Малий бізнес Запоріжжя на карантині: що треба знати?

Постанова Кабінету міністрів України № 211, якою в країні ввели карантин, обмежила діяльність багатьох підприємств та підприємців. Крім цієї постанови в країні прийняли низку інших законів, які повністю змінили принципи роботи бізнесу. Саме тому «Запорізький проект розслідувань» розпочинає серію публікацій, у яких разом з провідними юристами міста буде детально розповідати про нові законодавчі зміни.

У першій публікації розповідаємо, якими податковими пільгами під час карантину може скористатися малий та середній бізнес Запоріжжя. А також інформуємо, як сплачувати податки та подавати звітність в період карантину. Консультує – адвокат, партнер юридичної компанії «Майстро і Беженар» Дмитро Майстро.

ЯКІ ПОДАТКОВІ ПІЛЬГИ НА ЧАС КАРАНТИНУ ВВЕЛИ ДЛЯ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ?

Наразі від Верховної Ради ми маємо два закони, якими встановили, так звані, податкові пільги фізичним особам-підприємцям під час карантину – це закон від № 533-IX від 17 березня та закон № 540-IX  від 30 березня. Про які саме пільги йде мова?

По-перше – це збільшення лімітів для ФОП, які працюють на спрощеній системі оподаткування (зміни внесено до пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України).

Зокрема, ця норма передбачає, що платники єдиного податку тепер можуть отримувати більший дохід, і залишатися у своїй групі єдиного податку.

Новий граничний обсяг доходу протягом року тепер наступний:

  • для ФОП першої групи максимальний розмір річного доходу – 1 млн грн. (було 300 тис грн.),
  • для ФОП другої групи – 5 млн грн. (було 1,5 млн грн.),
  • ФОП третьої групи – 7 млн грн (було 5 млн грн.).

По-друге – фізичні особи-підприємці, в тому числі й ті, які обрали спрощену систему оподаткування, за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску за себе.

Звільнення від ЄСВ відбувається автоматично.

«Якщо ви достроково сплатили внески за березень і квітень, то ваші гроші податкові органи без будь-яких заяв платників ЄСВ зарахують як майбутні платежі (за умови відсутності недоїмки, штрафних санкцій та/або пені за цим внеску). Виняток – випадки самостійного визначення платником податків бази нарахування ЄСВ за звітний період у звіті. Кошти у такому випадку можна повернути. Ця процедура описана наказом Міністерства фінансів №6 від 16.01.2016 р. Зокрема, потрібно звернутися із відповідною заявою до податкового органу – і повернете гроші», – пояснює адвокат Дмитро Майстро.

По-третєзаконотворці відтермінували введення обов’язкових РРО на 3 місяці (з 1 жовтня 2020 року до 1 січня 2021 року, а для окремих видів діяльності – до 1 квітня 2021 року).

ЯК СПЛАЧУВАТИ ПОДАТКИ В ПЕРІОД КАРАНТИНУ?

На час карантину сплату деяких податків відмінили. Крім того, пом’якшили застосування низки штрафних санкцій. Наприклад, якщо ви період з 1 березня до 31 травня несвоєчасно сплатите податки, то згідно закону № 533-IX штрафні санкції застосовувати до вас не будуть. Це стосується всіх фізичних осіб-підприємців.

Єдиний податок. Платники єдиного податку першої та другої групи, які не мають найманих працівників, сплачують єдиний фіксований податок щомісяця і не звільняються від його сплати на період карантину. Якщо ФОП припинив роботу через карантин, то він може написати заяву у довільній формі до податкової служби про щорічну відпустку на 30 календарних днів. За цей період він не буде сплачувати єдиний податок. Платники єдиного податку третьої групи сплачують відсоток від отриманих доходів. Якщо доходів не було, то про це потрібно вказати у податковій звітності.

Плата за землю. Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року. Мова йде про земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності. А також земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

«Слід зазначити, що ФОП в частині нарахування та сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності прирівняні у правовому статус до юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності», – коментує Дмитро Майстро.

За словами правника, відповідно до вимог Податкового кодексу України, податкові декларації з плати за землю за 2020 рік вже мали бути подані платниками податків.

«Однак, відповідно до законодавчих змін, платники податків, які вже подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року. Таким чином, зменшення податкових зобов’язань по платі за землю для юридичних осіб і ФОП буде здійснюватися виключно шляхом подання платниками податків уточнюючих податкових декларацій», – уточнює адвокат.

Податок на нерухоме майно. Об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в період з 1 березня по 31 березня 2020 року. При цьому платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (крім фізичних осіб), які подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати такого податку за податковий період березень 2020 року.

ЯК ЗВІТУВАТИ У ПЕРІОД КАРАНТИНУ?

Введення карантину не звільняє від обов’язку подавати звітність. Але, як і у випадку зі сплатою податків, скасовується відповідальність за певні порушення. Так, з 1 березня по 31 травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, зокрема,  й за порушення строків подання податкової звітності.

ЗА ЩО ВАС НЕ МОЖУТЬ ОШТРАФУВАТИ?

На період карантину законотворці звільнили підприємців від цілої низки штрафів:

  • протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня. А нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню,
  • передбачено звільнення від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом із аудиторським звітом,
  • тимчасово штрафні санкції не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 березня по 31 травня  2020 року: несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності до податкових органів.

ЯК БУДУТЬ ПЕРЕВІРЯТИ БІЗНЕС?

Законодавці встановили мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 31 травня 2020 року.

Також установлено мораторій  на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року. Окрім перевірок, зокрема,  які стосуються питання відшкодування ПДВ, а також камеральні перевірки.

Тимчасово, до 30 червня 2020 року, забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Виключення, зокрема, є державний нагляд у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

«Однозначно всі ці нововведення будуть застосовуватися бізнесом та виконуватися державними органами. Зараз підприємці сплачують податки за перший квартал до кінця квітня, тому наскільки ці зміни дали позитивні результати та ефективно запрацювали – ми дізнаємося в вже у травні», – коментує адвокат та партнер юридичної компанії «Майстро і Беженар» Дмитро Майстро.

КОРИСНЕ ВІД ЮРИСТІВ

Більш детальну інформацію про нововведення можна дізнатися за цим посиланням (або за е-адресою advokat-mib.com.ua). Також на FB сторінці – за цим посиланням.

Додаткові питання можна поставити адвокатам: +380506083176, +380977418759