Колишній фіндиректор “Запоріжсталі” та експосадовці: хто радить голові Запоріжжя

Керувати містом – означає працювати з багатофункціональним організмом, для нормальної життєдіяльності якого необхідно ухвалювати десятки рішень щодня. Окрім виборних представників влади – міського голови та депутатів, обслугою цього організму займається ще й широка плеяда працівників департаментів, комунальних підприємств та управлінь міськради. Інший, менш публічний прошарок влади, – це помічники і радники міського голови. Згадки про них немає на офіційних сайтах, їхні повноваження розмиті, а от зарплати цілком реальні. У цій публікації ми детально про них розповімо. 

МЕР ДРУГОЇ КАДЕНЦІЇ

Володимир Буряк став міським головою у 2015 році. До того він працював головним інженером на комбінаті “Запоріжсталь”. Після свого обрання очолив місто разом з найчисельнішою фракцією у міськарді – «Опозиційний блок», кістяк якої склали представники “Запоріжсталі” та інших підприємств групи компаній «Метінвест» мільярдера Ріната Ахметова.

Володимир Буряк

Робота такої міськради запам’яталася тим, що житловий фонд міста було розподілено між керівними компаніями через непрозорий конкурс, а близькі до топ-менеджерів «Метінвесту» структури отримали у користування десятки гектарів міської землі. У центрі міста з мовчазної згоди мера та під наглядом «тітушок» було знищено сквер Яланського. 

“Ноу-хау” Буряка стало й призначення потрібних людей на посади в обхід конкурсних процедур. Так, за час керування містом його заступниками чи радниками побувало чимало людей. Потім їх делегували на керівні посади у виконавчу владу (голови районів, управлінь, тощо). При ухваленні таких рішень мерія посилалася на норму законодавства, де вказується про можливість переведення посадової особи на рівнозначну посаду без проведення конкурсної процедури.

2020 року Володимир Буряк обзавівся власною партією – “Партією Володимира Буряка “Єднання”, з якою пішов на місцеві вибори.  Зрештою ця політсила назбирала найбільше депутатських крісел у міськраді з-поміж інших політичних сил – 16, а Володимир Буряк став головою міста. 

Нині у мера – 8 офіційних радників. Половина з них отримує за свої послуги чималу зарплату з бюджету. 

РАДНИКИ ЗА ГРОШІ

На платній основі Володимирові Буряку допомагають колишні працівники міськради. Це Ольга Полковнікова, Валентина Малиш, Валерій Еделєв та Анатолій Пустоваров

Анатолій Пустоваров ще донедавна був заступником міського голови Запоріжжя. На цю посаду вперше прийшов у 2015 році і невдовзі став фігурурантом найгучнішої кримінальної справи міста.

Анатолій Пустоваров

Зокрема, наприкінці 2017 року співробітники прокуратури Харківської області спільно з СБУ провели низку обшуків у запорізьких посадовців. До таких заходів вдалися внаслідок розслідування справи щодо розкрадання грошей при будівництві запорізьких шкільних стадіонів та реконструкції парку у Мелітополі. Мова йшла про зловживання на 87 млн грн.

Обшуки проводили й у Анатолія Пустоварова. Тодішній Генпрокурор України Юрій Луценко повідомив, що Пустоваров вистрибнув у вікно і втік по снігу у капцях. Потім заступник мера знайшовся у Харкові з пошкодженнями хребта, у одній з лікарень йому оголосили підозру. А для обрання запобіжного заходу посадовця доставляли до зали суду на каталці.

Обвинувальний акт у згаданій справі скерували до суду у березні 2019 року. Але відтоді справа не рухається. Зокрема, у червні цього року Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя вдруге повернув обвинувальний акт прокуратурі. 

Сам Пустоваров встиг у липні 2019 року безуспішно балотуватися у нардепи, а  потім продовжив працювати заступником Володимира Буряка – допоки у квітні 2021 року його не звільнили. Втім після цього він лишився членом  виконавчого комітету Запорізької міськради й отримав крісло радника міського голови Запоріжжя. Нині на цій посаді заробляє 19 243 грн щомісячно (тут і надалі зарплати вказані без надбавок).

Валентина Малиш  була багаторічною очільницею Управління фінансів міськради. Також працювала заступницею різних мерів – з 2002 року. На останній посаді протрималася до квітня цього року.

Як і Анатолій Пустоваров, навесні 2021-го вона покинула крісло заступниці, проте лишилася у складі виконкому та стала офіційною радницею міського голови Запоріжжя. Нині за свої поради отримує 21 625 грн на місяць

Валерій Еделєв – ще один оплачуваний радник Буряка. У 90-х роках займався бізнесом. До влади прийшов на початку 2000-х – працював заступником мера Олександра Поляка.  У 2010 році обрався до Запорізької міськради депутатом і знову став заступником – тодішнього міського голови Олександра Сіна. На вказаній посаді Еделєв відповідав за розвиток підприємництва. Тоді ж запам`ятався скандалом щодо проведення IT-Forum в Запоріжжі. 

Валерій Еделєв

IT-Forumце щорічний форум, який у 2014 році взялася  організовувати компанія “Infotek” на чолі з Марком Марченком. Тоді чверть витрат проспонсорували з міського бюджету.

Вже наступного року стало відомо, що Марк Марченко спільно з братом заступника міського голови Сергієм Еделєвим заснували спільне ТОВ “Інфотек-ІТ”, допомога ж з бюджету міста на проведення форуму суттєво зросла

Після викликаного у ЗМІ резонансу з цього приводу, Марк Марченко вийшов з ініціативної групи щодо підготовки форуму. Пізніше створив окрему від міської влади організаційну структуру.

Еделєв наприкінці 2015 року став заступником щойнообраного міського голови Запоріжжя Володимира Буряка. У 2019 році полишив цю посаду через вимоги закону щодо пенсійного віку. Нині Валерій Еделєв на посаді радника Володимира Буряка отримує щомісячно 19 720 грн.

Ольга Полковнікова за свої послуги на посаді радниці отримує 29 680 грн щомісяця. Вона з 2003 року керувала Управлінням соцзахисту населення у Запорізькій міськраді. У 2015 році безуспішно балотувалася до Запорізької міськради від партії “Наш край”.

Навесні 2020 року, вочевидь також через пенсійний вік, пішла з посади керівника міського управління соцзахисту і одразу подала декларацію кандидата на посаду радниці міського голови. Де дотепер і працює.

Варто додати, Запорізька міськрада у відповіді на наш запит вказала про наявність у Володимира Буряка лише радників, помічників у нього не було. Але нещодавно у держреєстрі з’явилася декларація Ігоря Завгороднього – як кандидата на посаду помічника мера. Завгородній – це колишній начальник відділу превенції Дніпровського відділу поліції Запоріжжя. Його дружина Яна Завгородня була депутаткою Малокатеринівської селищної ради.

РАДНИКИ ПОЗА ШТАТОМ

Позаштатних радників у мера міста Володимира Буряка наразі також четверо. Це Руслан Божко, Володимир Грищенко, Владислав Слизовський та Олексій Степаненко. Їхня робота не оплачується.

Руслан Божко з 2011 року працював на “Запоріжсталі” фінансовим директором. Сам комбінат очолював Ростислав Шурма. Останній навесні 2015 року став керівником обласного осередку “Опозиційного блоку”. Восени того ж року мером міста обрали головного інженера “Запоріжсталі” Володимира Буряка, а безпосередньо Божко обрався депутатом міськради від вказаної партії.

Руслан Божко

За минулої каденції міськради група фірм, наближена до Божка та Шурми, стала одним з найбільших земленабувачів у Запоріжжі. Лише під сонячні електростанції вони отримали 245 га землі.

Наразі Руслан Божко вказується власником ТОВ “Астра Капітал Груп”. Щодо цієї фірми поліція розслідує кримінальне провадження –  міськрада нібито продала їй земельну ділянку за ціною в 7 разів меншою за ринкову вартість.

На вказаній ділянці розташувався офіс згаданої “Астра Капітал Груп”, який активісти називали “тіньовим офісом” міста. Зокрема, у 2019 році туди приїжджали керівники комунальних підприємств, голова земельної комісії, тодішній обласний голова “Опозиційного блоку” та гендиректор “Запоріжсталі” Ростислав Шурма, підрядники міськради.

Володимир Грищенко – ще один позаштатний радник Володимира Буряка. Впродовж 2000-2003 років працював начальником Управління комунального господарства Запорізької міськради та був заступником мера.

У 2003 році кілька місяців виконував обов’язки мера, після смерті тодішнього очільника міста Олександра Поляка. Під час цього короткочасного керування на Володимира Грищенка напали невідомі, в нього був струс мозку та перелом передпліччя. Надалі Грищенко став заступником мера Євгена Карташова. А потім радником у наступного голови Запоріжжя – Олександра Сіна й згодом Володимира Буряка. У 2019 році Володимир Буряк нагороджував Грищенка “Орденом пошани” за “вагомий внесок у розбудову міста”.

Владислав Слизовський також присутній у списку позаштатних радників мера. Вказується адвокатом. Раніше він був помічником нардепа 6 скликання Валерія Баранова, а зараз особа з його ПІБ значиться серед власників ТОВ “ЕСОММ 08”. Задекларованою діяльністю фірми є оптова торгівля комп’ютерним устаткуванням. 

Олексій Степаненко – це останній позаштатний радник міського голови. Повний тезко Степаненка раніше вказувався співзасновником ТОВ Консультативний центр проблем керування” (інженерно-консультативні послуги) та ТОВ Спецьконтракт (вид діяльності не вказувався).

Тож бачимо, що Володимир Буряк обрав радників серед знайомих людей з минулих місць роботи та політичної діяльності. Серед них – досвідчені різнопрофільні чиновники, юрист, фігурант кримінальної справи про розкрадання міських грошей та новоспечені запорізькі інвестори, які не так давно засідали під дахом міськради та розподіляли значні матеріальні ресурси громади.

Олег Шемчук,
“Запорізький проєкт розслідувань”

Додано (04.08.2021): вказаний матеріал став призером конкурсу “Другий ешелон влади”/LIGA.net

 

Підтримати проєкт