Допомога бізнесу під час карантину: що обіцяли у Запоріжжі?

Від початку карантину міська влада Запоріжжя оголосила про надання низки пільг для бізнесу. Серед них – звільнення від податків, відшкодування частини кредитів за бюджетний кошт, звільнення від сплати оренди. В той же час, багато представників бізнесу, задля яких вводилися карантинні пом’якшувальні заходи, досі не скористалися своїми правами, адже просто не знали про них.

«Запорізький проект розслідувань» надіслав запити до міськради щодо об’єму наданих під час карантину пільг та отримав роз’яснення.

zp.gov.ua

ВІДМІНА ПОДАТКУ. Перше, що запорізьким підприємцям пообіцяли після введення тотального карантину у березні, це зменшення або відміна податків. З рештою, міськрада у травні прийняла рішення, за яким звільнила від сплати єдиного податку підприємців першої групи терміном з 1 червня до 31 серпня цього року.

Ця пільга стосувалася, як правило, працівників місцевих ринків та підприємців, які надавали побутові послуги. Наприклад, ремонтували у власних невеликих майстернях взуття чи годинники. Фактично за рішенням міськради їх мали звільнити від сплати 210 гривень на місяць.

ХТО СКОРИСТАВСЯ?

У податковій нам повідомили, що станом на серпень цього року у Запоріжжі обліковувалось 3518 платників єдиного податку першої групи. Саме ця кількість підприємців мала отримати автоматичне звільнення від оподаткування. За нашими підрахунками, мова йде про щонайменше 738 тисяч гривень на місяць зекономлених коштів для маленького бізнесу. Втім, наразі деякі підприємці розповідають, що взагалі не знали про цю пільгу.

Прикладом, у торгових рядах Критого ринку Запоріжжя одна із продавчинь та підприємниця розказала, що справді скористалася цією пільгою. Але вже через кілька рядів продавець техніки запевнив, що сплачував податки весь час. Пізніше, з його слів, податківці йому повідомили, що перенесуть цю оплату у наступний звітний період. Проте коли це відбудеться, він не знає. Дехто із підприємців про податкову пільгу взагалі не чув.

Більшість нарікала на те, що маленька знижка з єдиного податку не рятує ситуацію під час карантину, а головне – це можливість працювати.

ВІДСОТКИ ЗА КРЕДИТАМИ. За ще однією обіцянкою місцевої влади запорізьким підприємцям мали за рахунок бюджету компенсувати відсотки за отриманими кредитами. Тобто, бізнес мав оформлювати займи, а у міськраді зобов’язувались за рахунок громади сплачувати за підприємців частину відсотків.

Механізму такої компенсації навесні ще не було. Проте наприкінці травня у міськраді прийняли рішення, яким доручили його розробити. Врешті, цей порядок затвердили наприкінці липня цього року. За ним розраховувати на компенсацію відсотків за кредитами мали право лише підприємці, які оформлювали займи у державних банках за програмою пільгового кредитування «5-7-9%».

ХТО СКОРИСТАВСЯ?

У бюджеті міста на таку компенсацію, згідно документів, загалом передбачили 350 тисяч гривень на цей рік. Планувалось, що її отримають 23 підприємця.

Наприкінці жовтня у міськраді на наш запит повідомили, що компенсація відсотків за кредитами ще нікому не надавалась. Втім, поінформували також, що є перелік отримувачів такої компенсації від міста, який повинен затвердити своїм рішенням виконком.

Цей перелік, як виявилось, складався лише із двох підприємців. Один із них – Костянтин Атрощенко, котрий займається роздрібною торгівлею через інтернет (торгує приладдям для автотранспортних засобів). Інший підприємець – Леонід Утюж, який займається роздрібною торгівлею квітами, а також вказує серед видів діяльності – надання рекламних послуг. Для них виконком наприкінці жовтня погодив отримання компенсації. 20 листопада до виконкому також подали проєкт рішення про затвердження переліку з іще чотирьох отримувачів, проте він поки не затверджений. Більше отримувачів цієї пільги поки що не було.

РЕКЛАМНІ ПІЛЬГИ. У травні 2020 року з’явилось й інше рішення міської ради, за яким пообіцяли надати пільгу тим, хто винаймає у Запоріжжі місця для розміщення зовнішньої реклами. Зокрема, планувалось з 1 травня до 31 липня 2020 року зменшити розмір орендної плати за такі місця на 50%.

Цією пільгою повинні були скористатися як приватні підприємці і фірми, які розміщують у місті рекламу своїх закладів, так і рекламні агенції.

ХТО СКОРИСТАВСЯ?

На початок весни, за даними міськради, комунальні місця для розміщення реклами орендували 68 підприємств та 28 підприємців. З-поміж підприємців найбільший розмір знижки склав 1381 гривню – за місяць користування.

У всіх інших пільга виявилась значно меншою. Мова йде про суми від 26 гривень знижки на місяць для приватного нотаріуса до 725 гривень для підприємниці, яка займається роздрібною торгівлею меблями.

А серед фірм та підприємств найбільшу знижку, як виявилось, мало міське комунальне підприємство «ЗМІА», яке надає послуги реклами. Для нього розмір знижки за один місяць склав 109 тисяч гривень.

До трійки найбільших отримувачів також потрапило ТОВ «РТМ-Україна» (42 612 гривень на місяць). Це рекламне агентство, яким співволодіє Микола Баграєв. 2012 року він обирався нардепом від Партії регіонів.

Найбільшу знижку отримало й інше рекламне агентство, ТОВ «Довіра Аутдор» (29 785 гривень на місяць). Підприємство зареєстроване у Києві. Офіційно ним співволодіють Олександр Ситник та кіпрське підприємство АКЮТЕЛ ЛТД. Бенефіціарами останньої фірми вважають Геннадія Боголюбова та Ігоря Коломойського

ОРЕНДА МАЙНА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ. Варто згадати, що для запорізьких підприємців також затверджували пільги стосовно комунальної нерухомості. Зокрема, ще 25 березня міськрада прийняла рішення, за яким звільнила орендарів комунальних приміщень від сплати коштів на час карантину.

Терміном дії пільги визначили період до скасування карантинних обмежень, які своїм протоколом від 16 березня ввела місцева комісія ТЕБ і надзвичайних ситуацій. Комісія керувалась постановою Кабміну про введення карантину.

Наприклад, з 17 березня комісія заборонила діяльність галерей, фітнес-клубів та барів. До скасування цих обмежень на місцевому чи державному рівні власників приміщень звільняли від сплати орендної плати за користування.

ХТО СКОРИСТАВСЯ?

Скасовувати орендну плату почали лише тим підприємцям, які звертались із відповідною заявою до міськради. З ними укладали про це додаткові угоди. Наразі у міськраді інформують, що загалом уклали 382 угоди про звільнення від орендної плати.

Втім, частина підприємців отримала таке звільнення на короткий проміжок часу. Адже заборони для певних видів діяльності почали досить швидко скасовувати, деякі з них – вже у квітні. А крім того з’ясувалось, що з деякими підприємцями укладали одразу до 4-5 додаткових угод на таку ж кількість різних комунальних приміщень. Тобто, пільгу отримало досить обмежене коло осіб.

ОРЕНДА МАЙНА ДЛЯ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ

Пізніше, у травні, прийняли ще одне рішення стосовно комунальної нерухомості. Воно передбачало зменшення на 50% орендної плати для фінансових установ. Зокрема, для банків, які у комунальних приміщенням розміщують свої відділення. Так, з 1 травня до 31 липня для них повинні були зменшити наполовину орендну плату.

ХТО СКОРИСТАВСЯ?

У департаменті комунальної власності та приватизації міськради повідомили, що зменшення плати за користування комунальними приміщеннями отримало дві фінансові установи. Це були “Державний ощадний банк України” та “Приватбанк” – обидва у державній власності. З ними уклали 19 угод — на відповідну кількість приміщень. Зокрема, 18 угод уклали з “Ощадбанком” та одну з АТ КБ “Приватбанк”. Проте навряд таку пільгу можна назвати допомогою місцевому бізнесу.

Частина запропонованих у місті пільг насправді не передбачала суттєвої підтримки. Проте і про них, складається враження, міська влада Запоріжжя недостатньо проінформувала представників бізнесу, який особливо постраждав під час карантину. Значна кількість підприємців скористатися пільгами не змогла. В той же час отримати найбільш важливу і значну підтримку зміг бізнес, що цікавився рішеннями влади, або був близьким до неї. 

Ольга Приходько,
“Запорізький проект розслідувань”

Підтримати проєкт