ТОП-5 найдорожчих закупівель лікарнями Запоріжжя у період карантину

За півтора року карантину лікарні Запоріжжя, визначені для шпиталізації пацієнтів з “ковідом”, уклали угод більш ніж на пів мільярда гривень. За допомогою системи “Прозоро” ми визначили п’ятірку найдорожчих закупівель і дізналися як саме медзаклади скористалися грошима.

Серед 30 найдорожчих закупівель, які запорізькі лікарні організували у період пандемії, 80% провели за безконкурсною процедурою.

КОМПАНІЯ НЕВІСТКИ БУДІВЕЛЬНИКА ТА КРИМІНАЛЬНА СПРАВА 

Навесні 2020 року в Україні визначили лікарні першої хвилі – медзаклади, які першими прийняли хворих на коронавірус. У Запоріжжі до переліку таких лікарень потрапило шість установ – “Пологовий будинок №4”, “Міська лікарня №2”, “Міська лікарня №6”, “Міська лікарня №9”, “Міська дитяча лікарня №5” та “Міська лікарня №7”. Згідно з даними системи “Прозоро”, з початку карантину вони уклали договорів на понад пів мільярда.

Найдорожчу закупівлю провела “Міська дитяча лікарня № 5″. Наприкінці лютого 2021 року заклад уклав угоду на 46,6 мільйонів гривень і потрапив на перше місце нашого рейтингу.

Вказані кошти лікарня спрямувала на реконструкцію інфекційно-боксованого діагностичного відділення.

Закупівлю провели без конкурсу, оскільки вона стосувалася протидії Covid-19. Нагадаємо, Кабінет Міністрів України у 2020 році ухвалив постанову, за якою дозволив службовцям укладати прямі договори з підрядниками (без конкуренції), якщо йдеться про закупівлі щодо запобігання поширенню коронавірусу.

Фактично вказана закупівля передбачала зведення сучасного дитячого інфекційно-боксованого відділення в окремо розташованій будівлі. У 2012 році в ній вже починали реконструкцію, але згодом роботи зупинили. Будівля довгий час не використовувалася за призначенням та потребувала відновлення.

Нову реконструкцію замовили ТОВ “Гарант-Строй 2007”. Ця фірма раніше вже працювала у 5-ій лікарні – робила низку поточних ремонтів. Загалом з початку 2020 року медзаклад віддав їй замовлень на більш ніж 60 мільйонів гривень. 

Володіє ТОВ “Гарант-Строй 2007” Юлія Готовкіна. Її мама Лариса Брехар – директорка підприємства.

Чоловік Юлії Готовкіної – це син Олександра Готовкіна, колишнього співвласника будівельної компанії ТОВ “Лакма-Z”, яке раніше потрапляло у поле зору правоохоронців. 

Так, у березні 2018 року Бердянський відділ поліції відкрив провадження щодо посадових осіб цієї фірми. Правоохоронцям надійшли матеріали, які вказували про можливе внесення посадовцями ТОВ “Лакма-Z” неправдивих відомостей у документацію щодо виконаних робіт з ремонту Бердянського державного педуніверситету.

Наприкінці травня-початку червня 2019 року Олександр Готовкін та інші співвласники “Лакма-Z” вийшли зі складу фірми. Наразі остання згадка про вказане кримінальне провадження – це ухвала щодо продовження строків розслідування – до 30 жовтня 2020 року.

Загалом з початку 2020 року “Гарант-Строй 2007” уклало договорів з бюджетними установами приблизно на 190 мільйонів гривень. Найбільші угоди підписані саме з підприємствами Запорізької міської ради. Зокрема, з лікарнями – приблизно на 121 мільйон гривень, та з КП “Управління капітального будівництва” – приблизно на 44 мільйони гривень.

“РАДИКАЛЬНЕ” ПАРТНЕРСТВО

На другому місці нашого рейтингу закупівля “Міської лікарні № 9”, яку зробили влітку 2020 року. Тоді медзаклад замовив роботи з реконструкції приміщень першого поверху хірургічного та травматологiчного корпусів. Вартість угоди склала 23,2 мільйони гривень.

На відміну від “Міської дитячої лікарні № 5″, цей медичний заклад обирав підрядника на закупівлі з конкуренцією. Послуги на тендері пропонувало загалом чотири підприємства. Найдешевшу пропозицію зробило приватне підприємство “Шторм” (21,9 млн грн), але під час проведення торгів воно відмовилося від подальшої участі і виконання робіт. 

Врешті, угоду уклали з ТОВ “Місто-Будівельна компанія “Карат” за 23,2 мільйони гривень, хоча згодом суму закупівлі зменшили до 22,4 мільйонів гривень.

У 2021 році лікарня виділила підприємству додаткові 7,3 мільйонів гривень на ці ж роботи з формулюванням: “виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт”. Згодом суму другої угоди також зменшили – до 5,1 мільйонів гривень. 

Зазначимо, що деякі матеріали для цього будівництва закуповувались за цінами, вищими ніж ринкові. 

Наприклад, у своєму кошторисі від червня 2020 року фірма вказувала придбання кілограму гідроізоляційної суміші Ceresit CR 65 за 14 грн 70 копійок. Наразі ж в Інтернеті зазначену суміш продають у роздріб по 336 грн за 25 кг, тобто по 13 грн 44 копійки за кілограм. 

Окрім того, підприємство зазначало у документах придбання шпаклівки мінеральної Cerezit CT 29 (кошторис – 8,37 грн за кг., нині в Інтернеті – 9,20 грн за кг). А також вказувало придбання більше 13 000 кг клеючої суміші для керамiчної плитки Ceresit СМ 11 (кошторис – 5,14 грн за кг, нині в Інтернеті – 5,16 грн за кг). 

Варто роз’яснити, що, по-перше, з моменту замовлення пройшло вже більше року. 

А по-друге, – у кошторисі зазначаються оптові обсяги. Тобто ціни за одиницю матеріалу, враховуючи давність й великі обсяги, мали б бути нижчими за роздрібні, які сьогодні можна знайти в Інтернеті.

Як раніше писав “Запорізький проєкт розслідувань”, ТОВ “Місто-Будівельна компанія “Карат” пов’язане з ексдепутатом Запорізької облради та екскандидатом в мери Запоріжжя від “Радикальної партії Олега Ляшка” Юрієм Ружиним

З початку 2020 року фірма уклала договорів з бюджетними організаціями на майже 45 мільйонів гривень. Конкретно з “Міською лікарнею № 9” – на 30,8 мільйонів гривень. 

Цікаво, що в 2015 році головний лікар дев’ятої міської лікарні Кирило Нерянов балотувався до Запорізької облради від “Радикальної партії Олега Ляшка”. Тоді першим кандидатом до облради від “радикалів” був вже згаданий Юрій Ружин

ГРОШІ НА ЛІКИ ТА МЕДИЧНЕ ОБЛАДНАННЯ

На третьому місці за вартістю угоди – знову запорізька “Міська дитяча лікарня № 5”: медзаклад закупив у лютому цього року ліків без конкурсу на 10,8 мільйонів гривень.

Зокрема, лікарня купувала Лефлок (таблетки, 115 грн за упаковку), Лефлок (розчин, 135 грн за упаковку), Цефтриаксон (порошок, 96 грн за упаковку), Натрію-хлорид (розчин, 15,6 грн за флакон) та ін. 

Закупівлю зробили у виробника ПрАТ “Фармацевтична фірма “Дарниця” (Київ). Бенефіціаром вказаний Гліб Загорій.  

На четвертому місці за сумою укладеної угоди опинилась “Міська лікарня № 6”, яка у серпні минулого року без конкурсу придбала томограф InsitumCT 338 в комплекті. Обладнання придбали у ТОВ “Мед Ексім” (Київ), воно коштувало 9,1 мільйонів гривень. На одному з сайтів такий томограф пропонують за 9,6 мільйонів гривень.

Бенефіціаром ТОВ “Мед Ексім” вказується Ганна Бублик. 

Загалом з початку минулого року вказана лікарня уклала угод на понад 70 мільйонів гривень. 70% цих коштів розподілили на підставі “антиковідної” постанови – тобто напряму, без проведення конкурсу. 

П’яте місце за сумою угоди посідає ще одна закупівля “Міської дитячої лікарні № 5”. У лютому 2021 року медзаклад уклав договір на придбання функціональних ліжок (MN-01) загальною вартістю 8,5 мільйонів гривень. За ці кошти придбали 341 ліжко. 

Ліжка закупили у ТОВ “Глобалмедгруп” (Київ) за ринковою ціною – 25 тисяч гривень за одиницю. За такою ж ціною їх закупила наприкінці минулого року і Харківська обласна клінічна лікарня. 

ХТО ЩЕ ПРОВІВ ВЕЛИКІ ЗАКУПІВЛІ?

Окрім вказаних лікарень, найбільші закупівлі провели також:  “Міська дитяча лікарня № 5” (угода на 8 мільйонів – придбання препарату “Меропенем-Віста”), Міська лікарня № 9” (угода на 7 мільйонів – придбання препарату “Мепенам”), “Міська дитяча лікарня № 5” (угода на 6,5 мільйонів – закупівля фармацевтичної продукції), “Міська лікарня № 2” (угода на 4,83 мільйони – закупівля системи рентгенівської діагностичної Calypso F MTOes) та знову “Міська лікарня № 2” (угода на 4,8 мільйони – закупівля системи ультразвукової діагностичної VINNO 6 в комплекті). 

Антон Філіппов, 
для “Запорізького проєкту розслідувань”