Президент ввів санкції проти китайських інвесторів «Мотор Січі». Їх діяльність розслідує СБУ

31 січня у Запоріжжі спробували провести збори акціонерів «Мотор Січі». Йдеться про засідання акціонерів, що мало відбутися за межами підприємства та за ініціативи китайських інвесторів і фірми харківського бізнесмена Олександра Ярославського. Зібрання зірвали працівники СБУ. Офіційно – щоб задокументувати можливі протиправні дії. 

ЩО ВІДБУВАЛОСЯ У ЗАПОРІЖЖІ

У день, анонсований повідомленням про збори акціонерів «Мотор Січі», під будівлею на Південному шосе, 8 з’явилася група людей, що представилася працівниками «Мотор Січі». Вони тримали плакати з написами про недопущення захоплення підприємства: «Руки прочь от «Мотор Сичи», «Закон на стороне Мотора», «Не допустим рейдерский захват», «Закону – да, беспределу – нет».

Самі збори ініціювала компанія Олександра Ярославського “МС-4” та китайська “Skyrizon Aircraft Holdings Limited”. У порядку денному анонсованих зборів йшлося про повну зміну нинішньої наглядової ради при «Мотор Січі», контрольованої В’ячеславом Богуслаєвим.  

Згодом до цієї ж будівлі на Південному шосе приїхали народні депутати: Геннадій Касай, Максим Пашковський, Артем Кунаєв, Юлія Яцик, Арсеній Пушкаренко, Євген Шевченко, а також озброєні співробітники СБУ. Останні зайшли до будівлі, виламавши один з входів. Анонсовані збори акціонерів так і не відбулися.

В СБУ згодом повідомили, що входили до будівлі з метою документування можливих протиправних дій представників компаній «DCH», належної Ярославському, та «Skyrizon Aircraft Holdings Limited», пов’язаних з встановленням контролю над акціонерним товариством «Мотор Січ».

За кілька днів до того під будівлею обласного управління СБУ пройшов мітинг, де група людей вимагала, аби силовики не заважали інвесторам. Тут тримали плакати «Богуслаєв, йди геть!», «СБУ – кубло державних зрадників», «Шахраям не місце на Мотор Січ».

Офіційні заяви учасників подій навколо «Мотор Січі» мають суперечливий характер, а дані про підприємство зберігає комерційна таємниця кількох офшорів, які ним володіють.

ЩО ВІДБУВАЛОСЯ ВЗАГАЛІ

До 2014 року «Мотор Січ» орієнтувалася на російський ринок, поставляючи та обслуговуючи двигуни для вертольотів тамтешніх силовиків та військових. З початком війни на Донбасі така діяльність була заборонена українською владою. На підприємстві заговорили про кризу, а згодом В’ячеслав Богуслаєва заявив, що знайшов інвесторів у Китаї. Можливою оборудкою одразу зацікавилася СБУ, порушивши справу про диверсію на «Мотор Січі». За даними слідства, передача контролю над підприємством Китаю могла спричинити втрату технологій та занепад стратегічного об’єкту.

До 2019 року на підприємстві панувала відносна тиша. А у серпні 2019 року голова наглядової ради «Мотор Січі» Анатолій Малиш повідомив, що китайські компанії Skyrizon і Xinwei Group вже придбали 50% акцій «Мотор Січі» і подали документи на узгодження цієї угоди до Антимонопольного комітету України. Акції було придбано не напряму, адже вони знаходилися під арештом у згаданій справі СБУ. Тому китайські компанії придбали частки в офшорах, які своєю чергою володіли акціями «Мотор Січі».

АМКУ так і не погодив угоду про продаж підприємства. Водночас, пролунало кілька заяв від перших осіб США про те, що американське керівництво розглядає оборудку як вкрай небажану – таку, що підсилює військовий сектор Китаю, та послаблює євроінтеграційні можливості України.

На «Мотор Січі» тим часом оголосили режим жорсткої економії, а В’ячеслав Богуслаєв заявив, що справи підуть краще, коли «в Україні завершиться процес зміни влади». Фактично ж Україна заморозила угоду про передачу «Мотор Січі» під контроль Китаю. 

У серпні 2020 року до справи долучився Олександр Ярославський. Це харківський магнат, що володів ФК «Металіст» та контролює Харківський тракторний завод, металургійні та авіаційні підприємства, залізні рудники.

Спочатку Ярославський зробив заяву, що планує підтримати китайську компанію Skyrizon та українське авіабудування. Але згодом його заяви ставали більш жорсткішими. У листопаді 2020 року компанія Олександра Ярославського оприлюднила заяву про намір вимагати від України у міжнародному арбітражі 3,5 мільярди доларів за невиконання міжурядової інвестиційної угоди з Китаєм. 

САНКЦІЇ ТА ЗМІНА КУРСУ

Наразі збори акціонерів, що ініціював Ярославський, виглядають як послідовне продовження слів самого В’ячеслава Богуслаєва про необхідність інвестицій до підприємства. Богуслаєв робив відповідні заяви про це ще наприкінці 2019 року.

«У нас є два варіанти: закрити завод, всю авіаційну промисловість, або звільнити 50-60% людей. Тому ми вирішили знайти інвесторів. <…> Я через нашу київську біржу продав акції. Вони (китайці – ред.) дали нам 100 мільйонів доларів, і ще прийде 150 мільйонів наступного року»,повідомив тоді Богуслаєв. 

У серпні 2020 року, стало відомо про придбання його сином острову в Італії вартістю 10 мільйонів євро.

Напередодні ж зборів акціонерів у Запоріжжі, оголошених Олександром Ярославським, В’ячеслав Богуслаєв звернувся до працівників «Мотор Січі» з іншою заявою:

«Ці події відбуваються у час, коли товариством укладені важливі контракти, які на довгі роки забезпечать завантаження його виробничих потужностей, гарантують отримання прибутку, стабільну виплату працівникам підвищеної заробітної плати, а акціонерам – дивідендів»,говориться в зверненні.

Логіка у такій різкій зміні вбачається лише з огляду на санкції, які вводять щодо китайських інветорів “Мотор Січі”. На початку січня цього року стало відомо про санкції відносно Skyrizon, які ввели у США. Послідовно, 28 січня 2021 року, Президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій і в Україні щодо китайських інвесторів. Указ став наслідком рішення СНБО і забороняє китайському підприємцю Ван Цзіну та його компанії Skyrizon здійснювати будь-які торгові операції в Україні. 

Вочевидь, вирішальне слово у справі «Мотор Січі» й надалі матимуть Президент та уряд України. Проте і вони вже тривалий час роблять суперечливі заяви. 

Нещодавно з інтерв’ю американському виданню стало відомо про заяву Володимира Зеленського щодо «Мотор Січі». Президент запевнив, що за його повноважень запорізьке підприємство не перейде під контроль Китаю. Хоча ще восени 2019 року на фоні заяв про продаж «Мотор Січі» він говорив, що гроші від інвестора отримані, а в керівництві країни все ще з’ясовують, хто ж реально контролює запорізьке підприємство, та сумнівався – чи не є оборудка щодо продажі “Мотор Січі” фіктивною.

На самому підприємтсві в останні роки перестали повноцінно публікувати фінансову звітність.

“МОТОР СІЧ” У ЦИФРАХ

  • Середня кількість працівників за результатами 4 кварталу 2020 року – 16 188 чоловік. 
  • Чистий прибуток за результатами 3 кварталу 2020 року – 930 млн.грн.
  • Чистий збиток за результатами 3 кварталу 2019 року – 532 млн.грн. 
  • Чистий прибуток за 2018 рік – 1,25 млрд грн.
  • Чистий прибуток за результатами 2017 року – 2,85 млрд. грн.

Євген Зюзін,
“Запорізький проект розслідувань”

Підтримати проєкт