Збанкрутіла “Константа”: афера, аукціон та втрачені мільйони громади

Більше десяти років у Бородінському мікрорайоні Запоріжжя існує недобудована багатоповерхівка. За проектом вона мала стати елітним житловим комплексом “Зоряний”, який 2006 року почала будувати запорізька фірма “Константа” відомого бізнесмена Володимира Альшана. Однак 2008 року криза заморозила це будівництво разом з грошима вкладників, які встигли придбати в “Зоряному” квартири. Через певний час реанімувати спорудження багатоповерхівки спробували за рахунок громади: з бюджету Запоріжжя на добудову комплексу виділили 4,47 мільйонів гривень. Проте роботи на об’єкті фактично так і не почались. Зараз, щоб повернути кошти вкладникам будівельної фірми, багатоповерхівку намагаються продати на аукціоні.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ДОВГОБУД

Оголошення про продаж багатоповерхівки по вул. Бородінській, 24-а, де розташований житловий комплекс “Зоряний”, ми знайшли в електронній системі торгів  ProZorro.Продажі. Згідно цього оголошення, 16-ти поверховий довгобуд, разом з 28-ми допоміжними засобами, виставили на аукціон за 205 мільйонів гривень. Сам аукціон мав відбутися в березні цього року. Проте його не провели: ніхто не подав заявок на участь у торгах. Торги організували в межах розпочатої наприкінці 2015 року справи про банкрутство забудовника – запорізької фірми “Константа”. 

Із заявою про порушення такої справи до Господарського суду Запорізької області звернувся “Укрсоцбанк”. Із судових рішень відомо, що будівельна компанія заборгувала банку на той час майже 21 мільйон гривень, але банк так і не зумів стягнути ці кошти. Щоб повернути гроші, фінансова установа звернулась до суду, який на початку 2016 року ухвалив порушити справу про банкрутство ТОВ “Константа”.  

Після порушення справи про банкрутство до суду, окрім “Укрсоцбанку”, почали звертатися й інші інвестори вказаного будівельного підприємства. Їх виявилось близько двохсот. 

Першою чергою, це були запоріжці, які колись придбали квартири в “Зоряному” та в іншій недобудові “Константи” – житловому комплексі “Тихий центр”, розташованому по вул. Фортечній 3-Б. Серед них ми знайшли Валерія Мостового, нині голову районної адміністрації по Олександрівському району Запоріжжя. З декларації посадовця відомо, що він купував житло в ЖК “Тихий центр” за 811 тисяч гривень.  Крім нього елітну нерухомість “Константи” свого часу придбав і Віктор Біскупський, який до 2019 року керував комунальним підприємством “Міжнародний аеропорт “Запоріжжя”. 

Окрім того, серед інвесторів запорізької будівельної фірми знайшлось чимало приватних підприємств, і одне комунальне – департамент житлово-комунального господарства Запорізької міської ради. Ця міська структура теж купувала житло в довгобуді.

ЕЛІТНЕ ЖИТЛО ЗА БЮДЖЕТНИЙ КОШТ

Придбати нерухомість в приватному довгобуді за бюджетні гроші у місті вирішили сім років назад. Для цього в Запоріжжі прийняли відповідну програму. Називалась вона так: “Міська цільова програма житлового будівництва та придбання житла для окремих категорій населення на 2013-2015 роки”. Цей документ, прийнятий в червні 2013 року, передбачав: місто профінансує приватного забудовника, який згодом віддасть громаді певну кількість квадратних метрів у побудованому житлі. Таким чином в Запоріжжі намагалися вирішити одразу декілька проблем. 

Перша з них полягала у забезпеченні житлом пільговиків. Придбані бюджетним коштом квартири планували передати жителям Запоріжжя, які довгі роки чекали на житло у чергах. 2013 року, за повідомленнями міської ради, таких було близько 13 тисяч чоловік. 

Друга проблема, яку намагалися вирішити вказаною програмою – це криза в будівній галузі. Купуючі квартири місто планувало підтримати забудовників. Варто зауважити, що така підтримка мала стати досить вагомою, адже за вказаною програмою планувалося витратити близько 63 мільйонів гривень протягом трьох років.

Після того, як вказану програму прийняли, серед запорізьких забудовників провели спеціальний конкурс на отримання цих коштів. Зауважимо, що цей конкурс відбувся доволі швидко: вже у вересні 2013 року стало відомо, що місто профінансує будівельну компанію “Константа”, й зокрема її об’єкт незавершеного будівництва ЖК “Зоряний”.  Хоча тоді будівельна фірма мала значні фінансові труднощі. 

На той час “Константа” переживала свою першу процедуру банкрутства, розпочату ще 2010 року. 2012-го цю процедуру припинили, адже компанія та її вкладники у судовому порядку уклали мирову угоду. Довгий час будівництво на об’єктах фірми не відбувалось. Проте 2013 року місто вирішило фінансово підтримати саме цей довгобуд.

Загалом за бюджетні кошти повинні були придбати 34 квартири, частину з яких мали передати запорізьким спортсменам – призерам Олімпійських та Паралімпійських ігор. Наприклад, житло мала отримати чемпіонка Європи 2012 року, заслужений майстер спорту України Марія Рємєнь. Отримати квартиру у ЖК “Зоряний” повинна була й Марія Помазан, чемпіонка та бронзовий призер ХІV літніх Паралімпійських ігор з легкої атлетики. Крім них житло планували передати ще п’яти запорізьким спортсменам. Однак, з початком бюджетного фінансування роботи з добудови “Зоряного” фактично так і не розпочались. 

Вказаного 2013 року міський Департамент ЖКГ перерахував ТОВ “Константа”  перші 4,47 мільйона гривень з майже 63-х мільйонів. Проте вже наприкінці 2013 року правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом зловживань посадовцями Департаменту ЖКГ, які надали перевагу дорогим квадратним метрам ТОВ “Константа”. Із судових рішень у цій справі відомо, що того ж року будівельна фірма переказала частину отриманих бюджетних коштів на рахунки ТОВ «ФО.РУМ», яке далі переказало їх іншій фірмі – ТОВ «Трейд Лайн М». Вже ця фірма відправила гроші ще одному підприємству – ТОВ “Комфортбуд-МК”, яке у травні 2014 року раптово припинило свою діяльність. А вже наступного 2015 року почалась нова процедура банкрутства ТОВ “Константа”, яка і призвела до нинішнього продажу майна фірми.

НЕВДАЛИЙ ПЛАН СПАСІННЯ

Зауважимо, що навіть після початку другої процедури банкрутства, будівництво на об’єктах  фірми намагалися поновити. 2018 року це спробував зробити “Запорізький домобудівний комбінат” (далі – Запорізький ДБК), який належить родині запорізького народного депутата минулого скликання Петра Сабашука. Зокрема, на початку 2018 року Запорізький ДБК звернувся до Господарського суду Запорізької області та заявив про бажання взяти участь у процедурі відновлення діяльності “Константи”, тобто її санації. Саме тоді представники комбінату повідомили про можливість добудувати житлові комплекси “Зоряний” та “Тихий центр”. 

“Вважаємо доцільним запропонувати співпрацю в рамках санації ТОВ «Константа», яка буде направлена на повне погашення заборгованості перед кредиторами першої та другої черги, зокрема на здійснення передачі права власності на квартири кредиторам-фізичним особам другої черги, які є вкладниками в будівництво об’єктів житлової нерухомості. Також планується здійснити часткове погашення зобов’язань ТОВ «Константа» перед юридичними та фізичними особами четвертої черги затвердженого реєстру вимог кредиторів”, зазначалось у зверненні Запорізького ДБК до суду. 

Представники комбінату у судовому порядку попросили надати всі документи про фінансовий стан “Константи” та її борги. Ці документи забудовнику надали. Але потім Запорізький ДБК так і не зробив конкретних пропозицій з приводу санації банкрутуючої фірми. Коментувати цю ситуацію представники комбінату наразі відмовляються. Можливо, добудову багатоповерхівок “Константи” тоді визнали нерентабельною – через велику кількість вкладників та низьку ступінь готовності об’єктів (востаннє, 2012 року, готовність “Зоряного” оцінювали у 40%, а “Тихого центру”  – у 10%). 

За відсутності пропозицій від Запорізького ДБК, будівельну компанію “Константа” офіційно визнали банкрутом. Сталося це 2 травня 2018 року – за відповідною постановою Господарського суду Запорізької області. А далі майно фірми-банкрута стали продавати на торгах, щоб повернути кошти вкладникам та інвесторами будівельного підприємства. 

ЗНОВУ АУКЦІОН

Аукціон з продажу недобудованого “Зоряного”, який мав відбутися у березні цього року, став саме такою спробою продати майно фірми-банкрута. Зауважимо, що це була не перша спроба  – торги відбувались і раніше.   

Найперший аукціон з продажу майна “Константи” відбувся у березні 2019 року. Тоді на продаж виставили все майно будівельного підприємства: дві недобудовані багатоповерхівки (ЖК “Зоряний” та “Тихий центр”), офісне приміщення по вул. Святого Миколая, 71, виробниче обладнання забудовника, його транспортні засоби та корпоративні права. Все разом оцінили у 311,7 мільйонів гривень – такою стала загальна ціна вимог всіх кредиторів “Константи”. Однак пропозицій з купівлі майна на вказаний аукціон не надійшло. 

Наприкінці 2019 року комітет кредиторів “Константи”, який керує продажем майна, прийняв нове рішення – зробити експертну оцінку майна та продавати його частинами. За результатами цієї оцінки найдорожчим майном виявився саме недобудований житловий комплекс “Зоряний” (майже 257 мільйонів гривень). Також до трійки найдорожчих активів фірми-банкрута увійшли  ЖК “Тихий центр” (24,7 мільйона гривень) та приміщення загальною площею 365 квадратних метрів по вул Святого Миколая, 71 (1,8 мільйона гривень). В результаті, всі ці активи стали окремо виставляти на торги.

Так, у лютому цього року за 257 мільйонів гривень на аукціоні  вже намагалися продати  ЖК “Зоряний”. Проте покупців довгобуду тоді не знайшлось. У березні  багатоповерхівку повторно виставили на торги, але вже з уцінкою, яка склала 20% від початкової ціни: довгобуд намагалися продати за 205 мільйонів гривень.

ЗАЛИШИТИСЯ З БОРГАМИ

Згідно із затвердженою комітетом кредиторів схемою продажу майна, далі “Зоряний” знову виставлятимуть на торги та ще більше знецінять. Так, при проведенні другого повторного аукціону ціну мають зменшити ще на 25 відсотків – до 154 мільйонів гривень. Придбають цей довгобуд чи ні, поки невідомо. Проте вже можна зробити інший висновок. 

Продати майно за початковою ціною, яка є ціною вимог всіх кредиторів, не вийшло. А це означає, що не всі вкладники та інвестори будівельної фірми зможуть повернути свої кошти. Буквально останньою в черзі на повернення грошей є громада Запоріжжя. Як повідомили на наш інформаційний запит, Департамент ЖКГ з його вимогами у розмірі 4,47 мільйонів гривень опинився в останній, шостій черзі на повернення коштів. Це практично унеможливлює повернення бюджетних грошей – коментують ситуацію юристи. 

“Відповідно до ст. 64 Кодексу по процедурам з банкрутства, всі вимоги кредиторів до боржника розподіляються на 6 черг і задоволення цих вимог відбувається саме в порядку такої черговості, – пояснює Дмитро Вишняков, адвокат. Департамент ЖКГ, опинившись у шостій черзі задоволення своїх кредиторських вимог, поставив себе у вкрай складну ситуацію відносно реального відшкодування коштів. Оскільки загальна кредиторська заборгованність ТОВ “Константа” доволі значна і майна боржника для задоволення всіх кредиторських вимог може бути недостатньо. Потрібно враховувати і той факт, що торги з продажу майна підприємства-банкрута, які вже відбулись, не призвели до продажу його об’єктів нерухомості, і в подальшому реалізація цих об’єктів нерухомості буде здійснюватися за ціною, яка набагато менша за початкову”.   

Тобто, громада Запоріжжя фактично лишилася бюджетних коштів, інвестованих у приватний довгобуд “Константи”. 

Ольга Приходько,
“Запорізький проект розслідувань”

 

Для опулікування наступного матеріалу нам потрібна читацька підтримка: картка “ПриватБанку” № 4731 1856 1510 8187 (Ольга Приходько). Ви також можете повідомити на адресу zr.investigation@gmail.com суму переказаної допомоги. Згодом а вашу е-пошту ми надішлемо звіт про використання коштів на нашу роботу. Дякуємо, що читаєте. 

Ми у Facebook

Наш канал у Телеграм – тут ми публікуємо новини першими.