Як змінили склад виконкому та заступників мера Запоріжжя

На сесії Запорізької міськради, яка відбулась 23 квітня, депутати проголосували за новий склад виконавчого комітету, заступників мера Запоріжжя та переобрали секретаря міськради. Чому так відбулось та кого голосування привело на керівні посади – розповідаємо далі.

НОВЕ ГОЛОСУВАННЯ

Восени минулого року у Запоріжжі провели місцеві вибори. За їх результатами мешканці міста обрали мера та депутатів. Очільником міста тоді залишився Володимир Буряк, а найбільшу кількість місць у раді отримала його партія «Єднання» –  16 з 64.

У грудні новообрані депутати своїм голосуванням фактично “зацементували” виконавчу владу за Володимиром Буряком – майже не змінили старий склад виконавчого комітету та заступників міського голови. Секретарем міськради тоді обрали представника партії «Володимира Буряка «Єднання».

Втім, вже у квітні 2021 року політики з різних фракцій вирішили врівноважити баланс сил і делегувати у виконавчу гілку своїх представників. Ініціатива, зокрема, надходила від так званих партій-“новачків” та “опозиціонерів”, які мають доволі впливову силу у депутатському корпусі. Відтак, на нещодавному голосуванні у міськраді затвердили нових членів виконавчої влади.

Як наслідок – серед заступників міського голови та у виконкомі окрім членів “Єднання” опинилися представники «ОП-ЗЖ», «Слуги народу» та «Європейської солідарності»

ХТО СТАВ СЕКРЕТАРЕМ

У міській раді секретар займається здебільшого організаційними питаннями: забезпечує підготовку сесій, контролює виконання рішень ради, забезпечує зберігання офіційних документів. А також у разі звільнення або відсутності міського голови виконує його повноваження. У певних випадках секретар може скликати сесії ради та вести засідання.  

У грудні минулого року секретарем Запорізької міськради було обрано представника партії “Єднання” Геннадія Наумова. Втім, після квітневого голосування його замінив депутат Анатолій Куртєв. 

Куртєв був єдиним кандидатом, якого після консультацій в міськраді спромоглися висунути на посаду секретаря. Наразі він працює керівником КУ «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» Запорізької облради. 

На виборах 2020 року Анатолій Куртєв потрапив у міськраду за списками «Слуги народу». Кандидатом від цієї партії він зміг стати за результатами праймеріз (виборів всередині партії). Представники “Слуги народу” закликали мешканців міста голосувати за учасників праймеріз в онлайн-форматі – на відповідному сайті. Водночас Куртєв вирвався в лідери у цих перегонах лише в день їхнього завершення. 

Як потім повідомляли представники «Слуги народу», учасники праймеріз начебто в останній момент принесли так звані «офлайнові» голоси – голоси, які люди віддавали за кандидатів на папері. Після цього Куртєву дісталося одне з найкращих місць у партійному списку під час виборів у міськраду.

А до того, на місцевих виборах 2015 року, він балотувався до облради від партії “Укроп” та був помічником ексдепутата від цієї партії Ярослава Гришина. Гришин наразі є помічником нардепа від “Слуги народу” Богдана Яременка, який 2019 року втрапив  в “інтимний” скандал: нібито невдало пожартував у Раді.

“НОВІ СТАРІ ОБЛИЧЧЯ”

На нещодавній сесії депутати також кардинально змінили склад заступників міського голови. Незмінними серед них залишилися тільки двоє – це Андрій П’ятницький (партія “Єднання”) та Віктор Гординський (“Нова політика”). 

Андрій П’ятницький

П’ятницький раніше був першим заступником мера. Але посаду першого заступника під час квітневого голосування прибрали. Як повідомив міський голова Володимир Буряк, відтепер усі його заступники будуть рівними між собою. Зокрема Андрій П’ятницький буде відповідати за фінансові питання.  

Про нього відомо, що на місцевих виборах 2020 року він балотувався до міськради та набрав тоді найменшу кількість голосів з-поміж інших кандидатів від партії “Єднання” – за нього проголосувало лише 63 виборці. Втім, керівництво партії дало йому вигідне місце у своєму виборчому списку і Пятницький зміг обратися до ради.

До місцевих виборів 2020 року він був помічником Володимира Буряка, а ще раніше працював у виконавчій службі та в управлінні юстиції. 

Віктор Гординський, як і раніше, відповідатиме за питання житлово-комунального господарства. Гординський був депутатом Запорізької міської ради минулого скликання від партії “Нова політика”. Місцем роботи тоді вказував ПАТ “Мотор Січ”. Також був заступником міського голови Запоріжжя Володимира Буряка за минулої каденції і посів цю посаду замість іншого представника “Мотор Січ” Олексія Бородая.

ХТО ЩЕ СТАВ ЗАСТУПНИКОМ МЕРА

Новим заступником мера став Олексій Нікіфоров – ще один представник «Єднання». Він буде займатися розвитком комунальних підприємств.  Нікіфоров працює генеральним директором КП “Водоканал”. До цього тривалий час працював у структурах “Метінвесту” — на “Запоріжсталі” та у “Метінвест-СМЦ”. Також отримував дохід від ГО “Платформа спільних дій”, у керівництво якої входять представники з “Запоріжсталі” та “Метінвесту”. 

За результатами місцевих виборів 2020 року Нікіфоров отримав 282 голоси і з таким показником не зміг стати депутатом напряму. Він посів депутатське крісло лише коли відповідний мандат склав Володимир Буряк.

Геннадій Наумов

Ще одним новим заступником став нещодавній секретар міськради – Геннадій Наумов – він теж представник «Єднання», який тепер займатиметься сферою медицини. 

Минулого скликання Наумов був депутатом Запорізької міськради від фракції «Укроп», але вийшов з неї у 2018 році – про причини не повідомляв

Під час своєї депутатської каденції він критично ставився до роботи Буряка. Але вже наприкінці каденції Наумов став першим заступником голови партії “Володимира Буряка “Єднання” і від неї ж переобрався на місцевих виборах 2020 року. До цього Геннадій Наумов тривалий час працював у банківській сфері, також вказував володіння часткою у адвокатському об’єднанні.

За дороги та стратегічний розвиток у міськраді відповідатиме ще один новий заступник – Олександр Константинов (партія «Європейська солідарність»). Константинов керує торговельним центром ТОВ «Епіцентр К». Він був депутатом Запорізької міськради минулого скликання. Відомо, що пов’язана із підлеглим Константинова фірма ТОВ “Селтік фрост”, отримала щонайменше 10 мільйонів гривень на ремонтах в ОСББ. 

Роман Таран

Заступником із земельних питань та комунальної власності відтепер буде Роман Таранпредставник партії «ОП-ЗЖ». Таран раніше вже був секретарем Запорізької міськради, а також депутатом від “Партії Регіонів”.

Дружина Романа Тарана володіла ділянкою на Великому Лузі, де раніше розташовувався дитячі табір «Дружба». Міліція мала претензії щодо продажу ділянок на цій місцевості і у провадженні фігурувало ТОВ “Преміумстандартсервіс” з орбіти братів Кальцевих. З ними і пов’язують Романа Тарана. 

Єдиним новим заступником мера, який раніше не був депутатом Запорізької міськради, став Анатолій Васюк – за квотою «Слуги народу». Він займатиметься питаннями освіти. 

Тривалий час Васюк працював у податковій, потім очолював Запорізьку райдержадміністрацію. Згодом балотувався самовисуванцем у нардепи. Наприкінці 2019 року його звільнив з посади у райдержадміністрації Володимир Зеленський.

У 2020 році Васюк став головою виборчого штабу партії «Батьківщина», а у жовтні того ж року балотувався до Запорізької облради за списками цієї політсили. Тоді вказувався фізичною особою-підприємцем. Його дружина працює головним  спеціалістом відділу фінансового забезпечення апарату Запорізької ОДА.

ЯК ОНОВИВСЯ ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

Виконком Запорізької міськради обговорює та погоджує попередньо проєкти рішень міськради, також контролює діяльність виконавчих органів – департаментів, комунальних підприємств. Окрім цього, саме виконком встановлює вартість деяких тарифів, наприклад, плату за проїзд у громадському транспорті. Також розпоряджається комунальним майном, розподіляє вільну житлову площу, затверджує зміни в об’єктах благоустрою та цільовому призначенні нерухомості, контролює розміщення реклами та ін.

Наразі загальна чисельність виконавчого комітету Запорізької міськради становить 17 осіб. Після нещодавнього голосування його склад кардинальних змін не зазнав

Володимир Волобуєв

Так, зі складу виконкому виключили вже колишнього заступника мера – Володимира Волобуєва, який раніше працював на “Запоріжсталі”. 

Новими членами виконкому стали новообраний секретар міськради Анатолій Куртєв та заступник міського голови Анатолій Васюк – обидва представники “Слуги народу”

Також депутати затвердили у виконком Діордієва Олексія Сергійовича. Особа з ПІБ останнього була адвокатом компанії-забудовника, яка фігурувала у скандалі щодо знесення колишньої будівлі Олександрівського спиртзаводу – ймовірно у історичному ареалі міста. Олексій Діордієв також вказувався довіреною особою Петра Порошенка у Запорізькій області під час президентських виборів 2019 року. Ще Діордієв вказувався контактною особою на кількох дрібних закупівлях житлово-будівельного кооперативу, де без конкурсу перемагала фірма ТОВ «Еско-Запоріжжя» – пов’язана з депутатом Запорізької міськради від «Європейської солідарності» Миколою Бєлим.

Інші члени виконкому залишилися незмінними. Вони, здебільшого, є представниками найбільших підприємств Запоріжжя: “Запоріжсталі”, “Дніпроспецсталі”, “Запоріжтрансформатора”, “ЗАЗу”, “Мотор Січі”. 

Владислав Марченко

Але варто зауважити, що крім представників заводів у складі виконкому лишився ексзаступник міського голови Анатолій Пустоваров. Він раніше працював на “Запоріжсталі” і став фігурантом у справі про привласнення грошей на будівництві шкільних стадіонів.

Також серед членів виконкому лишається і колишній заступник голови Запорізької облради та співфігурант у кримінальній справі з крадіжки грошей на шкільних стадіонах – Владислав Марченко

Крім них на посаді залишилась багаторічна заступниця кількох мерів Валентина Малиш і керівник справами виконкому Роман Омельянович – він є представником партії «Єднання».

Присутній у складі виконкому і Вадим Рильський — директор ТОВ «Александр-Девелопмент» з групи компаній “Александр” братів Кальцевих. Ця фірма (у складі ТОВ “Ленд Дівелопмент”) планувала побудувати на місці скверу Яланського торгово-розважальний центр, однак місцеві активісти їй завадили. У голосуванні за вирубку дерев на цій ділянці, зокрема, брав участь Вадим Рильський – як член виконкому.

Тож, підсумовуючи. На нещодавній сесії депутати затвердили нового секретаря – Анатолія Куртєва – представника «Слуги народу». Також проголосували за п’ятьох нових заступників міського голови: Олексія Нікіфорова («Єднання»), Геннадія Наумова («Єднання»), Олександра Константинова («ЄС»), Романа Тарана («ОП-ЗЖ»), Анатолія Васюка («Слуга народу»). Два старі заступники залишилися на своїх місцях – Андрій П’ятницький («Єднання») та Віктор Гординський («Нова політика»).

До виконкому увійшли нові члени – Анатолій Куртєв, Антолій Васюк та Олексій Діордієв. Вибув з цього органу вже ексзаступник мера – Володимир Волобуєв. А от вже колишні заступники міського голови Анатолій Пустоваров та Валентина Малиш свої місця у виконкомі зберегли. Відтепер виконком повністю укомплектований, його чисельність – 17 осіб. Раніше у ньому залишалося два вільних місця, які мали заповнити партії «Слуга народу» та «Європейська солідарність».

Олег Шемчук,
“Запорізький проєкт розслідувань”

Підтримати проєкт