Карантин у Запоріжжі: хто і за що отримав штрафи (судовий аналіз)

Минулого року в Україні ввели низку обмежень щодо пересування та зібрань громадян, намагаючись стримати поширення коронавірусу. Водночас народні депутати доповнили законодавство статтею 44-3 “Порушення правил щодо карантину людей”, і у правоохоронної системи з’явилася можливість контролювати дотримання ковідних обмежень. Зокрема штрафувати громадян. 

Межу грошових покарань встановили від 17 до 34 тис. грн для громадян і від 34 тис. грн до 170 тис. грн для посадових осіб. Реальністю стало отримати кругленьку суму за відсутність маски на обличчі чи перевищення кількості пасажирів у маршрутці. 

Вже 20 березня 2020 року працівники поліції відзвітували про перші 405 протоколів, складених за новою статтею. Водночас у судах почали розглядати відповідні протоколи та ухвалювати рішення про притягнення громадян та посадовців до відповідальності. 

“Запорізький проєкт розслідувань” провів моніторинг реєстру судових рішень і дізнався, скільки справ щодо порушення карантинних обмежень запорізькі суди розглянули цього року. І з яким результатом. 

ПРЕТЕНЗІЇ СИЛОВИКІВ

З 1 січня по 24 серпня цього року районні суди міста Запоріжжя загалом розглянули 1324 справи про порушення правил карантину (за статтею 44-3 КУпАП). 

Здебільшого силовики зверталися до судів з протоколами, які стосувалися відсутності документів у особи під час карантину. Працівники поліції зустрічали людей на вулиці та просили надати паспорт, носіння якого обов’язкове під час коронавірусної пандемії. У випадку відсутності документу – складали протокол за “ковідною статтею” і скеровували до суду. 

Один з таких випадків стався 19 грудня минулого року. Опівночі біля будинку на вулиці Чарівній, 32 поліція зупинила чоловіка та вирішила перевірити документи. Чоловік при собі їх не мав, тож силовики склали протокол, а потім скерували його на розгляд до Шевченківського районного суду Запоріжжя.

Рішення у справі винесли 4 лютого. Чоловіка визнали винним, але обмежились усним зауваженням, бо, на думку суду, вказане правопорушення було малозначним. 

Загалом місцеві суди розглянули 481 справу, яка стосувалась перебування запоріжан без документів під час карантину.

Багато претензій поліція мала і до порушення обмежувальних норм у магазинах та торгових точках. Таких справ у місті розглянули 368. Зазвичай вони стосувалися відсутності необхідного маркування, недотримання соціальної дистанції, порушення режиму роботи закладів, продажу заборонених груп товарів. 

Наприклад, 18 січня цього року правоохоронці прийшли до одного з магазинів та побачили як продавчиня обслуговувала покупців, що були без маски. Також у крамниці не було маркування мінімальної дистанції між відвідувачами.

Вже на суді порушниця пояснила, що є підприємницею та орендує приміщення під магазин. У вказаний день до неї дійсно завітали покупці –  чоловік та жінка. Чоловік приспустив маску і не відреагував на зауваження одягнути її повністю. Саме в цей час зайшли поліцейські та виявили перебування в магазині осіб без масок. Крім того зазначила, що маркування в магазині було, але ледь помітне, бо швидко стиралось. Нині розмітку відновили.

Зрештою суд постановив закрити справу через малозначність і обмежився усним зауваженням. 

Особливу увагу поліція також приділила порушенням у громадському транспорті – таких справ запорізькі суди розглянули 227. В одному з випадків притягнути до відповідальності намагалися водія ТОВ «АТП 12329» – він ще у листопаді минулого року працював на маршруті №14 і перевозив пасажирів у більшій кількості, ніж відводилося сидячих місць.

Однак при розгляді справи суд вказав, що в протоколі правоохоронці не зазначили, скільки в салоні загалом було пасажирів та на яку кількість людей було перевищення. З відеозапису, який силовики додали до протоколу, це також неможливо було встановити, оскільки весь салон зйомка не охоплювала. Тож за відсутності доказів справу закрили.

Зверталися силовики до судів і щодо порушень правил карантину у кафе та ресторанах – 174 справи. Вдалось виокремити й окрему категорію – щодо перебування запоріжан на вулиці без маски. Таких протоколів надійшло до суду лише 15

Кількість розглянутих справ за предметом правопорушення:

Перебування без документів – 481 

Порушення у магазинах, торгових точках – 368

Порушення у громадському транспорті – 227

Порушення у сфері харчування (бари, кафе, ресторани) – 174

Перебування без маски громадянами – 15

Інше – 59

ВЕРДИКТИ СУДДІВ

Не дивлячись на значну кількість звернень силовиків до судів, реальне покарання у вигляді штрафу за порушення карантину у Запоріжжі майже ніхто не отримав. Так, ми проаналізували 1324 судові постанови і з’ясували, що у 589 випадках представники Феміди зафіксували відсутність правопорушення та закрили справу. 

Ще третина вердиктів – про винесення порушникам усних зауважень. Окрему частину протоколів просто повернули правоохоронцям на доопрацювання.

Штрафи присудили лише у 42 випадках. Це 3% від усіх вердиктів у цій сфері. Тобто 97% ковідних порушень у Запоріжжі залишились без покарань.

Найчастіше запоріжан карали за перебування без документів – 24 судові постанови. Розмір найбільшого штрафу склав 34 тисячі гривень, його призначив Ленінський районний суд Запоріжжя у квітні цього року. 

Сам випадок трапився на вул. Ладозькій, навпроти будинку № 14. В судовій постанові зазначається, що чоловік відмовився надавати документи працівникам поліції. Поводився зухвало та висловлювався нецензурною лайкою на їхню адресу. Все це фіксувалося на відеокамеру. За таких обставин суд вирішив призначити штраф у максимальному розмірі.  

Також суди винесли 8 постанов про штрафи за порушення правил карантину у громадському транспорті. Востаннє грошове покарання отримав водій автобуса на маршруті № 46. 

В постанові суду від 13 липня йдеться про те, що водій наприкінці травня перевозив більше пасажирів, ніж дозволяли технічні характеристики транспорту – 33 пасажири при 19 місцях для сидіння. 

Сам водій на суді пояснив, що вимушений був перевозити пасажирів у більшій кількості, оскільки інші види транспорту в той день не працювали. Втім суд оцінив всі докази, а також відеозапис працівників поліції, та визнав водія винуватим. Його оштрафували на 17 тисяч гривень, але водночас відстрочили виконання постанови на 3 місяці – до 13 жовтня 2021 року.

Штрафували й працівників запорізьких торгових точок. Один з найбільших штрафів, 17 тисяч гривень, отримала представниця магазину «Джулин» – вона не забезпечила наявність маркування на підлозі для дотримання дистанції між відвідувачами у черзі. 

Також на 17 тисяч гривень оштрафували власника магазину “Так”. Причина штрафу – та сама. Загалом суди винесли 6 постанов про штрафи представникам запорізьких магазинів. А от за перебування без маски представники Феміди за пів року оштрафували лише двох запоріжців. 

Призначені штрафи:

Перебування без документів – 24

Порушення у громадському транспорті – 8

Порушення у магазинах – 6

Перебування без маски громадянами – 2

Порушення у сфері харчування – 1

Порушення у хостелі – 1

* Загальний перелік судових рішень, на яких ґрунтуються висновки аналізу, можна знайти за цим посиланням. Рішення посортовані за тематичним критерієм, також за видами покарання. Моніторинг проводився за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні порушення (порушення правил щодо карантину людей). Часова вибірка рішень: 1 січня – 24 серпня 2021 року.

Олег Шемчук,
“Запорізький проєкт розслідувань”

Підтримати проєкт