Хто постачав маски та антисептики райадміністраціям Запоріжжя

Раніше «Запорізький проєкт розслідувань» розповідав про те, хто і скільки заробив на “ковідних” закупівлях у Запорізькій області. Йшлося про тендери загальною сумою понад 200 мільйонів гривень – на обладнання, різноманітні матеріали і послуги для лікарень. Проте “ковідні” закупівлі проводили не лише лікарні. У жовтні минулого року усі районні адміністрації Запоріжжя майже одночасно почали закуповувати різноманітну захисну продукцію (маски, костюми, антисептики та ін.). Загалом на це витратили 1,5 мільйона гривень. 88% всієї суми дісталося лише одній фірмі.

ЦІНИ, ЩО ДИВУЮТЬ

Протягом минулого року районні адміністрації Запоріжжя закуповували на тендерах з протидії коронавірусу медичні маски, захисні комбінезони, бахіли, латексні рукавички, пластикові захисні екрани, дезінфікуючі засоби для рук та поверхонь, серветки. Найбільше на ці товари витратила Шевченківська райадміністрація – 302 тисячі гривень. Найменше Заводська – 119 тисяч гривень.

Вартість придбання “протиковідних” товарів подекуди значно відрізнялась від ринкових цін. Наприклад, це стосувалося купівлі дезінфекційного засобу MDA 72+. Всі райадміністрації міста, окрім Заводської, восени минулого року придбали (1,2,3,4,5,6) цей дезінфекційний засіб з дозатором у літровій тарі – по 200 гривень за пляшку

Зазначимо, що вказані закупівлі відбувалися в жовтні минулого року – коли попит на засоби захисту був значно меншим, ніж на початку епідемії. В інших бюджетних установах країни цей засіб восени купували вдвічі дешевше. А зараз в інтернеті його можна придбати від 130 до 159 гривень за пляшку. 

Загалом запорізькими райадміністраціями було придбано 2778 пляшок дезінфекційного засобу і витрачено на це 556 тисяч гривень. Чи був він повністю використаний – наразі невідомо. 

Вказану закупівлю шість райадміністрацій міста провели лише у одніє фірми – ТОВ «Всеукраїнський центр «ЮА». У неї придбали й більшість інших “протиковідних” товарів. 

НЕСПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ ПОСТАЧАЛЬНИК

Загалом ТОВ «Всеукраїнський центр «ЮА» отримало замовлень від райадміністрацій Запоріжжя на засоби захисту на 1,33 мільйона гривень. Це 88,4% від всіх закупівель “протиковідних товарів”, здійснених вказаними установами минулого року. 

ТОВ «Всеукраїнський центр «ЮА» зареєстроване у Маріуполі. Про підприємство відомо, що воно почало свою діяльність 2016 року. Але тоді, згідно держреєтру, мало іншу назву – ТОВ “Всеукраїнський центр іноземних мов “ЮА”, і спеціалізувалося на наданні послуг з перекладу. 

Назву і вид діяльності фірми було змінено у травні 2019 року. Відтоді, згідно даних YouControl, ТОВ «Всеукраїнський центр «ЮА» почало отримувати значні бюджетні замовлення. 

2019 року фірма загалом отримала бюджетних замовлень на 10,84 мільйона гривень, а наступного 2020 року – на 11,5 мільйона гривень. Це були замовлення від “Донецької залізниці” (меблі), відділу освіти Тростянецької райдержадміністрації (телевізори), відділу освіти, культури, молоді та спорту виконкому Личківської сільської ради (електричні побутові прибори).

Водночас, у Запоріжжі «Всеукраїнський центр «ЮА» стало найбільшим постачальником ковідних товарів в усі районні адміністрації міста – окрім Заводської.

Бенефіціаром підприємства наразі вказаний киянин Антон Філь, а власницею та директоркою – невідома широкому колу осіб Олена Завгородня. Відомо лише, що особа з ПІБ директорки ТОВ «Всеукраїнський центр «ЮА» керувала первинною організацією профспілки трудящих металургійної і гірничнодобувної промисловості ТОВ «Донспецремонт», розташованої також у Маріуполі. 

ІНШІ ПОСТАЧАЛЬНИКИ

Єдина районна адміністрація міста, підрядником якої не було «Всеукраїнський центр «ЮА» – це Заводська. З цією установою угоди на закупівлю протикоронавірусних товарів укладав інший підрядник  – ТОВ “Свіком“. У фірми райадміністрація замовила торік майже 10 тисяч масок та інші товари: засоби для дезінфекції, серветки, рукавички. Й вартість цих товарів суттєво не відрізняється від цін в інтернеті.

Загалом підприємство отримало замовлень на засоби захисту на 119 тисяч гривень (7,95%).

Про підприємство відомо, що здебільшого воно займається торгівлею канцтоварами. Впродовж останніх 7 років фірма отримала підрядів на постачання різноманітних товарів від державних та комунальних установ, й не тільки у Запорізькій області – на 55 мільйонів гривень.

Запорізьке ТОВ “Свіком” належить Олені Дринь, керівниця – Оксана Дегтярьова. Фірма зареєстрована за адресою Суворова, 4 у Запоріжжі, поблизу Критого ринку. За цією ж адресою зареєстрована низка підприємств, пов’язаних з екснардепом та забудовником Петром Сабашуком, зокрема: «Запорізький ДБК», низка дочірніх фірм, ДП “Інжинірінговий центр ВАТ «Рассвет», громадська організація «Авіаційно-технічний спортивний клуб «Запорізька козацька ватага», що створювалась ніби для розвитку аеродрому у Широкому.

Інші постачальники протиковідних товарів до райадміністрацій –  ТОВ «Верта Стиль», ТОВ «Фармацевтична компанія «Віола», ТОВ «Офіс Комфорт», ФОП Наталія Пефтібай та ФОП Тамара Полєжай – отримали підрядів від райадміністрацій на поставку захисної продукції загалом на 53 тисячі гривень (3,5%). 

Найбільшим з них є київська фірма «Офіс Комфорт», яка за останні три роки отримала бюджетних замовлень на 18,7 мільйона гривень. Серед її клієнтів – «Запоріжжяобленерго», «Маріупольський морський торговельний порт», запорізьке КП «Наше місто».

Варто додати, під час нашого аналізу враховувалися усі закупівлі райадміністрацій міста для протидії коронавірусу – як марковані блакитною позначкою “Covid-19” (закупівлі, які проводять за відповідною постановою Кабміну) так і немарковані (звичайні закупівлі, які проводили без конкурсу –  з огляду на маленьку суму).

Євген Зюзін,
Олег Шемчук,
“Запорізький проєкт розслідувань”