Хто будує у Запоріжжі

В останні кілька років у Запоріжжі розгорнулася значна кількість будівельних майданчиків, на яких почали зводити нові житлові комплекси. Більшість з них з’явиться у центральній частині міста. «Запорізький проект розслідувань» вирішив проаналізувати інформацію про забудовників багатоповерхового житла. Дозвільні документи на зведення восьми найбільших житлових комплексів в місті отримали фірми екскандидата в нардепи та підприємства, пов’язані із місцевою владою. 

ВЕЛИКЕ БУДІВНИЦТВО

Зведення багатоповерхового житла у місті передбачає кілька основних етапів. Найперший з них – це отримання забудовником містобудівних умов та обмежень від міської влади. У Запоріжжі відслідковувати видачу цих дозвільних документів, в яких містяться дані про вимоги щодо майбутніх споруд і самих замовників будівництва, можна у реєстрі містобудівних умов та обмежень (МУО). Він розміщується на сайті департаменту архітектури та містобудування Запорізької міськради. Згідно даних цього реєстру, в останні кілька років дозволи на зведення багатоповерхового житла у Запоріжжі отримало з десяток підприємств. 

ЖК VESNA

Так, цього року почалося зведення нового житлового комплексу по вул. Новокузнецькій,32, що у Південному мікрорайоні Запоріжжя. У лютому 2021 року за вказаною адресою огородили парканом 1,04 га землі. Згідно документів, від початку там було заплановане зведення ЖК “Австрійський квартал”. Втім, назву житлового комплексу вже змінили і тепер будують ЖК Vesna

Сам комплекс передбачає п’ять девятиповерхових житлових корпусів. Містобудівні умови на їх зведення у міськраді вперше видали у листопаді 2020 року. Замовниками цього будівництва стала приватна фірма ТОВ «Берег Скіфів» та комунальне підприємство «Управління капітального будівництва», котре попередньо, у жовтні 2020 року, отримало у користування земельну ділянку від міської ради. 

Керівником та власником підприємства «Берег Скіфів» є зареєстрований у Маріуполі Олексій Федоров. Він також володіє часткою фірми «СПС-Інвест» – разом з одеситом Олександром Присяжнюком

Фірма «СПС-Інвест» відома у Запоріжжі тим, що 2007 року отримала в оренду іншу земельну ділянку на Великому Лузі для розташування житлово-оздоровчого комплексу, хоча за Генпланом, там мав бути дитячий табір. На цій ділянці згодом з’явився елітний житловий комплекс “Ренесанс”, розташований за адресою вул. Розваги, 27. За адресою цього комплексу у серпні 2019 року було зареєстровано і ТОВ «Берег Скіфів», що тепер будує у Південному мікрорайоні. 

ЖК “ДУБОВИЙ ГАЙ”

Минулого року так само огородили парканом ділянку поблизу центрального парку Запоріжжя “Дубовий гай”. Там почалося зведення однойменного житлового комплексу, що тепер має офіційну адресу вул. Глісерна, 30.

За описом цей комплекс буде мати 4 секції на 11 поверхів кожна. За даними державної кадастрової карти, земельну ділянку у 0,53 га, на якій розгорнулося вказане будівництво, з березня 2020 року орендує ТОВ “Запоріжресурспроект”. Це підприємство офіційно і є замовником вказаного будівництва

Про ТОВ “Запоріжресурспроект” відомо, що фірма орендувала вказану земельну ділянку і раніше, а прокуратура намагалася повернути її місту. Дані про це містяться у реєстрі судових рішень.

Зокрема, вперше ділянку по вул. Глісерній, 28-30 місто передало в оренду фірмі ще у серпні 2009 року. Відповідно до документів, підприємство так само мало побудувати на ній житлові будинки. Пізніше, 2018 року, до Господарського суду Запорізької області звернулася із позовом Запорізька місцева прокуратура № 1. У позові йшлося про повернення вказаної землі Запоріжжю через те, що її фактично не використовували за призначенням.

Врешті, 2018 року Господарський суд Запорізької області прийняв рішення повернути півгектара землі міській раді. Проте приватна фірма подала скаргу до Центрального апеляційного господарського суду, який наприкінці лютого 2019 року постановив залишити ділянку за ТОВ «Запоріжресурспроект». Вже у серпні 2019 року Запорізька міська рада прийняла рішення продовжили договір оренди землі з фірмою, а в березні 2020 року підприємство отримало від департаменту архітектури та містобудування Запорізької міськради містобудівні умови на зведення житлового комплексу. 

Під час отримання документів на будівництво бенефіціарним власником ТОВ “Запоріжресурспроект” була Євгенія Кальцева – матір запорізького народного депутата від ОПЗЖ Володимира Кальцева. Проте у листопаді 2020 року, згідно даних YouControl, власники фірми змінилися. 

Наразі засновником ТОВ «Запоріжресурспроект» вказане ПАТ “Компанія з управління активами “Славутич-Інвест”, 60 відсотків акцій якої має ТОВ “Євроформат ППМ”, належне Ігорю та Сергію Ткаченкам.  Останній офіційно і значиться бенефіціарним власником ТОВ «Запоріжресурспроект».

Сергій Ткаченко – це одним із засновників підприємства ТОВ “Компанія Радіо Крок”, що зводить інший житловий комплекс у Запоріжжі. Про нього мова піде далі. Разом із Сергієм Ткаченком ТОВ “Компанія Радіо Крок” також володіє Дмитро Швець, котрий 2014 року балотувався до Верховної Ради. Раніше він був депутатом Запорізької міської ради та входив до Партії регіонів. Крім того, Ткаченко є бізнес-партнером співвласника хлібного виробництва Бориса Шестопалова.  

ЖК LEGENDA

Це будівництво розташувалося по вул. Тбіліській, 23 – на ділянці між Набережною магістраллю та будівлею “Металургійного коледжу”, на місці зеленого схилу. Поряд – башти комплексу Khortitsa Palace. За описом, на Тбіліській збираються звести пять будинків на 10 і 16 поверхів, поєднаних у комплекс  ЖК Legenda.

За офіційними даними, будівництво розгортається на площі в 1,87 га. Це найбільша із ділянок, яку отримали під зведення багатоповерхово житла у Запоріжжі в останні роки. 

Орендарем земельної ділянки з вересня 2019 року є згадане вище ТОВ «Компанія Радіо Крок». Ця ж фірма є замовником вказаного будівництва – разом з ТОВ “Централ парк 2020”.

Одеське ТОВ “Централ парк 2020” офіційно належить Анастасії Чорній та Галині Грузіновій. Остання керує ще однією фірмою, яка належить Олександру Присяжнюку. Він, своєю чергою, є бізнес-партнером Олексія Федорова та співвласником підприємства «СПС-Інвест», котре збудувало на Великому Лузі за адресою вул. Розваги, 27 житловий комплекс “Ренесанс”.

ЖК RIVER HALL

Ще один житловий комплекс у найближчі роки має з’явитися на ділянці по вул. Українська, 2ж. Вона знаходиться на перетині Набережної магістралі та вулиці Української. Раніше тут був сквер з дитячими майданчиками. Але з минулого року замість нього з’явився новий супермаркет “АТБ”, поруч з яким тепер зводять багатоповерховий будинок. Жителі сусідніх багатоповерхівок від початку виступали проти цього будівництва та подавали про це петіцію до мерії.

Саме будівництво розгорнулося на ділянці площею 0,83 га. Востаннє, з січня 2020 року, ділянку орендувало ТОВ “Консалт Інвест”, яке нині є також замовником вказаного будівництва

Кінцевим бенефіціарним власником підприємства майже до кінця 2019 року була Євгенія Кальцева – матір запорізького народного депутата від ОПЗЖ Володимира Кальцева. Але у грудні 2019 року, згідно даних YouControl, у ТОВ “Консалт Інвест” змінився власник – ним став вихідець Дніпропетровської області Олександр Уріх

Це син співзасновника “Будівельної ради Дніпропетровської області” та низки дніпропетровських будівельних фірм Євгена Уріха. Раніше Євген Уріх був засновником підприємства ТОВ “Стройіммосистем”, що намагалося звести комплекс на Привокзальній площі у Запоріжжі, поряд із жд станцією “Запоріжжя-1”. Врешті це будівництво згорнули

Наразі ТОВ “Стройіммосистем” є співзасновником ДП “СВ-ДІМ” ТОВ “Стройіммосистем”, яка має однаковий номер телефону з ТОВ “Консалт Інвест”.

ЖК CENTRAL

ЖК Central – це майбутні багатоповерхівки, що розташуються на перетині вулиці Перемоги та бульвару Центрального. З них буде відкриватися вид на Дніпро та острів Хортицю. 

Раніше ділянка площею 1,4 га, на якій зараз ведеться будівництво, знаходилася в оренді у одеської фірми «СПС Холдинг», співвласниками якої є Олексій Федоров та Олександр Присяжнюк. Вони, нагадаємо, будували ЖК  «Ренесанс» на Великому Лузі. Але 2014 року за позовом прокуратури ділянку повернули місту, і з березня 2017 року її формально почало використовувати міське комунальне підприємство «Управління капітального будівництва». 

У липні 2017 року містобудівні умови на зведення житла на цій ділянці надали ТОВ “Азимут Трейдінг Груп”.  Воно стало замовником вказаного будівництва, не орендучи землю у міста. 

2018 року повідомлялося, що на об’єкті відсутній належний інформаційний паспорт про зведення житла. Як це не дивно, але портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва наразі також не надає жодної інформації про спорудження, що триває на ділянці площею в 1,4 га.

ТОВ “Азимут Трейдінг Груп” заснували ТОВ “Центуріон Капітал” і АТ  “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд “Геліос”. Останнім підприємством керує колишній генеральний директор ПАТ “Запоріжсталь” Ростислав Шурма, який також до весни 2020 року був головою регіональної організації “Опозиційний блок”. Одним із власників названого фонду є його брат Олег Шурма. На ПАТ “Запоріжсталь”, нагадаємо, до обрання працював діючий міський голова Володимир Буряк. 

ЖК PARK RESIDENCE

Майбутні будівлі цього комплексу будуть розташовані поблизу парку “Дубовий гай” – між Набережною магістраллю та вулицею Святого Миколая. Офіційно будівництво має адресу вул. Святого Миколая, 53. Тут передбачене зведення двох домів з кількох секцій кожен. 

Ділянка під цим будівництвом у 1,15 га була передана в оренду у грудні 2018 року фізичній особі Олександру Степанову. Він 2019 року отримував містобудівні документи на майбутнє спорудження. Втім, у червні того ж року до них були внесені зміни, згідно яких замовником будівництва значиться вже ТОВ “Сайлент Девелоп”. 

Фірма зареєстрована у Миколаєві, а її власником вказаний той самий Олександр Степанов. У Миколаєві підприємство також будує житлові комплекси.

Згідно даних YouControl, Олександр Степанов є засновником низки миколаївських фірм – ТОВ “Южное море”, ТОВ “Агропроект ЮГ”, ТОВ “Мисливець Миколаїв” та інших. 2010 року його повний тезко балотувався до Миколаївської міської ради 6-го скликання.  

ЖК COMFORT CITY

Початок цього будівництва, розташованого за адресою вул. Бородинська, 2 у 2019 році супроводжувався мітингами і навіть бійками з постраждалими. Прокуратура порушувала кримінальну справу щодо передачі землі в оренду забудовнику – за фактом надання землі з порушенням земельного законодавства. Але це не стало на заваді початку будівництва. 

Нещодавно сайт забудовника повідомляв, що комплекс вже зведений, а у продажу залишились лише 12 квартир. 

Земельна ділянка площею 0,64 га, на якій розміщується це спорудження, за даними кадастрової карти з 2019 року знаходиться в оренді у ТОВ “Ресурс Компані”. Це ж підприємство офіційно значиться замовником вказаного будівництва. 

ТОВ “Ресурс Компані” з’явилося у жовтні 2017 року, його власником та директором наразі вказаний невідомий широкому колу осіб Денис Лодов. Йому 33 роки, він із Донецька. На місяць раніше, у вересні 2017 року, Денис Лодов зареєструвався приватним підприємцем, а основним видом діяльності вказав організацію будівництва будівель. До того жодної підприємницької діяльності не вів. 

Генеральним підрядником зведення ЖК Comfort City виступало ТОВ “Гарант Строй 2007”. Ця фірма останніми роками отримала десятки підрядів від бюджетних установ Запоріжжя. Лише 2020 року сума виграних тендерів, за даними системи YouControl, склала 94 мільйона гривень. Втім, у цієї фірми також маловідома засновниця Юлія Готовкіна, про яку повідомлялося лише, що вона мешкає у США. 

Сам комплекс наразі рекламує Марк Марченко – брат колишнього очільника запорізького обласного осередку «Самопомочі» та заступника голови облради минулого скликання Владислава Марченка.

Брати Марченко разом з діючим заступником міського голови Запоріжжя Анатолієм Пустоваровим є фігурантами кримінальної справи про розкрадання бюджетних коштів на будівельних підрядах у Запоріжжі. Мова йде про зловживання на 87 мільйонів гривень. Попри це минулого місяця Владислав Марченко  увійшов до складу виконкому Запорізької міськради.

ЖК KVARTAL

Багатоповерхівки цього комплексу будуються поряд з ЖК Central – з іншого боку бульвару Центрального. Тут передбачене зведення 11-поверхового будинку із трьох секцій. Офіційна адреса цього будівництва – бул. Центральний, 26

Ділянка в 1,37 га, на якій планується забудова, з вересня 2019 року знаходиться на праві постійного користування у АТ “Молодіжний житловий комплекс “Вознесенка”. Це ж підприємство є замовником будівництва. Містобудівні умови на зведення комплексу воно вперше отримало у грудні 2019 року. 

Про формальних бенефіціарок «Вознесенки», Христину Лодову та Катерину Ожогову, наразі мало що відомо. Окрім того, що Лодова має однакове призвіще із директором ТОВ “Ресурс Компані” Денисом Лодовим і можливо є його родичкою. А Катерина Ожогова є власницею та директоркою ТОВ “Гарант-2016”, котрою 2016 року володів Роман Сєлємєнев. Зараз він оформлений приватним підприємцем з основним видом діяльності – “оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення”. 

На сторінках житлового комплексу в соцмережах його рекламує вже згаданий Марк Марченко, брат якого, Владислав Марченко очолював обласний осередок “Сомопомочі”. Також відомо, що членом правління АТ “Молодіжний житловий комплекс “Вознесенка” раніше був депутат міськради минулого скликання від “Самопомочі” Олег Германюк

Генеральним підрядником будівництва, за відкритими даними, є ТОВ «Буд-Технолоджі», що реконструювало адмінбудівлю запорізького управління патрульної поліції на 1,35 мільйона гривень.

ДЕ ЩЕ ЧЕКАТИ БУДІВНИЦТВА?

За даними департаменту архітектури та містобудування Запорізької міськради, протягом останніх двох років дозволи на зведення багатоповерхового житла отримали ще кілька фірм – на ділянках у різних районах міста.

Так, ТОВ «Будтех-Інвест» у жовтні 2020 року отримало містобудівні документи  на зведення житлової багатоповерхівки на ділянці по вул. Портовій. Це місце навпроти порту з видом на Правий берег міста. Підприємством володіють Олександр Коваль та Денис Чабан.  

Фізична особа Оксана Лапко минулого року отримала дозвіл на будівництво багатоповерхівки у Космічному мікрорайоні біля дому №104 по вулиці Космічній. Крім неї, 2020 року ТОВ “Призма Лайн” одержало документи на зведення житлового комплексу по вул. Перемоги, 74-г. Цим підприємством володіє і керує Денис Лодов, що є директором вже згаданої ТОВ “Ресурс Компані”.

Раніше, 2019 року, ТОВ “Статус Капітал” отримало дозвіл на зведення багатоповерхівки за адресою пр. Маяковського, 32. Кінцевий бенефіціарний власник фірмиСергій Ткаченко, що є одним із засновників підприємства ТОВ “Компанія Радіо Крок”. 

Євген Зюзін, фото автора
“Запорізький проект розслідувань”

Підтримати проєкт