Що планують зробити на Хортиці і хто отримає на це гроші

В Національному заповіднику “Хортиця” нарешті запланували глобальні зміни. Головна культурна споруда острова – Музей історії запорозького козацтва – вже шість років простоює без відвідувачів, бо під час однієї з екскурсій на школярів ледь не впала 70-кілограмова фасадна плита. Його й інші об’єкти заповідника цьогоріч пообіцяли оновити. 

МУЗЕЙ БЕЗ ВІДВІДУВАЧІВ

Проблеми музею не закінчуються лише фасадом. Через погано зведену ще у 1983 році будівлю просів фундамент на 20 сантиметрів, на даху (він же оглядовий майданчик) пролягли дві значні тріщини, через які вода під час дощу проникає всередину і затоплює виставковий зал. Експонатні площі зараз заставлені відрами, а деякі діорами від вологи намагалися рятувати памперсами. Від дощових протікань на стелях з’явилися камяні утворення, через що міністр культури нещодавно назвав козацький музей музеєм сталактитів.

Музей козацтва зачинений з 2015 року

Реконструювати музей бралися у 2006 році. Роботи тривали до 2013 року, втім згодом директор заповідника Максим Остапенко назвав цю реконструкцію невдалою. Після цього над частиною даху звели навіс, який мав зменшити протікання води. 

Окрім незадовільного стану будівлі у керівництва заповідника є питання й до її актуальності нинішнім потребам. Початково музей будували з розрахунків 35-40 тисяч відвідувачів на рік, втім тільки у 2011-2012 рр. заповідник приймав по 250 тисяч туристів. Музей створювали як будівлю-діораму, у ньому не проєктувалися фондові та реставраційні приміщення. Окремим питання є доступність культурних послуг для людей з інвалідністю. Так само потребують ремонту й інші об’єкти Хортиці. 

За “зеленої” влади вперше глобально проблему необхідності змін на Хортиці підняли у 2019 році, коли президент Зеленський заявив про своє бажання створити у заповіднику аналог “Диснейленду”. Через рік віце-прем’єр озвучив загальну цифру для повного перетворення Хортиці – 1,6 мільярда гривень.

Згодом влада оголосила про більш приземлені плани з розвитку Хортиці: без масштабних новобудов, зі збереженням культурного і наукового пріоритету заповідника. Козацький музей та комплекс “Запорозька Січ” внесли до переліку так званих магнітів України. З вуст чиновників різного рівня також лунали пропозиції зі створення музею дніпровського судноплавства, реконструкції еко-парку, створення спортивних об’єктів, розбудови комплексу “Запорізька Січ” та ін. 

ПІДРЯДНИКИ ТА ПЛАНИ НА ЦЕЙ РІК

Втім, зі строкатого переліку планів поки до реального перетворення дожили лише декілька об’єктів. Перший – це реконструкція згаданого музею козацтва. Під час зустрічі на Хортиці у квітні цього року міністр культури Олександр Ткаченко, голова Запорізької ОДА Олександр Старух та гендиректор “Запоріжсталі” Олександр Мироненко підписали меморандум про співпрацю. Також вони презентували проєкт реконструкції музею козацтва та “Кургану Єдності”, роботи з розробки якого фінансувала “Запоріжсталь”.

Нині Національний заповідник “Хортиця” вже провів тендер на реконструкцію музею козацтва, переможцем на якому стало ТОВ “Геос-УКБ” –  підрядник комбінату “Запоріжсталь”. Ця фірма також виступала підрядником при будівництві одного з житлових комплексів у Запоріжжі. Інвестором цього будівництва вказувалася фірма “Азимут трейдінг груп”, пов’язана з колишнім фінансовим директором “Запоріжсталі” Русланом Божко та ексгендиректором цього підприємства Ростиславом Шурмою

Проєкт оновлення музею

Вартість реконструкції музею козацтва від “Геос-УКБ” складає 69,2 мільйона гривень. Проєктом передбачається усунути аварійність будівлі, відремонтувати фасад, розширити виставкову площу, внутрішній дворик вкрити склом (по якому можна буде ходити), поряд з входом зробити амфітеатр (у вечірній час можна дивитися кінопроекції чи вистави).

ЯКИМ СТАНЕ “КУРГАН ЄДНОСТІ”

Поряд з музеєм козацтва розташовується “Курган Єдності”, який виник як насип землі з котловану під закладання фундаменту музею. На кургані у різні часи планували встановити різні композиції: від бандуристів, хрестів, «Козаків у дозорі» до скульптури на честь дружби України з Росією. У 2011 році на пагорбі встановили найвищий в Україні флагшток, який назвали “Прапор єдності України”, бо Хортиця символічно об’єднує два береги Дніпра.

Реконструювати “Курган Єдності” доручать ТОВ “Євробудкомплект” за 15,9 мільйона гривень. Цей підрядник входить до групи взаємопов’язаних фірм, близьких до родини директора Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Сергія Білова. Співвласником деяких з цих фірм є Сергій Бріцин. Особа з його ПІБ вказувалася серед працівників ТОВ “Євробудкомплект” на вказаному тендері з реконструкції кургану. Сергій Бріцин на нещодавніх виборах балотувався до Запорізької міськради від партії “Володимира Буряка “Єднання”. Нинішній мер Запоріжжя Володимир Буряк раніше був головним інженером комбінату “Запоріжсталь”.

Проєкт оновлення “Кургану Єдності”

Проєктом передбачається створити навколо кургану кругові доріжки для підйому, оглядові майданчики, облаштувати освітлення та встановити декілька фігур у вигляді кола.

ПЛАНИ НА “КОЗАЦЬКЕ КОЛО”

У заповіднику також планують зайнятися благоустроєм майдану “Козацьке коло” – це невеличка галявина поряд з музеєм козацтва, на якій встановлений хрест, образ язичницького бога Перуна та лучний тир. Тут проводять різноманітні козацькі заходи, зокрема: Козацька тризна, фестивалі бойових мистецтв, Покрова на Хортиці.

За умовами тендеру тут мають облаштувати тротуари, пішохідні доріжки, майданчики, газони, встановити модульний туалет, прокласти комунікаційні мережі. Вартість робіт складе 5,6 мільйона гривень. Переможцем обрали ТОВ “МБК “Карат”, з яким нині готуються підписати угоду.

Фірма пов’язана з місцевим підприємцем Юрієм Ружиним. Він був депутатом Запорізької облради, а 2020 року балотувався у мери Запоріжжя від “Радикальної партії Олега Ляшка”. У своїй декларації він вказував право власності на торгові марки “Козацька Залога” та “Кінний театр “Запорозькі козаки» – заклади з відповідними назвами працюють на Хортиці.

ДОРОГИ ВІДРЕМОНТУЄ “ОНУР”

На Хортиці планують відремонтувати й прилеглі до музею дороги та тротуари. Підряд попередньо віддають ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл” з ціною 29,1 мільйона гривень. Фірма вказала, що користується ділянкою “Запоріжсталі” для розміщення мобільного асфальтобетонного заводу.

У всіх цих тендерах термін виконання робіт наразі вказується у межах 90 днів з дня підписання договору, проте влада наголошувала, що реконструювати курган, провести благоустрій “Козацького кола” та усунути аварійність у музеї козацтва мають до цьогорічного Дня Незалежності України. Загалом закінчити заплановані роботи мають протягом двох років.

У підсумку. З масштабних планів перетворень у заповіднику Хортиця поки більш-менш реальних рис набула реконструкція музею, кургану, “Козацького кола” та дорожньої інфраструктури. З озвучених владою 1,6 млрд грн заплановано для освоєння лише 7,5% від цієї суми, більшість з якої відійдуть структурам, близьким до комбінату “Запоріжсталь”, який офіційно є партнером влади на цих роботах і ніби як задекларував вкластися у реконструкцію фінансово. Втім, розміри сум інвестування цим промисловим підприємством ніхто не озвучував.

Наразі доля створення музею судноплавства, розширення Запорізької Січі та реконструкції еко-парку – невідома. Планів зі створення інших об`єктів влада на загал не афішувала.

Олег Шемчук,
“Запорізький проєкт розслідувань”

Підтримати проєкт