• 16 Лип /2020

Пресреліз

Як запорізьким підприємцям скористатися пільгами на оренду майна?

З початком карантину в України обмежили діяльність багатьох підприємців. Вони не змогли працювати та використовувати орендовані приміщення, проте питання оплати оренди лишилось. Лише наприкінці березня влада почала думати, як компенсувати ці втрати. В Запоріжжі прийняли рішення звільнити підприємців від сплати орендної плати за комунальне майно. А на рівні держави у квітні прийняли закон, який має звільнити підприємців від плати за оренду комерційної нерухомості.

Що це за закон і як скористатися новими пільгами на оренду майна, пояснює партнер ЮК «Майстро і Беженар» та адвокат Дмитро Майстро.

ЯКІ ПІЛЬГИ НА ОРЕНДУ НЕРУХОМОСТІ ВЖЕ ДІЮТЬ?

Наприкінці березня Запорізька міська рада прийняла рішення (№ 42 від 25 березня 2020 р.), за яким з 17 березня і на час карантину звільнила орендарів комунальної нерухомості Запоріжжя від сплати орендної плати. Мова йде про підприємців, які через запровадження карантину перестали здійснювати свою господарську діяльність. Перелік таких підприємців, яким прямо заборонено працювати у період карантину, визначає постанова КМУ №211, якою на території України ввели обмежувальні заходи. Зокрема, мова йде про бізнес, який за вказаною постановою передбачає приймання відвідувачів: це ресторани, кафе, торговельно-розважальні комплекси та ін.

Щоб отримати пільгу з оренди комунального майна, такі орендарі мають укласти відповідні додаткові угоди до діючих договорів оренди комунального майна. Для цього треба подати орендодавцю, балансоутримувачу письмову заяву та документ, що підтверджує відсутність ведення господарської діяльності.

«Це може бути наказ по підприємству про  призупинення роботи у звязку з карантином. При цьому, звертаю увагу: якщо орендодавця даний документ не влаштує – можливо звернутися до Торгово-промислової палати за довідкою про форс-мажор», – коментує адвокат Дмитро Майстро.

А ЩО З ОРЕНДОЮ КОМЕРЦІЙНОЇ НЕРУХОМОСТІ?

13 квітня 2020 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” (№ 553-IX), який набув чинності 18 квітня 2020 року. Цим документом внесли зміни в пункт 14 розділу “Прикінцеві та перехідні положення” Цивільного кодексу України. Тепер вказаний пункт викладений у редакції, яка фактично передбачає: орендарі, які не можуть користуватися нерухомістю або іншим майном через карантин, звільняються від сплати орендної плати.

«Наразі діюче законодавство передбачає (ч. 4, 6 ст. 762 ЦКУ та ч. 2 ст. 286 ГКУ), що орендар (наймач) має право вимагати зменшення орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об’єкта оренди. Також орендар може бути звільнений від сплати орендної плати за весь час, якщо майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає”, – пояснює адвокат Дмитро Майстро.

За словами адвоката, новим законом від 13 квітня (№ 553-IX) до таких обставин віднесли заборону певних видів діяльності на час карантину. Отже, право вимагати зменшення чи скасування розміру орендної плати отримали всі підприємці, яким постановою Кабміну № 211 обмежили діяльність.

ЯК ЦЕ НА ПРАКТИЦІ?

Ті підприємці, які впродовж карантину здійснювали свою діяльність з використанням орендованого майна, скористатися новою законодавчою пільгою не зможуть. Для інших важливо знати декілька принципових моментів.

По-перше, це період, за який можна зменшити або не платити оренду. Він залежить від дати заборони провадження виду діяльності, яка здійснюється орендарем (див. постанову КМУ №211).

По-друге, орендарю потрібно буде довести, що майно не використовувалось під час карантину.

«Звертаю увагу, що жодних додаткових новацій в порядок сплати орендної плати не внесено. Таким чином, передбачені новим законом зміни автоматично не звільняють орендаря від сплати орендної плати та не зменшують її розмір», – пояснює партнер ЮК «Майстро і Беженар» Дмитро Майстро.

Тобто, щоб отримати пільгу з оренди комерційної нерухомості, орендарю потрібно буде довести, що орендоване майно не використовувалось ним під час карантину.

ЩО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ, ЩОБ ОТРИМАТИ ТАКУ ПІЛЬГУ?

Для зменшення орендної плати, або повного звільнення від неї, орендар, в першу чергу, має звернутись з відповідною вимогою до орендодавця.

«Слід письмово повідомити орендодавця про наявність підстав для зменшення орендної плати чи звільнення від неї на час карантину, – пояснює адвокат.

В такому зверненні необхідно буде зазначити обставини, що є причиною неможливості використовувати майно (заборона здійснення певних видів господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб). А також вказати, як саме впливають прийняті суб’єктом владних повноважень обмежувальні карантинні заходи на можливість використання орендованого ним приміщення.

«Зменшення орендної плати або застосування повного звільнення від неї встановлюється за домовленістю сторін шляхом підписанням додаткової угоди до договору оренди», – коментує Дмитро Майстро.

А ЯКЩО ОРЕНДОДАВЕЦЬ НЕ ЗГОДЕН?

На практиці можуть виникнути ситуації, коли орендар і орендодавець не зможуть домовитися про зменшення чи звільнення від орендної плати. Тоді питання необхідно буде вирішувати в судовому порядку, – пояснює адвокат.

«В цьому випадку орендарю необхідно буде письмово повідомити орендодавця про несплату орендної плати – із зазначенням підстав для звільнення від її оплати та обґрунтуванням впливу карантинних заходів на можливість використовувати орендоване приміщення. У такому разі під час судового розгляду орендар матиме можливість підтвердити, що він не порушив зобов’язання, передбачені договором оренди, а скористався своїм передбаченим законом правом», – пояснює партнер ЮК «Майстро і Беженар» та адвокат Дмитро Майстро.

КОРИСНЕ ВІД ЮРИСТІВ

Більше детальної інформації про нововведення можна дізнатися за цим посиланням (або за е-адресою https://advokat-mib.com.ua/).

Також на FB сторінціза цим посиланням.

Додаткові питання можна поставити адвокатам: +38050 608 31 76, +38097 741 87 59

 

Комментувати