СБУ розповіло про маловідомі факти аварії на Чорнобильській АЕС

Аварії на Чорнобильській АЕС траплялися і до 1986 року. Станція була однією з найнебезпечніших в СРСР, а радіоактивність у випадку аварії оцінювалася у 60 разів вищою, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі. 

Про це повідомляється у телеграм-каналі Служби безпеки України.

Державний архів Служби безпеки України опублікував секретні документи КДБ щодо аварії на Чорнобильській АЕС, в яких містяться маловідомі факти. 

Так, архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, у 1982 році на першому енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчувалася звичним «здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток». У 1984 році аварійні ситуації були на третьому і четвертому енергоблоках.

Окрім цього, у 1983-му керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність засобів безпеки. У випадку аварії радіоактивність оцінювалась «в 60 разів вища, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі».

У жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П’єр Водон намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип’яті. Проте в секретній доповіді КДБ звітував про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

Державний архів Служби безпеки України також опублікував секретні документи КДБ: найпершу доповідь «нагору» про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуацію майже 45 тисяч жителів Прип’яті та прилеглих районів.

Окремо архів СБУ та Український інститутут національної пам’яті підготували дві збірки про КДБ та аварії на АЕС, які можна завантажити за цими посиланнями.

Читайте також: На території запорізького парку продають танцювальний майданчик під створення торгового центру