“Козацьке коло” на Хортиці за 5 мільйонів закатали у плитку та щебінь (репортаж)

Нещодавно очільник Запорізької ОДА Олександр Старух відкрив оновлений майдан на Хортиці під назвою “Козацьке коло”. У день відкриття на майдані провели фестиваль для дітей, однак на фотографіях, які опублікувала Запорізька ОДА на своєму сайті, побачити як виглядає оновлена площа – неможливо.

Тож журналіст “Запорізького проєкту розслідувань” побував на “Козацькому колі”, щоб побачити результат робіт на власні очі.

Одразу зазначимо, що роботи виконувала фірма ТОВ “МБК “Карат”, на це їй виділили 5,6 мільйонів гривень. Фірма має зв’язок з Юрієм Ружиним – радником голови Запорізької ОДА Олександра Старуха. Відповідно до тендерного завдання, будівельники мали провести благоустрій території – облаштувати тротуари, пішохідні доріжки, майданчики, газони, встановити модульний туалет. Також виконати роботи з мережами водопостачання, каналізації та електропостачання.  На “Козацькому колі” мали встановити й відеоспостереження та електрообладнання.

Нині майдан, який відкрили після реконструкції, складається з чотирьох доріжок та двох кіл, які виклали типовою плиткою “Старе місто”.

Обабіч доріжок встановили бетонні скульптури “Обереги” та “Хрест”. 

Увесь вільний простір між доріжками та колами засипали щебенем, тож вигляд у площі доволі пустельний.

Хоч підрядник і залишив старі дерева, значна частина площі залишилася без тіні. Тому відпочити тут у спеку задача не з легких, постає й питання про зручність проведення масових заходів. Наприклад, на нещодавньому фестивалі діти виступали на відкритому сонці.

Також на “Козацькому колі” встановили з десяток лавочок та приблизно стільки ж урн для сміття. Вони виглядають ось так.

Урни, згідно з кошторисом, коштували по 1631 гривень за штуку. Одна лавочка –  6075 гривень. 

 

Зауважимо, що такі ж ємності для сміття в інтернеті можна знайти по 320 грн/шт., 340 грн/шт., 350 грн/шт., 400 грн/шт. Стосовно ціни лавочок, то, згідно з тендерною документацією, їх мали виготовляти за індивідуальним замовлення. Скоріш за все справа в розмірах, бо закладена у кошторисі довжина лавок – 3 метри. В інтернеті можна знайти лави по 2 метри у довжину, їхня ціна 2750 грн/шт., 3600 грн/шт., 3850 грн/шт., 3950 грн/шт.

Поряд з площею також встаноивли модульний туалет.

Він коштував 296 тисяч гривень.  Окремо за 700 тисяч гривень замовляли його підключення до водопроводу та електричних мереж. 

Побачений модульний туалет за зовнішнім виглядом нагадує сарай. Двері у всі три відділення санвузла на час написання репортажу (17.08.2021) були зачинені.

Загальне враження – обласна влада провела максимально приземлену реконструкцію, де проявити фантазію не зміг ні замовник, ні підрядник. У результаті, за загальну суму 6,3 мільйона гривень на території заповідника з’явилася закатана у плитку та щебінь територія, яка нічим не привертає увагу і з якої у спекотний літній день хочется скоріше сховатися у нереконструйованих природних ландшафтах навкруги.

Олег Шемчук,

“Запорізький проєкт розслідувань”