Колишні чиновники та сумнівні підприємці: хто заробив на оновленні кисневих систем

Від початку COVID-19 в Запорізькій області десятки мільйонів гривень спрямовують на закупівлю, встановлення та ремонт систем киснезабезпечення у лікарнях. Угоди укладають з компаніями та підприємцями напряму, без проведення конкурсів, та ще й, часто, без зазначення деталей. Одна лікарня залучила підприємця з незрозумілим досвідом, інша родичку партнера брата депутата, третя компанію ексчиновника.

НЕБЕЗПЕЧНИЙ КИСЕНЬ

Тільки за останній місяць в Україні відбулося декілька гучних пожеж в лікарнях. Найсвіжіший випадок загоряння стався поблизу лікарні на Буковині 4 березня спалахнула киснева станція в Чернівецькій області. Станція була поза межами медзакладу та її не встигли ввести в експлуатацію. 

Незадовго до цього пожежа спалахнула в іншій чернівецькій лікарні, внаслідок чого загинула одна людина. Спочатку рятувальники повідомили, що пожежа виникла через спалах кисневої труби. Але потім очільник департаменту охорони здоров’я Чернівецької облдержадміністрації заявив, що причина у самопідпалі пацієнта. 

Вночі 3 лютого в Запоріжжі виникла пожежа у КНП «Обласна інфекційна клінічна лікарня». Тоді загинуло четверо людей. Наступного дня голова Запорізької ОДА Олександр Старух під час екстреної наради повідомив про те, що основна версія трагедії – порушення правил протипожежної безпеки. 

Загорання виникло, коли встановлювали апарат штучної вентиляції легень. Що саме спричинило – встановлює слідство. Це не кисневий концентратор, це система, яка накачує повітря”,розповів 4 лютого Олександр Старух.

Так чи інакше, подія була пов’язана із роботою системи киснепостачання та киснезабезпечення. Ми вирішили проаналізувати першу десятку найбільших закупівель в Запорізькій області на встановлення та ремонт систем киснезабезпечення. Хто замовляв? Хто став постачальником? Скільки це коштувало? 

 

Загальна сума десяти найбільших закупівель в Запорізькій області склала 24 мільйони гривень. 

НАЙДОРОЖЧИЙ ТЕНДЕР – У ЛІКАРНІ МВС

На першому місці за вартістю придбання – держустанова “Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області”. Медзаклад закупив у грудні 2020 року систему киснепостачання за майже 6,5 млн грн. До системи входить кисневий генератор фірми AirSep (модель AS-G з технологією pressure swing adsorption, скорочено PSA), повітряний компресор, киснева рампа (місце встановлення 10 балонів з киснем) та інше супутнє обладнання. 

Постачальник київська компанія ТОВ “Алві-Лайн”. Станом на кінець грудня минулого року фірма стала одним з найбільших постачальників “ковідних” товарів на Львівщині та одержала державних замовлень на 46 млн грн. Компанія “Алві-Лайн” — це інжинірингове підприємство, основним напрямком діяльності якого є створення та реконструкція систем медичного газопостачання. Власник компанії Олег Соколов з м. Буча Київської області, керівник — Сергій Кляшторний.

Загалом ТОВ “Алві-Лайн” минулого року виграло тендерів на 222 млн грн. 

МІЛЬЙОНИ ДЛЯ ПІДРЯДНИКІВ ІЗ СУМНІВНИМ ДОСВІДОМ

Наприкінці грудня минулого року КНП “Бердянське територіальне медичне об’єднання” замовило капітальний ремонт системи киснепостачання терапевтичного корпусу та корпусу інфекційного відділення за майже 4 млн грн

Рішення про виділення коштів на ремонт лікарні (субвенція з держбюджету) Бердянська міська рада ухвалила тільки 2 грудня 2020 року. 

“Ці кошти необхідні для монтажу системи киснепостачання дитячого стаціонару, який планується задіяти у разі значного збільшення пацієнтів із діагнозом коронавірусної хвороби, розробку необхідної проєктно-кошторисної документації, на капітальний ремонт системи централізованого киснепостачання інфекційного відділення та на придбання ємності для стиснених або скраплених газів”,повідомила тоді заступниця мера Бердянська Юлія Дойнова

Генпідрядником стало місцеве ТОВ “Інвестпром Компані”. Співвласники підприємства зареєстровані в місті Запоріжжя: Євгеній Могилевець та Олександр Павлюк. Керівник компанії — Олексій Євгенійович Могилевець. 

Серед іншого, ця компанія приймала участь у тендері на реконструкцію берегоукріплюючих споруд (дамби) в Бердянську ще в 2017 році. Але її пропозицію відхилили. 

Едгар Балян, фото опубліковане в 2017 році

Тоді до документів підприємство долучило договір підряду з ТОВ ЦФП “Юпітер-А-Груп” на реконструкцію дамби в Запоріжжі за 650 тис грн. Керівником підприємства-замовника на момент укладання угоди був Олексій Могилевець. Виходить, що ТОВ “Інвестпром компані” надало інформацію про аналогічні роботи, які виконала для пов’язаної фірми

Так само у грудні минулого року “Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги” Мелітопольської міськради замовила приватному підприємцю Едгару Баляну створення системи киснепостачання за 2,5 млн грн.

Виявилось, що батько Едгара — співзасновник громадської організації “Мелітопольське товариство вірмен”. 

Цікаво, що до цього Едгар Балян надавав лікарням послуги прання і не робив ремонтів для комунальних або державних закладів, тим паче таких специфічних. Але, мелітопольська лікарня вирішила укласти з ним пряму, позаконкурсну, угоду на понад два мільйони гривень. 

Загалом основний вид діяльності вказаного підприємця – діяльність ресторанів та надання послуг мобільного харчування. 

БУДІВЕЛЬНА ФІРМА З МЕДИЧНИМИ ЗВ’ЯЗКАМИ

До десятки найбільших тендерів потрапила і закупівля “Кам’янсько-Дніпровської центральної районної лікарні”. Медзаклад у грудні минулого року уклав угоду на реконструкцію системи киснепостачання за 2,3 млн грн. Виконавець робіт – ТОВ “Запорізька будівельна компанія”

Це ж підприємство отримало майже 2 млн грн. за поточний ремонт і монтаж системи киснезабезпечення від “Міської лікарні №1” у Запоріжжі, і згодом ще майже мільйон від цієї ж лікарні за аналогічні послуги. Крім того, мало замовлення від “Міської лікарні №6” на капітальний ремонт системи киснепостачання за 1,32 млн грн. Ці три тендери також увійшли до найбільших.

Фірма “Запорізька будівельна компанія” була заснована 2005 року, донедавна її офіційною власницею була Юлія Тимофєєва. Наразі директор та власник підприємстваЮрій Сенькін

До кінця минулого року він також керував фірмою ПП “Січ-Запоріжжя” засновницею якої тоді була Тетяна Воробйова (наразі фірма вже змінила назву, її новим бенефіціаром став вихідець Ґамбії). Минулого року Воробйова також стала офіційною співзасновницею запорізького благодійного фонду “Острів Надія”.

До того фондом опікувалися Любов Шинкаренко та Олег Тимофєєв, а керував ним Володимир Шинкаренко  – він обирався депутатом Запорізької обласної ради минулого скликання та наразі є головлікарем “Обласної інфекційної клінічної лікарні” Запорізької обласної ради. За депутатства Шинкаренка Тимофєєв був його помічником

Cам фонд був створений 2007 року, тоді його засновниками також стали Любов Шинкаренко та Олег Тимофєєв. Очолив фонд Володимир Шинкаренко. 

У березні цього року рішенням сесії облради головлікаря обласної інфекційної лікарні відсторонили від посади та почали службове розслідування щодо нього за фактом пожежі, внаслідок якої загинули четверо осіб. 

ЗАМОВЛЕННЯ ДЛЯ ФІРМИ ЕКСЧИНОВНИКА

Юрій Зенкін

Запорізька “Міська лікарня №9” залучила для поточного ремонту системи забезпечення киснем ТОВ “Будівельна компанія “Карат” – за 1,9 млн грн. Власник підприємства Юрій Зенкін, а директорка – його дружина Олена. Раніше він був заступником голови Запорізької райдержадміністрації. 

В 2010 році Зенкін очолював СКП “Запорізька ритуальна служба”, а з 2012 по 2014 роки очолював КП “Спеціалізована ритуальна служба Вільнянської міської ради”. 

Наразі він з дружиною є власником ПНВП “Космос-2”, яке спеціалізується на різанні, обробленні та оздобленні декоративного та будівельного каменю, та ТОВ “ТВК “Приозерний”виробництво інших виробів із бетону гіпсу та цементу. Крім того, Юрій Зенкін є співвласником ТОВ “ІНТЕК” — організування поховань і надання суміжних послуг.

РОДИННА СПІВПРАЦЯ 

Мелітопольська “Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги” окремо також залучила підприємницю Ольгу Бикову для створення системи киснепостачання в госпіталі по вул. Кізіярській,48 – за 1,48 млн грн. Крім того, у грудні 2020 року її послуги на проведення робіт з реконструкції системи киснепостачання замовив “Мелітопольський міський пологовий будинок” – за 1,19 млн грн.

Підприємницькою діяльністю Ольга Бикова почала займатися з квітня 2019 року. 

За адресою її реєстрації прописаний Василь Биков, який підприємницькою діяльністю займається з серпня 2018 року. Він також є співвласником ПП “Фенікс 2009”, що проводить організацію поховань і надає суміжні послуги. Ще одним співвласником зазначеного підприємства є Антон Трухін – брат Дмитра Трухіна, депутата Мелітопольської міської ради від партії “Опозиційна платформа – За життя”

Варто додати, що левову частку тендерів на встановлення або ремонт систем киснепостачання лікарні провели наприкінці 2020 року. Вже на початку цього року інформпростір країни сколихнули невтішні новини, пов’язані із функціонуванням цих систем. 

Антон Філіппов, 
для “Запорізького проєкту розслідувань”

Підтримати проєкт