Хто керує Запорізькою областю: нові депутати облради

Обласна рада – представницький орган, що розподіляє кошти місцевого та державного бюджету для усієї області. Йдеться про субвенції на будівництво, медицину, освіту, тощо. Бюджет Запорізької області, який затверджує та контролює рада, у 2021 році складає 4,4 мільярди гривень. Цими коштами та інтересами регіону опікуватимуться люди, яких ми обрали на місцевих виборах у жовтні 2020 року.

НОВІ ПАРТІЇ – СТАРІ УГОДИ

Запорізька обласна рада налічує 84 обранця. Минулий склад виглядав таким чином. Найбільше мандатів мав «Опозиційний блок», його представляли 28 депутатів. Меньше було представників від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” та “Нашого краю” – 13 та 10 обранців відповідно. До складу обласної ради минулого скликання також увійшли представники “Батьківщини” (8 мандатів) та “УКРОПу” (7 мандатів). По 6 місць мали “Самопоміч”, “Нова політика” і “Радикальна партія Олега Ляшка”. 

Головуючим у раді тоді став представник від БПП Григорій Самардак, а голоси для ключових рішень у різні періоди давали усі перелічені партії, демонструючи злагодженість та надзвичайне порозуміння у розподілі бюджетних коштів.

Вибори 2020 року змінили цю ситуацію. До облради потрапило сім політичних сил, серед яких більше немає “Самопомочі”, “Нової політики”, “Радикальної партії Олега Ляшка”, “УКРОПу” та “Нашого краю”. 

Натомість, місця отримали представники “Батьківщини” (7 мандатів) та “Опозиційного блоку” (8 мандатів), а також  новоствореної партії “За Майбутнє” (8 місць) та Партії Володимира Буряка “Єднання” (9 місць). 

Найбільше ж обранців виявилось від “Європейської Солідарності”, “Слуги народу” та ОПЗЖ – 10, 19 депутатів та 23 депутата відповідно. Варто зауважити, що з останньою політичною силою до ради переобралися колишні представники “Нашого краю”. 

У новому складі Запорізька обласна рада до грудня не могла зібратися на перше засідання. А в останні тижні минулого року вибухнув скандал, пов’язаний з виборами голови ради, які відбувались за зачиненими дверима, підтасовкою голосувань та кримінальними справи про захоплення влади

Це сталося через посилення протистояння колишніх однодумців – ОПЗЖ та “Опозиційного блоку”, а також між “Слугою народу” та “Європейською Солідарністю”. З ідеологічних міркувань ці пари не можуть входити до однієї коаліції. З рештою, на одному з етапів обрання голови облради трапилось несподіване – депутати від “ЄС” почали голосувати разом з ОПЗЖ

Під час зимових свят ситуація дещо заспокоїлася. Тепер голова радиОлена Жук. Її було обрано від партії «Слуга народу». 43 необхідні голоси за бюджет області на 2021 рік дали «Батьківщина», «Слуга Народу», «Єднання», «За Майбутнє» та «Опозиційний блок». 

ОПЗЖ (23 депутата)

Найбільш численну фракцію в раді, але позбавлену представництва у її керівних органах, контролюють бердянський нардеп Олександр Пономарьов та брати Володимир та Сергій Кальцеви. Всі – колишні регіонали.  

Володимир Кальцев у Запоріжжі відомий як власник та орендар численних земельних ділянок. 2019 року його було обрано від ОПЗЖ до Верховної Ради. Наприкінці 2020 року, під час голосування за державний бюджет у парламенті, він знаходився у Запоріжжі та керував діями фракції ОПЗЖ в Запорізькій облраді під час голосування за її очільника. 

Активним депутатом від ОПЗЖ у Запорізькій обласній раді став Павло Матвієнко, який 2014 року пережив «народу люстрацію». До цього він знаходився на керівних посадах й зокрема 2013 року очолював Запорізьку обласну раду. Не менш відомим представником політсили тепер є Ігор Шишка. Це головний лікар Запорізької обласної клінічної лікарні. Він фігурував у кримінальних справ щодо мільйонних зловживань у вказаному найбільшому медзакладі запорізького регіону.

Депутатом від ОПЗЖ став також Іван Гашенко. Це колишній керівник Держземагентства у Запорізькій області, який фігурував у кримінальних справах щодо оборудок із землею. 

Крім них до обласної ради потрапило ще 20 обранців. Серед них є Ганна Клішина, яка на дату обрання вказувала місцем роботи ТОВ “Компанія “Александр”, належне родині нардепа Кальцева. А також Олена Бодасюк, яка працювала у ПАТ “Бердянський райагропромпостач”, належне родині нардепа Пономарьова.  

«СЛУГА НАРОДУ» (19 депутатів)

Найбільш відомим депутатом від “Слуги народу” став Віталій Боговін. Раніше, 2019 року, він балотувався до Верховної Ради на мажоритарному окрузі у Бердянську, але програв нардепу Олександру Пономарьову. У червні наступного 2020 року Боговін очолив Запорізьку ОДА, а у жовтні був обраний депутатом Запорізької обласної ради.

Нагадаємо, що у раді Віталій Боговін претендував на посаду її очільника. З рештою, зі скандалом був обраний на цю посаду, а потім склав повноваження та знову став звичайним депутатом. 

Також обранцями від “Слуги народу” стали Сергій Селевич (раніше голова обласного передвиборчого штабу “Слуги народу”), Юрій Капустянський (підприємець), Роман Терехов (директор “Запорізького обласного лабораторного центру” МОЗ) та Віталій Толочек (на дату обрання – безробітний). Проте у результаті скандалу з обранням голови обласної ради вони покинули вказану політсилу.  

Крім них до обласної ради увійшло чимало лікарів, освітян, дрібних підприємців, та керівників комунальних підприємств, які раніше здебільшого не мали досвіду у політиці. Серед них – Дмитро Чувашкін, який очолює запорізьке комунальне підприємство “Дубовий Гай”. Також директорка спеціалізованої школи у Приморську Світлана Македонська та директорка благодійного фонду “Сила добрих сердець” Наталія Кругляк

Зауважимо, що більшість депутатів, обраних за списками партії «Слуга Народу» – безпартійні. На відміну від більшості представників ОПЗЖ, «Батьківщини» та «Європейської солідарності», які обиралися та одночасно були членами вказаних партій. Наприклад, серед семи обраних “батьківщинівців” лише одна депутатка не є членкинею партії. Це важливе питання у розрізі партійної відповідальності перед виборцями. 

«ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» (10 депутатів)

Цю фракцію очолює колишній нардеп від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”, а до цього учасник запорізького Майдану Ігор Артюшенко. Йому допомагає давній керівник секретаріату Запорізької територіальної організації БПП Олег Чернов. 2018 року повідомлялося, що запорізький осередок БПП офіційно орендував автівку Kia Sorento у свого ж керівника Чернова, а користувався нею нардеп Артюшенко.

До цієї фракції увійшов також помічник запорізького нардепа Сергія Мінька Павло Тімофєєв. Крім нього депутатом став заступник голови ГО “Запорізька рада ветеранів АТО” Андрій Хімічев, відомий різкими висловлюваннями на захист патріотичного руху.

Студенти “Запорізького національного університету” можуть відзначити появу в облраді завідувачки кафедри українознавства Ольги Стадніченко.

«ЄДНАННЯ» (9 депутатів)

Партійний проєкт мера Запоріжжя Володимира Буряка виявився в спромозі завести своїх депутатів не лише до міської, а й обласної ради. Щоправда, п’ятеро з дев’яти нинішніх депутатів цієї фракції були обранцями ради минулого скликання – усі від різних партій. 

Фракцію “Єднання” наразі очолює Олександр Коваленко, що відповідав за комунікацію з громадськістю в Запорізькій ОДА ще за часів покійного голови Олександра Пеклушенка. Після обрання мером Володимира Буряка колишній держслужбовець очолив муніципальний «Телеканал Z». Телеканал почав отримувати великі замовлення від міськради, оновлювати обладнання та створювати компліментарні на адресу влади сюжети.

Крім Коваленка до облради потрапила Ніна Гурська. Раніше вона була депутаткою Запорізької міської ради від “Опозиційного блоку” та стала відома тим, що надала бюджетну допомогу зі свого депутатського фонду сину іншої обраниці, котра так само бюджетним коштом допомогла сину Гурської. 

Також до ради від “Єднання” потрапив вихідець із заводу “Дніпроспецсталь” Станіслав Чередніченко, який раніше був депутатом від “УКРОПу”, та Олексій Бєліков, що раніше був обранцем від “Опозиційного блоку”. 

 «ЗА МАЙБУТНЄ» (8 депутатів)

Найбільш відомі персони політичного проєкту «За Майбутнє» у Запоріжжі – це Геннадій Фукс та ректор “Запорізького національного університету” Микола Фролов. Фукс у минулому скликанні ради входив до фракції «Батьківщини», до речі – разом з нинішнім головою Запорізької ОДА Олександром Старухом. Напередодні місцевих виборів 2020 року рейтинги «Батьківщини» були надзвичайно низкими, до запорізької міськради ця партія взагалі не пройшла. Микола Фролов відомий тим, що 2015 року балотувався від БПП за посаду мера Запоріжжя, проте програв чинному меру Володимиру Буряку.

До нового складу ради також долучилася Ірина Лєх – активістка часів запорізького Майдану та заступниця голови запорізького “Бізнес-Союзу “Порада”, соціолог Аскад Ашурбеков, аграрій Олег Каліман.

Під час виборів голови обласної ради фракція «За Майбутнє» спочатку підтримала політичні сили, що заявили про незаконне призначення Віталія Боговіна від “Слуги народу”, а потім підтримала його наступницю Олену Жук. В решті, Геннадій Фукс отримав посаду її заступника.

«ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» (8 депутатів)

Від “Опозиційного блоку” до ради потрапив екснардеп з Мелітополя Євген Балицькийініціатор акцій з носінням забороненої радянської символіки. Минулого року “Опозиційний блок” не потрапив до Верховної Ради, втім Балицький розгорнув активну діяльність у Запорізькій обласній раді. Членкиня його фракції Людмила Любім стала заступницею голови ради.

До фракції також увійшов Ігор Чумаченко – юрист та профспілковий діяч на комбінаті «Запоріжсталь», що 2015 року обирався до Запорізької міської ради від “Опозиційного блоку” та очолив там земельну комісію. Його заступника Олександра Тищенка минулого року затримали на хабарі за вирішення земельних питань. Чумаченко також був адвокатом Анатолія Пустоваровазаступника запорізького міського голови, якого підозрювали у махінаціяї на будівельних тендерах.

«БАТЬКІВЩИНА» (7 депутатів)

Найменш численна фракція “Батьківщини” також отримала свого заступника голови ради. Ним став Владислав Куценко. Під час сутичок за призначення головою облради Віталія Боговіна заклики Куценко на його підтримку були одними з найпомітніших

2019 року Куценко балотувався до Верховної Ради та обіцяв громадянам встановлення сонячних батарей на дахах багатоповерхівок, що, за його словами, мало б покінчити з питанням тарифів. А до цього він працював у Генеральній прокуратурі. Його було звільнено з приходом на цю посаду Юрія Луценка, проте сам Куценко назвав ці дії незаконними. Балотуючись до обласної ради, Куценко вказав, що він є помічником-консультантом народного депутата.

Іншою відомою персоною запорізької «Батьківщини» є Вячеслав Колесников, якого пов’язують з нардепом кількох скликань Сергієм Соболєвим, та земельними оборудками навколо Запоріжжя, також пов’язаних з Владиславом Куценко.

Депутаткою від “Батьківщини” стала і Наталія Авраменко, директорка запорізького “Обласного медичного центру репродукції людини”, яка також була обраницею ради минулого скликання – проте від “Європейської Солідарності”. 

Наостанок зазначимо, що на місцевому рівні політичні переконання розпорядників бюджету навряд чи можут стати на заваді можливим зловживанням. Натомість гостра конкуренція посилює контроль різних груп одне за одним. Справді великою загрозою можуть стати спроби однієї з політичних сил дестабілізувати та дискредитувати роботу ради. Втім, до цього часу особисті інтереси в доступі до розподілу бюджетних коштів та майна області завжди переважали.

Євген Зюзін,
“Запорізький проект розслідувань”

 

Підтримати проєкт