Хто і як фінансує партії Запоріжжя

Приватні внески й державне фінансування зробили “Опозиційний блок” найзаможнішою партією на Запоріжжі. Її основним приватним спонсором виявилася скарбнича заводу “Запоріжсталь” – підприємства, яке контролює мільярдер Рінат Ахметов. “Солідарність” отримує найбільше коштів з держбюджету, значну частину яких витрачає на зарплату своїм працівникам. Ми дослідили фінансові звіти запорізьких партій та з’ясували, звідки в них гроші.

НАЙЗАМОЖНІШІ – “ОПОБЛОК” І “СОЛІДАРНІСТЬ”.

2016 року в Україні запрацював механізм державного фінансування політичних партій. Відтоді кожна політична сила, яка на парламентських виборах 2014 року подолала 5-відсотковий бар’єр, одержує з держбюджету кошти  на свою діяльність. За цією “квотою” на центральному рівні кошти стали надходити й “Опозиційному блоку” та “БПП “Солідарність”, котрі зараз діляться цим фінансуванням зі своїми регіональними осередками й, зокрема, запорізькими. Так, упродовж трьох останніх років регіональна організація “Опоблоку” в Запорізькій області отримала фактично з держбюджету 4,92 млн грн, а “БПП “Солідарність” – 5,21 млн грн. Додатково рахунки цих осередків поповнювалися приватними внесками, які остаточно визначили названі політичні сили як найбагатші в Запорізькій області.

“ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК З КИШЕНІ СКАРБНИЧОЇ “ЗАПОРІЖСТАЛІ”.

(ЗМР – 20 депутатів, ЗОР – 25 депутатів)

Запорізька регіональна організація “Опоблоку” зараз посідає третє місце з-поміж осередків цієї партії в Україні за обсягами державного фінансування (4,92 млн грн.).

Окрім бюджетних надходжень запорізька організація партії мала також чималу приватну  підтримку. Здебільшого вона надходила від ТОВ “Дівата груп”, яке протягом трьох років (2016-2018 рр.) переказало на рахунок місцевого осередку “Опоблоку” 3,29 млн грн.

Офіційно згаданою вище компанією володіють Максим Прокопенко й Алла Терещенко, котра також є членом наглядової ради ПрАТ “Запоріжсталь-АГ”. У фінансовому звіті цього підприємства за 2017 рік також зазначається, що жінка працює головню скарбничою на ПАТ “Запоріжсталь”, кінцевий бенефіціарний власник якого – мільярдер Рінат Ахметов. Додамо, що на початку минулого року співзасновником фірми ТОВ “Дівата груп” разом з Аллою Терещенко був не Прокопенко, а Руслан Бойчук депутат Запорізької обласної ради від “Опозиційного блоку”, котрий 2018 року теж отримував зарплату на “Запоріжсталі”.

Окрім ТОВ “Дівата груп” місцевий осередок партії фінансували і з десяток приватних осіб. Зокрема, 2016 року, коли “Опоблок” ще не отримував державного фінансування, на його рахунки надійшло 143 500 гривень. Нижче наведений ТОП-10 донорів, які зробили найбільші внески.

Щоправда, спосіб фінансування викликає сумніви в тому, що політсилу підтримували реальні виборці. Згідно із ЗУ “Про політичні партії в Україні”,  усі грошові внески на користь будь-якої партії громадяни повинні здійснювати особисто через поштове чи банківське відділення. Тоді як місцевий осередок “Опоблоку” майже всі внескодавці вирішили проспонсорувати в один день (9 із десяти внесків зробили 14 грудня 2016 року) на приблизно однакові суми (близько 14 тис.грн.). До того ж практично всі спонсори виявилися працівниками запорізької дирекції ПАТ “Страхова компанія “Арсенал Страхування” на чолі з її директором Миколою Воронцем.

Тож, ми вирішили поцікавилися у співробітників компанії, чи вони справді робили ці внески й чому саме вирішили підтримати партію. Конкретних відповідей не отримали:

“Ці теми не обговорюються. Тому… Якщо ви бачите в документах, що я пожертвувала кошти, значить пожертвувала. Це не телефонна розмова. До побачення”, – відповіла на запитання про кошти для “Опоблоку” Олена Шулім.

Акціями самого підприємства (СК “Арсенал Страхування”) прямо та опосередковано володіють Сергій Авдєєв, Максим Туз, Олександр Солоп та Олексій Котковський, які не мають політичного досвіду. У той час, послугами цієї СК користується й ПАТ “Запоріжсталь”.

 

“БПП” ДЛЯ СВОЇХ.

(ЗМР – 7 депутатів, ЗОР –13 депутатів)

Місцевий осередок “Опозиційного блоку” став найзаможнішим з-поміж партій на Запоріжжі, зокрема, й завдяки приватним внескам. Найбільше ж грошей з державного бюджету протягом трьох минулих років одержала запорізька організація пропрезидентської “Солідарністі” (5,21 млн.грн.).

На рахунок місцевого “БПП” надходили й приватні внески. Щоправда,  порівняно з держфінансуванням вони були незначними – трохи більше півмільйона гривень.

Олександр Леховіцер, який упродовж трьох років переказав на рахунки найбільше коштів (172 тис.грн.), 2014-го висувався до Верховної Ради від “БПП”, а наступного року – до Запорізької міської та обласної рад від цієї ж політичної сили, проте в усіх випадках безрезультатно. На момент балотування він працював директором ТОВ “Мотор ТНП”. Зараз він також зазначений як співзасновник ТОВ “Юридична спілка “Парі” та ТОВ “Авіатіка”, основним видом діяльності якого є “діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками”. Ще Олександр Леховіцер є засновником ТОВ “Ленд-Зет”, яке займається виробництвом електродвигунів, генераторів і трансформаторів.

Серед спонсорів місцевого осередку “БПП” опинилась і Юлія Кисленко. Вона пожертвувала партії загалом 56 120 гривень. 2016 року Кисленко працювала у відділу по зв’язкам з громадськістю при Запорізькій обласній державній адміністрації. Потім стала помічницею міського голови Енергодара (Запорізька область) Павла Музики. На початку цього року вона подала декларацію після звільнення і зараз зазначена помічницею (за трудовим договором) депутата ВРУ від “БПП” Ігоря Артюшенка. Цікаво, що всі внески на рахунок місцевого партосередку в розмірі понад 56 тис.грн. Юлія Кисленко зробила 2018 року. Хоча торік вона офіційно  заробила загалом 83 115 гривень.

Як виявилось, значну частину коштів партія отримувала від працівників свого ж штабу. Так, окрім Леховіцера та Кисленко найбільше коштів на рахунки місцевого осередку “БПП” протягом трьох років вніс Олег Чернов (109 тис.грн.). Наразі він працює помічником народного депутата від БПП Ігоря Артюшенка, а також керівником секретаріату Запорізької територіальної організації партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. Чернов офіційно отримує від “БПП” заробітну плату. Приміром, 2017 року він одержав 158 тис грн зарплати (у  середньому трохи більш ніж 13 тис. грн на місяць) та додатково від партосередку – 65 тис грн за оренду майна. Того року він вирішив проспонсорувати партію на суму, що дорівнює приблизно чверті його доходів – 55 629 гривень.

“Бюджетне фінансування партії передбачає чітко визначені статті витрат, у тому числі й заробітну плату. В той же час внески, які я робив, можуть розподілятися й на інші, передбачені статутом види діяльності партії (насправді, держкошти, згідно із законом, можна витрачати на всі активності партії які передбачені її статутом, – ЧЕСНО). Була можливість та бажання підтримати партію, тому й робив такі внески. Звітність до НАЗК подана, усі податки сплачено в повному обсязі”, – прокоментував Олег Чернов.

Зарплату від “БПП” отримували й інші найбільші “спонсори” цієї партії: Олена Ларіна, Інна Польнікова, Дмитро Траілін, Марія Мартинова, Тетяна Панченко. Тобто, значну частину приватних внесків на рахунок “Солідарності” робили люди, які працюють у її ж осередку. Зауважимо, що загалом на зарплату співробітникам апарату “БПП” в Запорізькій області, кількість яких порівняно з минулими роками значно зросла, 2018 року витратили 1,8 млн. грн. Це понад половина коштів, отриманих минулого року запорізькою організацією партії, що фактично існує за бюджетні гроші (ураховуючи те, що осередок фінансують його ж працівники). Детально про витрати місцевих парторганізацій ми розповімо в окремій публікації.

“НАШ КРАЙ” І ЙОГО ЩЕДРІ БУХГАЛТЕРИ.

(ЗМР – 6 депутатів , ЗОР – 10 депутатів)

Якщо брати до уваги суто приватне фінансування, то політична партія “Наш край” випереджає “БПП”: її запорізька обласна організація не отримувала держфінансування, але протягом трьох років одержала 3,13 млн грн від спонсорів. Здебільшого це були внески від кількох підприємців, пов’язаних з бізнесменами й місцевими депутатами Володимиром Кальцевим і Сергієм Кальцевим.

Сергій Кальцев, який очолює Запорізьку обласну організацію політичної партії “Наш край”, торік підписав її фінансовий звіт. Ще один підпис поставила бухгалтерка осередку Інга Григорян. Офіційно вона й стала однією з найбільших донорів партосередку, перерахувавши йому протягом трьох минулих років загалом 459 тис. грн (і як підприємниця, і як приватна особа).

Зараз Григорян також керує фірмою “Прайм Ріелті”, власницею якої є Олександра Кірєєва, котра від 2007 року зареєстрована як фізособа-підприємець. За даними держреєстрів, вона здійснює діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту. Як ФОП Кірєєва теж робила внески на рахунки партії “Наш край” – загалом на 2,21 млн грн упродовж трьох років. Окрім компанії “Прайм Ріелті”, Кірєєва співволодіє ТОВ “Торговий дім “АК Ритм”, кінцевими бенефіціарними власниками якого є Володимир та Євгенія Кальцеви. Володимир Кальцев – брат Сергія Кальцева й найзаможніший депутат Запорізької міської ради, котрий 2015 року й оголосив про створення партії “Наш край”.

Наразі Володимир Кальцев опосередковано володіє ще однією фірмою – ТОВ “Запоріжбудінвестплюс”. Керівницею цієї компанії є Тетяна Бєлоусова, яка теж профінансувала “Наш край”. Протягом трьох років вона переказала партії 425 тис. грн і, відтак, потрапила до трійки її найбільших донорів.

ЧИЇМ КОШТОМ ЖИВЕ ЗАПОРІЗЬКИЙ “УКРОП”.

(ЗМР – 6 депутатів, ЗОР – 6 депутатів)

Партія “УКРОП” – відносно нова політична сила, яку зареєстрували 2015 року. Вона не представлена в парламенті й не отримує державного фінансування, а веде свою діяльність завдяки приватним надходженням. На рахунок запорізького обласного осередку “УКРОПу” внески робили лише приватні особи (якщо не враховувати поверненої виборчими комісіями незначної грошової застави та 500 грн, які одного разу переказало ПП “НПКО “ТАТА”). Отже, протягом трьох минулих років місцеву організацію партії “УКРОП” приватні особи проспонсорували на 891 тис. грн.

Про найбільших донорів запорізького партосередку є обмаль інформації. Наприклад, стосовно Наталії Рой відомо тільки те, що жінка від 2011 року зареєстрована в Запоріжжі як підприємниця у сфері роздрібної торгівлі побутовими електротоварами.

“Так, я справді вирішила підтримати партію. Мої погляди збігаються з напрямками її діяльності. У мене була можливість поспілкуватися з тими, хто входить до партії, і мені подобається те, що вони роблять. Тому й вирішила підтримати коштами”, – розповідає Наталія Рой, котра впродовж трьох років профінансувала партію на 96 тис. грн.

Така сама ситуація й з Олександром Мухіним, який протягом трьох минулих років проспонсорував “УКРОП” на майже 70 тис. грн. Людина з такими самими ПІБ зареєстрована як ФОП (основний вид діяльності – “оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення”). Альона Похил, котра у 2016-2018 роках пожертвувала партії 76 тис. грн, теж зареєстрована як підприємниця, що працює у сфері діяльності готелів і подібних засобів тимчасового розміщення. 2015 року вона балотувалася до Бердянської районної ради від партії “УКРОП”, а цьогоріч була в Бердянську членкинею виборчої комісії від кандидата в Президенти Олександра Шевченка.

Запорізький осередок політсили фінансували й місцеві депутати-“укропівці”. Так, Ярослав Гришин, котрий очолює обласну організацію “УКРОПу” та є депутатом Запорізької облради, зробив внесків на 4900 грн. Додамо, що на діяльність партії гроші давала і його родина, яка пожертвувала майже 23 тис. грн. Спонсорували партосередок й інші депутати обласної ради від “УКРОПу”, зокрема Артур Гатунок (30 200 грн), Микола Барзіон (3400 грн), Станіслав Чередніченко (2880 грн), Дмитро Зотов (2200 грн), Олег Ільїн (240 грн).

Внески робили й усі депутати Запорізької міської ради від “УКРОПу”: Дмитро Сірий (2016 року – 5400 грн, потім депутат вийшов із фракції), Олена Сідельникова (2860 грн), Геннадій Наумов (2200 грн), Сергій Балашов (720 грн), Руслан Ярошенко (720 грн), Михайло Прасол (720 грн), Олег Коломоєць (480 грн).

ПАРТІЇ ІЗ “НУЛЬОВИМИ” ЗВІТАМИ.

Ще одним місцевим осередком, котрий отримував фінансування, стала Запорізька обласна організація Самопомочі (ЗМР – 6 депутатів, ЗОР – 5 депутатів). Але на її рахунок кошти надійшли тільки один раз – 2017 року в розмірі 2179 грн. Це був грошовий внесок від Віктора Тлєуша, який працює директором Запорізької школи-інтернату №7, а 2015-го балотувався до Запорізької облради від “Самопомочі”. Також Тлєуш був помічником заступника голови Запорізької обласної ради Владислава Марченка, котрий 2017 року став фігурантом кримінальної справи.

Жодних інших грошових надходжень запорізька організація “Самопомочі” не мала. Утім, саму партію бідною не назвеш: торік її центральний осередок одержав 116 млн грн державного фінансування та 5,75 млн грн внесків від приватних осіб. Витрачали ці кошти й на запорізький осередок. Отже, він фактично існує за гроші центрального апарату партії, що офіційно орендує офіси в місті й області та оплачує інші статті видатків.

Радикальна партія Олега Ляшка (ЗОР – 6 депутатів) не має юридично зареєстрованих місцевих партійних організацій (саме вони й можуть отримувати державне чи приватне фінансування). Хоча, як і у випадку із “Самопоміччю”, її центральний офіс витрачає кошти на діяльність у Запоріжжі. Принаймні такі видатки минулого року були на заробітну плату.

Запорізька організація ВО “Батьківщина” (ЗМР – 6 депутатів, ЗОР – 8 депутатів) жодних надходжень упродовж трьох минулих років не мала. Проте центральний апарат партії торік одержав 33,8 млн грн з державного бюджету, 144 млн грн внесків від приватних осіб та 13 млн грн від усіляких фірм. Хоча, як згодом з’ясувалося, частина приватних внесків виявилася несправжньою: у партії лише скористалися персональними даними громадян, щоб перерахувати собі ж гроші (детальніше читайте про це в матеріалі “Батьківщина”: хто ховається за “спонсорами” зі столичних околиць”).

Інша ситуація склалася з партією “Нова політика” (ЗМР – 9 депутатів, ЗОР – 6 депутатів). Ані її центральний офіс, ані місцевий осередок не отримують коштів протягом трьох останніх років. Утім, Запорізька міська організація партії “Нова політика” на 2016 рік мала на своєму рахунку 91 тис. грн, які тепер витрачає. Формально це найбідніша партія в регіоні.

Ольга Приходько,

вперше опубліковано на ресурсі громадського руху ЧЕСНО