У Запоріжжі знищують зелену зону заради будівництва кафе-бару

Південний мікрорайон Запоріжжя – один з наймолодших районів міста, розташований здебільшого на намивному піску. Через це житловий масив й отримав в народі однойменну назву «Піски». Зелених насаджень тут мало. Але місцеві жителі компенсують це сусідством протяжної лісосмуги та Гребного каналу, які давно стали одним з найпопулярніших місць відпочинку. Нещодавно у лісосмузі, на ділянці близько 0,5 га, почали знищувати дерева та зелені насадження – заради комерційного будівництва.    

ПРОТИ ЗАБУДОВИ

Вказана ділянка, де планують почати будівництво, розташована вздовж пр. 40-річчя Перемоги, який веде вглиб Південного мікрорайону. З однієї сторони цієї вулиці розташована житлова забудова, і зокрема будинки №13 та №15. З іншої сторони знаходиться лісосмуга, яка охоплює Гребний канал. А вже за зеленими насадженнями відкривається вихід до Дніпра. Частину саме цієї зеленої зони нещодавно почали руйнувати заради нового будівництва, – розповідають місцеві жителі. Наприкінці травня вони вийшли мітингувати під стіни міської ради проти знищення дерев.

«4 травня забудовник почав першу вирубку дерев. Потім приїжджали зносити зелені насадження наступного дня і пізніше – десь 15 травня. Ми викликали поліцію, а також екологічну службу, яка все це зафіксувала. Всього за нашими підрахунками, встигли знищити близько ста дерев», – розповідає мешканець Південного мікрорайону Роман Іванченко.

Плани забудовника, за словами Романа, для місцевих жителів й досі лишаються туманними. Відпочатку їм повідомляли, що у цій зеленій зоні може з’явитися оздоровчий комплекс. Згодом сам забудовник надав кілька документів на оренду землі, за якими начебто збирається побудувати кафе з зоною відпочинку.

«Ми виступаємо категорично проти цієї забудови. Ця лісосмуга дуже важлива, бо вона виступає захисною системою від підмивання ґрунту. Без цієї захисної системи дорога може просісти. Крім того, це наша зона відпочинку і також – зелені легені нашого міста. Тепер їх хочуть знищити. Якщо хтось один тут збудує, то цю землю одразу захоче забудувати і хтось інший», – акцентує увагу Роман Іванченко.

Щоб цього не трапилось, місцеві жителі звернулись до депутатів та міської влади із проханням припинити забудову. Міський голова Володимир Буряк вже повідомив, що вирубка дерев у Південному мікрорайоні проходила незаконно, адже будь-яких дозволів на це виконком не надавав. Хоча, як виявилось, раніше сама міська влада погодила це будівництво. Про це і розповімо докладніше.

ЗЕМЛЯ З ІСТОРІЄЮ

Згідно документів, вказану земельну ділянку (з кадастровим номером 2310100000:03:044:0046), міськрада передала в оренду ТОВ «АВТО-СКОНТО». Відбулося це ще 2007 року.

Земельна ділянка, передана в оренду ТОВ «АВТО-СКОНТО»

Зокрема, тоді міськрада приняла рішення № 77/284 від 29 серпня 2007 року «Про передачу в оренду ТОВ «АВТО-СКОНТО» земельної ділянки по пр. 40-річчя Перемоги напроти житлового будинку №13 для розташування автомийки та кафе-бару з літнім майданчиком». Приймали документ за каденції депутатів V скликання (2006-2010 рр.) та міського голови Євгенія Карташова.

Саме рішення вже тоді викликало чимало питань. Адже, наприклад, основний містобудівний документ, Генеральний план міста від 2004 року, не передбачав жодного будівництва на місці вказаної ділянки. Це була просто зелена зона.

Фрагмент Генерального плану Запоріжжя від 2004 року

Безпосередньо на Гребному каналі, що розташувався поруч, передбачались лише бази відпочинку біля берегу Дніпра, санаторії-профілакторії та спортивний стадіон. Про це є відповідні позначки на старому Генплані. Тобто, ця зона мала стати повноцінною зоною відпочинку та спорту.

Натомість, 2007 року місто отримало рішення про будівництво поблизу Гребного каналу автомийки. Це вже тоді спричинило масові протести містян. Зокрема, ще 2009 року повідомлялося, що мешканці Південного мікрорайону пікетували міську раду з вимогами заборонити будівництво біля Гребного каналу. Мова йшла про ту саму ділянку, яку збираються забудувати і зараз. З рештою, облаштувати бізнес у зеленій зоні не змогли, але 2017 року історія цього будівництва отримала продовження.

ЩО ЗАРАЗ?

2017 року ТОВ «АВТО-СКОНТО» звернулось до міської ради, щоб продовжити договір оренди вказаної ділянки з уточненням її цільового призначення, а саме – для розташування кафе, ресторану-бару з зоною відпочинку. Примітно, що тоді питання про продовження оренди щонайменше двічі розглядалось депутатами вже цього скликання на постійній комісії з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин. Про це свідчать протоколи засідань вказаної комісії, які можна віднайти на сайті міської ради.

Так, на засіданні, яке відбулось 8 лютого 2017 року, розгляд питання про продовження права оренди земельної ділянки для ТОВ «АВТО-СКОНТО» перенесли на наступне засідання. А на наступному засіданні, яке провели 15 лютого 2017 року, депутати одноголосно висловились за продовження права оренди вказаній фірмі з уточненим цільовим призначенням.

На цьому засіданні комісії був присутнім Василь Полюсов від «Нашого краю», який раніше обирався депутатом Запорізької міської ради вже згаданого V скликання (у 2006-2010 рр). Голосував і Олег Коломоєць, депутат від політичної фракції «УКРОП». Він безпосередньо відповідає за виборчий округ № 10 у Запоріжжі, в який входить пр. 40-річчя Перемоги, де і планують забудову. Ми вирішили запитати у депутата, чому він підтримав рішення про продовження договору оренди та забудову у Південному мікрорайоні Запоріжжя.

«Земельна комісія на той час не мала зауважень та претензій до цього орендаря. Ми не мали підстав і права відмовити у продовженні договору оренди. Орендар виконував повністю всі свої зобов’язання по договору, своєчасно сплачував орендну плату. Не було жодних звернень від жителів, або інших заперечень від будь-яких інших сторін чи аргументів проти продовження договору оренди. Якби до мене раніше надійшли звернення місцевих жителів, під час моєї каденції і до продовження договору оренди, то я виступав би проти продовження цього договору», – повідомив нам Олег Коломоєць.

28 лютого 2017 року відбулась сесія Запорізької міської ради. На ній пакетом прийняли низку земельних рішень. До переліку таких потрапило й погоджене на депутатській комісії рішення щодо продовження ТОВ «АВТО-СКОНТО» права оренди землі по пр. 40-річчя Перемоги, напроти житлового будинку №13 – з уточненим функціональним призначенням “для розташування кафе, ресторану-бару з зоною відпочинку“. Тобто, менш ніж за місяць депутати міськради погодили це будівництво.

У березні 2020 року ТОВ «АВТО-СКОНТО» подало до Державної архітектурно-будівельної інспекції повідомлення про початок будівництва кафе-бару. А у травні, як ми повідомляли, почалась вирубка зелених насаджень у лісосмузі поблизу Гребного каналу.

Ділянка землі, на якій відбувалась вирубка дерев

ХТО ПОЧАВ ЗАБУДОВУ

Фірма «АВТО-СКОНТО», згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, була створена 2005 року. У серпні 2007 року, коли місьрада погодила передання земельної ділянки підприємству, ним володіло кілька осіб. Зокрема, у  засновниках значились Оксана Новосільська, Олександр Скубаков та Владислав Ситник.

Оксана Новосільська зараз значиться керівницею ТОВ «Фортуна-Сервіс» з офшорними власниками на Кіпрі. За адресою реєстрації фірми у Запоріжжі знаходиться торговий дім «Фортуна». Владислав Ситник наразі є співзасновником ТОВ «Південний гранітний кар’єр», яке розташоване у Чернігівському районі Запорізької області.

Але за минулий час власники «АВТО-СКОНТО» неодноразово змінювались, і востаннє така зміна відбулась у лютому 2020 року. Зараз новим власником підприємства значиться Олег Сорока. По нього ми розповімо згодом.

Поки що уточнімо, що крім нового власника у ТОВ «АВТО-СКОНТО» з’явилась й нова адреса реєстрації – пр. 40-річчя Перемоги, 2. За цією адресою знаходиться автосалон зі станцією технічного обслуговування. Виявилось, що цей автосалон розташований безпосередньо поруч із зеленою зоною, яку зараз хочуть забудувати.

Автосалон, неподалік від якого планують будівництво

Сама будівля автосалону, згідно державного реєстру речових прав, належить Юрію Осіпчуку.

Суміщені фрагменти витягу з державного реєстру речових прав

Повний тезко Юрія Осіпчука, а також повний тезко Олега Сороки на виборах 2019 року значились довіреними особами у Запорізькій області кандидата в Президенти України Валентина Наливайченка.

Фрагмент даних з сайту Центральної виборчої комісії

Валентин Наливайченко – це виходець із Запоріжжя, який із лютого 2014 до червня 2015 очолював Службу безпеки України. 2019 року, після виборів Президента, Валентин Наливайченко також балотувався до Верховної Ради України і в результаті був обраний  народним депутатом.

Сам Олег Сорока – це засновник чималої кількості бізнесів. Один із них – ТОВ «ТБ Енергоекспорт», яке володіє щонайменше однією автозаправною станцію. Партнером Олега Сороки у вказаному підприємстві виявився заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району Сергій Шевченко. Володіння часткою у ТОВ «ТБ Енергоекспорт» він відобразив у своїй декларації за 2019 рік.

Крім того, Олег Сорока значиться засновником іншої фірми – ТОВ «Гелиос». Ця фірма цікава тим, що вже отримувала від міста земельну ділянку – також у Південному мікрорайоні.

Сталося це 2007 року. Зокрема, на сесії міськради, що відбулась 29 серпня 2007 року та на якій колись погодили передання в оренду земельної ділянки для ТОВ «АВТО-СКОНТО», окремим рішенням передали в оренду іншу земельну ділянку для ТОВ «Гелиос» по вул. Автозаводській, 11а. Цю земельну ділянку також віддавали з конкретним цільовим призначенням – для розташування на ній громадсько-торговельного центру з приміщеннями спорту та відпочинку. 2018 року, коли строк оренди сплив, міська рада продала  ділянку вказаній фірмі. Наступного 2019 року стало відомо, що підприємство подало документи до міськради про зміну цільового призначення землі – для подальшого розташування на ній автозаправної станції. Такий дозвіл від влади ТОВ “Гелиос” фактично отримало.

ЩО З ДІЛЯНКОЮ У ЛІСОСМУЗІ?

А щодо ділянки у лісосмузі біля Гребного каналу, то наразі депутати міськради лише повідомляють, що візьмуться розглядати питання про цю проблемну забудову.

«Сто відсотків там (на орендованій ділянці, – авт.) незаконно відбулось знесення дерев. Дозволів на це у міськраді не надавали, і мер вже дав доручення від імені мерії звернутися до всіх відповідних органів, у тому числі і до правоохоронних, з метою притягнення до відповідальності забудовників, які незаконно знищили дерева», – сказав депутат Олег Коломоєць.

Також пообіцяв, що документи щодо будівництва знову розглянуть на депутатській комісії і з’ясують обставини комерційного спорудження у зеленій зоні. Це після майже 13 років існування проблеми. Конкретних відповідей на питання щодо можливого розірвання договору оренди з ТОВ “АВТО-СКОНТО” у міськраді не надають.

Ольга Приходько
«Запорізький проект розслідувань»

 

Підтримати проєкт