Хто стоїть за місцевими виборами у Запоріжжі

На місцевих виборах жителі Запоріжжя щоразу бачать нові партійні бренди. Вони виринають на два місяці кожні п’ять років і зникають одразу ж після дня голосування. Постійно змінюване виборче законодавство все ж тяжіє до створення партійної системи в країні. Партії, за задумом, мають стати носіями ідеологій. Проте на місцевому рівні численні політичні проєкти створюються лише під вибори, і згодом політичні опоненти швидко створюють коаліції.

Останні п’ять років владу у Запоріжжі контролювали вихідці з ахметівської «Запоріжсталі» та богуслаєвської «Мотор Січі», а необхідні голоси для більшості в міськраді додавав зі своєю фракцією екс-регіонал Володимир Кальцев. Разом вони отримали більшість в міськраді, що синхронно голосувала усю каденцію.

На цих виборах ті самі групи впливу йдуть у владу вже під іншими політичними брендами.

ЗОЛОТА АКЦІЯ КАЛЬЦЕВА

Нинішній склад Запорізької міськради налічує аж сім фракцій. Проте більшість утворена лише з трьох із них – 18 депутатів «Опозиційного блоку», 8 депутатів «Нової політики», 6 депутатів «Нашого краю». Разом – 32 депутати. Це рівно половина від загальної кількості депутатів міськради, і більшість – за виключенням позафракційних депутатів. 

«Опозиційний блок» у міськраді представлений здебільшого представниками групи компаній «Метінвесту». Фракцію очолює Андрій Лученко – директор з персоналу «Запоріжсталі». До неї також входить ціла низка одіозних менеджерів комбінату. Колишній фіндиректор «Запоріжсталі» Руслан Божко, очолюючи бюджетну комісію міськради, став одним з найбільших латифундистів Запоріжжя за останні п’ять років.

Профспілковий функціонер «Запоріжсталі» Ігор Чумаченко, що головує в земельній комісії мерії, на парламентських виборах балотувався до Верховної Ради в команді Володимира Буряка, і був адвокатом заступника мера Анатолія Пустоварова, якого підозрюють у розкраданні бюджетних коштів. Начальника цеху холодного прокату «Запоріжсталі» Олександра Тищенка в червні затримали на хабарі. Він також входив до складу земельної комісії. Його підозрюють у вимаганні грошей від мешканця міста за узаконення ділянки. Не чекаючи рішення суду, в «Опозиційному блоці» заявили про виключення Тищенка з лав партії.

Абсолютно усі члени фракції «Нової політики» у міськраді є працівниками «Мотор Січі». А депутат Руслан Пидорич є також секретарем Запорізької міської ради. Тобто особою, що виконує обов’язки мера в разі його відсутності. Голосуючи за усі проекти мерії, яку фактично контролює «Запоріжсталь», фракція «Нової політики» сприяла піднесенню запоріжсталівських менеджерів в обмін на лояльність влади до власних справ. Коли на «Мотор Січі» оголосили про продаж та початок скрутних часів, більшість міськради проголосувала за передачу від підприємства місту цілої низки його соціальних об’єктів.

Але все це було б неможливим, якби не голоси фракції «Наш край» на чолі з Володимиром Кальцевим. Саме він закріпив тандем “запоріжсталівців” та “моторівців”. Показовою в цьому стала ситуація з вирубкою парку Яланського у Запоріжжі, коли мерія спочатку тишком дозволила вирубку, а згодом мер Володимир Буряк заявив, що не має інструментів впливу на фірму-орендаря ділянки під сквером, що належить Володимиру Кальцеву.

Володимир Кальцев балотувався на посаду меру кілька разів, був секретарем міськради, а у 2014 році заявив що йде з політики і більше до неї не повернеться. Вже наступного року він знову обрався до міськради, а у 2019 році обрався до Верховної Ради за списками ОПЗЖ.

ПАРТІЇ, ЩО КУПУЮТЬСЯ

Наразі в Запоріжжі рекламувати себе почали одразу декілька нових політичних сил. Однак усі вони пов’язані з групами, що вже присутні у мерії. Головною інтригою у цьому залишається питання, чи позбавився мер Володимир Буряк впливу «Запоріжсталі». На комбінаті він працював 28 років, завдяки ньому став мером, та перебуваючи на цій посаді фактично сприяв діяльності менеджменту комбінату вже в міській владі.

Напряму Буряк не заявляв про відхід від «Запоріжсталі», просто тому що ніколи не визнавав впливу на себе менеджменту Ріната Ахметова. Проте 2019 року мер Запоріжжя балотувався до ВР восьмим номером у списку «Опозиційного блоку». На той час директор «Запоріжсталі» Ростислав Шурма йшов у ньому шостим номером.

«Політична партія Володимира Буряка «Єднання» з’явилася у січні цього року. До цього вона називалася просто – «Єднання». Раніше була зареєстрована у Києві, а не у Запоріжжі як зараз.

Справа в тім, що механізм перейменування партій в Україні – популярна передвиборча практика. За законом, для створення партії необхідні підписи не менш як 10 тисяч громадян України, зібрані не менш, як у двох третинах областей. Звісно, за таких умов простіше придбати існуючу партію та просто перейменувати її. Задекларовані мерські статки досить не малі. Але все ж цього замало для ведення повноцінної передвиборчої кампанії власним коштом.

До речі, аналогічним чином у Запоріжжі з’явилася і партія «Порядок» на чолі із заступником голови обласної ради, молодим красенем Єгором Семенковим. До 2016 року нинішній «Порядок» був «Дружбою», згодом партією «Розумна сила України”. Назва «Порядок» у партії з’явилася 2017 року. Наразі вона зареєстрована у Лугинському районі Житомирської області. Запорізька обласна організація «Порядку» була зареєстрована місяць тому.

Семенков є діючим членом фракції «Опозиційний блок» в обласній раді. Тому коли під прапорами «Порядку» пікетують міську раду, де фракція «Опозиційного блоку» є найбільшою, це виглядає дещо дивно. Проте, це можна пояснити бажанням створити лише видимість альтернативи партії Володимира Буряка.

 

СЛУГИ БОГУСЛАЄВА

Головними конкурентами усім діючим міським головам обласних центрів України висуванці «Слуги народу» стали ще до того, як стали відомі їхні імена. Запоріжжя не стало виключенням. Але висування Віталія Тишечка, що має повести за собою і депутатів до міськради, стало одночасно несподіванкою і одкровенням.

Тишечко майже 20 років пропрацював на «Мотор Січі», і вінцем його кар’єри в компанії стало директорство у її страховому підрозділі, яким володіє особисто батько й син Богуслаєви. Висуванню тісно пов’язаного з «Мотором» Тишечка не стали на заваді скрутнощі на самому підприємстві та придбання на їх фоні молодшим Богуслаєвим острову в Італії за 10 мільйонів євро.

Джерела «Української правди» повідомляють, що кандидатів на міських голів Президент Зеленський затверджував особисто. При цьому, коментуючи ситуацію на «Мотор Січі», він не приховував, що оборудка з її продажу потребує ретельної перевірки.

Нещодавній форум «Слуги народу» у Запоріжжі, де оголосили майбутніх кандидатів, пройшов у моторівському палаці культури «Юність», яким до обрання керував нардеп від “Слуги народу” Геннадій Касай.

Така присутність Богуслаєва у «Слузі народу» може свідчити про домовленості щодо «Мотор Січі» на найвищому рівні. Маючи їх, Богуслаєв знову має великі шанси увійти до більшості Запорізької міської ради. Але тепер вже не через «Нову політику», а через партію влади, щоб знову утворити союз із “запоріжсталівцями” та Володимиром Кальцевим, який цього разу веде людей до міськради не тільки через стару партію «Наш край», але й нову партію – ОПЗЖ.

КАЛЬЦЕВ, КОЛОМОЙСЬКИЙ І ДЕМОКРАТИ

Найбільш рейтинговою за усіма опитуваннями політсилою у Запоріжжі, після «Слуги народу» та «Єднання», залишається «Опозиційна платформа – За життя!», що відокремилась від «Опозиційного блоку», який раніше був Партією регіонів. Основна риторика цією політсили про необхідність дружніх стосунків з Росією та підтримку російської мови не змінюється з тих самих пір.

У Запоріжжі діяльністю ОПЗЖ опікується згаданий екс-регіонал Володимир Кальцев. Він наразі є офіційним керівником регіональної організації партії. Про кандидата у мери та міськради від ОПЗЖ поки що ніде не повідомлялося. Проте з огляду на нинішні рейтинги вона також матиме представництво у міськраді, так само, як і колишні спільники по більшості – “запоріжсталівці” та “моторівці”.

Протистояти утворенню такої більшості мали б «Європейська Солідарність» та «Батьківщина». Але вони поки що досить мляво ведуть свої рекламні політичні кампанії. 2015 року БПП висувала проти Буряка ректора ЗНУ Миколу Фролова, що навіть вийшов у другий тур. Цього року БПП може розраховувати лише на кілька місць у міськраді.

Згаданий Микола Фролов подався до партії «За Майбутнє». Її голова Ігор Палиця вже встиг зробити комплімент Ігорю Коломойському в одному з інтерв’ю. А один із лідерів партії у Запоріжжі Геннадій Фукс у фейсбучних дискусіях вже заявив про необхідність повернення Коломойському «ПриватБанку». Раніше Фукс обирався до Запорізької обласної ради від «Батьківщини», та очолював там її фракцію.

Від «Батьківщини» на мерську посаду зараз висунуто депутата міськради Віталія Рябцева, що хизувався несплатою квартплати, мотивуючи це корупцією у мерії. В штабах «Єднання» та «Слуги Народу» навряд чи розглядають Рябцева як основного конкурента.

Євген Зюзін,
для “Запорізького проекту розслідувань”

“Запорізький проект розслідувань” – це незалежний проєкт якісної аналітики та розслідувань про життя Запоріжжя. Ви можете допомогти нам створити більше публікацій, зробивши грошовий переказ.

Підтримати проєкт