Ходити на прогулянку в парк та не мати маски: що заборонили запоріжанам (ПОВНИЙ ПЕРЕЛІК)

11 березня 2020 року Кабінет міністрів України затвердив постанову № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19». Цей документ ввів на час епідемії цілу низку заборон і обмежень – як для представників бізнесу, так і для простих громадян. До документу вже неодноразово вносили зміни, останні з яких уряд ухвалив 2 квітня. Ці зміни почали діяти сьогодні, 6 квітня.

Публікуємо повний перелік заборон та обмежень, затверджених урядом на час карантину. За постановою № 211 він триватиме по всій території України з 12 березня до 24 квітня.

Додано: наведений перелік заборон ми будемо постійно оновлювати  – відповідно до нових змін, внесених урядом в постанову № 211.

ДЛЯ ЗАПОРІЖАН. Кабмін ввів цілу низку заборон, які обмежують пересування. Одна з найнеприємніших – тепер заборонено прогулюватися зеленими зонами, парками та скверами. В Запоріжжі це стосується й прогулянок по острову Хортиця. Також усім містянам тепер належить носити індивідуальні засоби захисту.

Йдеш на вулицю – вдягай маску

З 6 квітня засоби захисту, а це маска чи респіратор, потрібно вдягати в усіх громадських місцях. Юридичне визначення «громадського місця» міститься тільки в законі «Про заходи попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Саме на це визначення і посилається наразі Кабмін у своєму роз’яснені щодо громадського місця та пояснює, що це – частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату. До таких відносять і під’їзди, і підземні переходи, і парки, і навіть ліфти. Урядовці також визначили, що вдягати можна й маску, зроблену самостійно.

За покупками – не більше ніж вдвох

Вулицею тепер можна пересуватися не більше ніж вдвох. Виняток – супроводження дітей незалежно від їх кількості. З дітьми до 14 років на вулиці тепер обов’язково повинні бути батьки чи опікуни. Крім того, у вас має бути документ, який посвідчує вашу особу.

Куди ходити не можна

З 6 квітня не можна відвідувати:

 • заклади освіти її здобувачами,
 • установи і заклади, що надають паліативну допомогу, заклади соціального захисту, установи та заклади, що надають соціальні послуги;
 • відвідувати пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства;
 • спортивні та дитячі майданчики,
 • парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони.

В Запоріжжі через останню норму 6 квітня обмежили відвідування Національного заповідника «Хортиця». Але зауважимо, що за постановою Кабміну, відвідування парків, скверів чи зон відпочинку дозволяється у випадку, якщо вам потрібно вигуляти домашню тварину. Або якщо вам потрібно потрапити туди через службову необхідність.

Якщо більше 60 років – самоізоляція

Кабмін заборонив самовільно покидати місця ізоляції, якщо ви контактували з хворими на коронавірус. Або якщо маєте підозру на захворювання чи вже хворієте. Строк ізоляції у таких випадках має визначати лікар.

Також заборонили покидати місця ізоляції людям похилого віку – котрим більше 60 років. Такі люди мають перебувати у визначеному ними місці самоізоляції та утримуватися від контакту з іншими. Контактувати можна лише з людьми, з якими вони спільно проживають. Разом з тим, ця норма не стосується лікарів та тих, хто здійснює заходи з протидії коронавірусу. А також працівників, які забезпечують діяльність об’єктів критичної інфраструктури.

(ДОДАНО 11.04.2020). Згідно нових змін, які Кабмін вніс в постанову № 211 8 квітня, норма про самоізоляцію людей похилого віку тепер не стосується:

 • посадовців та держслужбовців, на яких поширюється закон “Про запобігання корупції”,
 • військовослужбовців та працівників ЗСУ,
 • працівників інших військових формувань та правоохоронних органів,
 • працівників підприємств безперервного промислового циклу,
 • працівників, які надають послуги у сферах життєзабезпечення населення (зокрема, з надання послуг ЖКГ,  виробництва продуктів харчування, тощо),
 • працюють на об’єктах стратегічного значення та на об’єктах потенційно небезпечного виробництва,
 • працівників комунальних, аварійних та рятувальних служб та служб екстреної допомоги,
 • працівників промисловості, інформаційно-комунікаційних технологій, електронних комунікацій,
 • працівників банківського сектору та іншої фінансової діяльності.

Всі інші люди, котрим більше 60 років, також можуть залишати місця самоізоляції за умови, що про них нікому піклуватися. Таким людям дозволили відвідувати найближчі до них магазини з продуктами харчування, гігієни, магазини з медичними виробами та аптеки (розташовані не далі 2 км від місця самоізоляції).

ДЛЯ БІЗНЕСУ. Уряд обмежив діяльність багатьох підприємств, наприклад, ресторанів і кафе. Натомість, таким бізнесменам запропонували надавати товари своїм споживачам адресною доставкою.

Яким підприємствам заборонили працювати

До 24 квітня забороняється робота всіх суб’єктів господарювання, тобто підприємств і підприємців, яка передбачає приймання відвідувачів. Зокрема:

 • закладів громадського харчування (ресторани, кафе, тощо);
 • торговельно-розважальних центрів та інші закладів розважальної діяльності;
 • фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення.

Разом з тим, дозволяється здійснювати торговельну діяльність та діяльність з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень. Головна умова – відповідний персонал має бути забезпечений засобами індивідуального захисту, а також дотримуватися відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Яким підприємствам дозволили працювати

Таких підприємств, насправді, багато. Постанова № 211 КМУ наразі дозволяє працювати:

 • підприємствам торгівлі продуктами харчування,
 • торгівлі пальним,
 • деталями та приладдям для транспортних засобів та сільськогосподарської техніки;
 • технічними та іншими засобами реабілітації;
 • засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами,
 • кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом,
 • добовим молодняком свійської птиці,
 • засобами зв’язку та комунікації (в тому числі мобільними телефонами, ноутбуками) за умови забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних норм;
 • підприємствам, що здійснюють провадження фінансової, банківської та страхової діяльності (банки, ломбарди, СК),
 • закладів медичної практики, ветеринарної практики,
 • закладів з виготовлення технічних та інших засобів реабілітації,
 • діяльності автозаправних комплексів, а також СТО,
 • підприємств, що здійснюють технічне обслуговування реєстраторів розрахункових операцій,
 • діяльності з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, офісної та комп’ютерної техніки,
 • підприємств, які здійснюють сплату комунальних послуг та послуг зі сплати за Інтернет,
 • Інтернет-провайдерів,
 • надавачів електронних послуг.

(ДОДАНО 11.04.2020). 8 квітня Кабмін ухвалив нові зміни до постанови № 211, згідно яких також дозволили працювати:

 • підприємствам з надання послуг хімчистки,
 • поштової та кур’єрської діяльності (замість роботи об’єктів поштового зв’язку),
 • будівельних робіт,
 • робіт із збирання та заготівлі відходів.

У торгових точках повинно бути не більше однієї людини на 10 кв.м.

ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ ТРАНСПОРТ

Громадський транспорт в Запоріжжі. У всіх містах Кабмін дозволив роботу електротранспорту – трамваїв та тролейбусів. Всі інші перевезення заборонили. Разом з тим, міський голова Володимир Буряк повідомив, що з 6 квітня у Запоріжжі перевезення буде здійснювати весь громадський транспорт. Тобто, і маршрутні таксі, і великі автобуси.

(ДОДАНО 11.04.2020): На ресурсі Запорізької міської ради пізніше додатково повідомили, що з 8 квітня проїзд у громадському транспорті буде дозволено виключно за перепустками. Такі перепустки мають видавати працівникам керівники їхніх підприємств. Перепустка має бути завірена печаткою.

Нагадуємо, раніше також повідомлялося, що кількість пасажирів в міському транспорті не повинна перевищувати половини місць для сидіння, а всі пасажири мають бути у засобах індивідуального захисту.

Інші автомобільні перевезення. Всі автомобільні перевезення (міські, приміські, міжміські, внутрішньообласні та міжобласні пасажирські перевезення) заборонили. Разом з тим, можна:

– добиратися до пунктів призначення легковими автомобілями;

– дозволили перевезення на службових авто та/або орендованих транспортних засобах працівників підприємств, які забезпечують найважливіші функції (забезпечують охорону здоров’я, надають продовольче забезпечення, працюють у комунальних службах, тощо),

– дозволили перевезення працівників підприємств, які мають безперервний промисловий цикл.

Перевезення залізничним транспортом. Перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) також заборонили.

Виключення – “Укрзалізниці” дозволили здійснювати окремі пасажирські рейси у внутрішньому залізничному сполученні. Але рішення щодо таких рейсів приймається окремо, за погодженням з Міністерством інфраструктури та Міністерством охорони здоров’я. Така сама ситуація і щодо міжнародного сполучення, яке має погоджуватись профільними міністерствами.

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

За порушення всіх вказаних правил карантину працівники поліції можуть скласти адміністративний протокол за ст. 44-3 КУпАП (порушення правил щодо карантину людей). Вказана стаття передбачає штраф для громадян від 17 до 34 тис грн, а для посадових осіб – від 34 до 170 тис грн.

Також введена кримінальна відповідальність, передбачена ст. 325 ККУ (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням). Вона передбачає штраф від 17 до 51 тис грн, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеженням чи позбавлення волі на строк до 3 років. Найсуворішим покаранням може стати позбавлення волі до 8 років.

ЯК НА ПРАКТИЦІ?

«Як свідчить статистика розгляду адміністративних протоколів за ст. 44-3 КУпАП, не лише у Запоріжжі, але й в інших містах України, більша частина таких протоколів або повертається судом для належного оформлення, або суди закривають справи про притягнення до відповідальності за відсутності складу правопорушення, – коментує Денис Штабовенко, голова юридичної компанії «Советник».

Він наголошує: у випадку, коли передбачені санкції є достатньо суворими, то скоєне правопорушення має природу кримінального злочину. Отже його судовий розгляд має відповідати принципу справедливості – відповідно до ст. 6 Європейської конвенції з прав людини.

«Це означає, що суд повинен ретельно перевірити всі обставини правопорушення та наявні докази, допитати свідків» , – уточнює юрист.

Натомість, за словами Дениса Штабовенко, протоколи здебільшого просто мають посилання на порушення постанови КМУ, без конкретизації діяння, а також відсутні будь-які докази порушення, свідки. Одночасно суд не має права усувати неточності та недоліки складеного протоколу, самостійно збирати докази.

«До того ж, сама нормативна база та формулювання, які застосовуються в постанові КМУ, є неконкретними. Наприклад, законодавство не містить визначення захисної маски (окрім спортивної). Незрозуміло, що таке службова необхідність, яка дозволяє перебувати в громадських місцях більше ніж двом особами (наприклад, знаходження журналіста в такому місці є виконанням службового завдання із збору матеріалу). Щодо бізнесу протоколи складають на продавців замість суб’єктів господарювання та незважаючи на встановленні постановою КМУ виключення. А постанові КМУ часто суперечать місцеві протоколи надзвичайної комісії.

Все це створює безліч проблем для реального притягнення до відповідальності навіть злісних порушників, якщо вони будуть користуватися професійною правничою допомогою», – коментує Денис Штабовенко.

КОРИСНЕ ВІД ЮРИСТА.

Що треба знати про складання протоколу: 

 • якщо ви не маєте при собі документу, який посвідчує вашу особу, ви можете бути затримані до 3 годин з метою встановлення особистості;
 • поняті необхідні лише при затримані або огляді ваших речей, але не при складанні протоколу;
 • ви маєте право збирати та подавати свої докази (наприклад відеозйомку), надавати пояснення, в тому числі складати пояснення на окремому аркуші та робити про це відмітку в протоколі;
 • протокол розглядає суд, в який вас викликають повісткою. Строк розгляду справи про притягнення вас до відповідальності – 3 місяці з дня порушення. У разі спливу даного строку ви звільняєтесь від відповідальності. Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного суду.