Фірма бухгалтерки та ексдепутата: кому пішли мільйони з тестувань на Covid

Пандемія коронавірусу, яка почалась минулого року, суттєво збільшила витрати на медицину. У державні та комунальні установи Запоріжжя спрямували мільйони гривень на закупівлю важливих для боротьби із “ковідом” товарів. Чималу суму витратив й Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ.

З початку ковідної пандемії державна установа уклала угод більше ніж на 60 мільйонів гривень. Але тільки близько 1% всіх закупівель провели за процедурою відкритих торгів, тобто з визначенням постачальника на конкурсній основі із щонайменше двох учасників. Інші товари купували або без конкурсу взагалі, або за процедурами, які передбачали аукціон, проте дозволяли укладати угоду у випадку участі лише одного постачальника.  

Загалом лабораторний центр витрачав гроші на послуги з досліджень, придбання діагностичних наборів та супутньої продукції. Також купував спецодяг та його комплектуючі. Платив за утримання організації та навіть консалтингові, консультаційні та управлінські послуги, пов’язані з комп’ютерними технологіями. 

Ми ж вирішили проаналізувати найдорожчі закупівлі цієї установи.

7 МІЛЬЙОНІВ ДЛЯ ФІРМИ БУХГАЛТЕРКИ

Найбільшу угоду вартістю 7 мільйонів гривень Запорізький обласний лабораторний центр уклав наприкінці 2020 року з ТОВ “Софт Медікл”. У фірми придбали набори реагентів. 

Зокрема, набори для виявлення РНК коронавірусу методом ПЛР K653 (на 96 визначень) з ціною 6000 грн за один. Також набори, необхідні при ПЛР тестуванні K602 (на 100 визначень) з ціною 2350 грн за один та набори K602A з ціною 6000 грн за один. 

Приблизно за такою ж вартiстю і в той самий період купували реагенти й інші обласні лабораторні центри країни: Кіровоградський, Вінницький та Полтавський.  

Про київського постачальника ТОВ “Софт Медікл” відомо, що фірма з такою назвою з’явилася у середині грудня 2020 року, її офіційною власницею стала Марія Шаймарданова. До цього підприємство існувало під назвою ТОВ “Еліт Борман” і мало іншого засновника.

Після вказаної зміни фірма почала отримувати значні бюджетні замовлення, й переважно – від державних лабораторних центрів країни. 

Так, до кінця грудня 2020  року ТОВ “Софт Медікл” встигло укласти угоди з Київським обласним лабораторним центром (закупівля реагентів, 400 тисяч гривень), Закарпатським (закупівля реагентів, 1,44 мільйона гривень), Черкаським (закупівля реагентів, 1,89 мільйона гривень), Львівським (закупівля реагентів, 7,69 мільйони гривень) й низкою інших центрів.

Цікаво, що засновниця приватної фірми Марія Шаймарданова вже цього року почала шукати нову роботу. Зокрема розмістила резюме, де вказала, що претендує на посаду бухгалтерки з оплатою 20 тисяч гривень на місяць. Своїм попереднім досвідом вона зазначила аналогічні посади.  

Тож можна припустити, що початково фірму “Еліт Борман” придбали саме під продаж реагентів та іншої медичної продукції державним установам, й оформили її на підставних осіб.  

Загалом з другої половини грудня 2020 року і по серпень 2021 року ТОВ “Софт Медікл” уклало угод з обласними лабораторними центрами більше ніж на 50 мільйонів гривень. Держустанови підписували угоди з підприємством напряму, без проведення конкурсної процедури (постачальників залучили на підставі “ковідної” постанови).

Нині ТОВ “Софт Медікл” знову змінює засновників.

У КОГО ЩЕ КУПУВАЛИ РЕАГЕНТИ

Другою найбільшою закупівлею Запорізького обласного лабораторного центру стало також придбання наборів реагентів для виявлення коронавірусу. Відповідну закупівлю провели у липні 2020 року. Вартість угоди склала 4,2 мільйона гривень, її підписали з ТОВ “Астравір Текнолоджі”.

Згідно з угодою, фірма мала поставити реагенти для виявлення коронавірусу на 100 реакцій з ціною 6000 грн за один набір. Також реагенти для виділення РНК на 50 реакцій з ціною 2000 грн за один набір.

Кінцеві бенефіціарні власники вказаної компанії – президент бізнес-групи DCH Олександр Ярославський та Наталія Гутовська. У квітні минулого року міський голова Харкова Геннадій Кернес повідомляв у Фейсбуці, що Ярославський готовий на базі медичного центру Харківського тракторного заводу зробити лабораторію, яка не має аналогів в Україні. Називатися вона мала “Експертний лабораторно-діагностичний центр інфекційних хвороб та санітарного захисту”.

У Запоріжжі Олександр Ярославський більше відомий як партнер китайської компанії Skyrizon, яка намагалася стати власницею запорізького підприємства “Мотор Січ” (угоду заблокували на рівні держави). 

Для тестування на “ковід” обласний лабораторний центр також придбав діагностичні набори у фірми ТОВ “Авіхелс” – на 4,1 мільйона гривень. Закупівлю провели у травні 2021 року, вона стала третьою найбільшою за сумою. 

Вказана фірма була створена в квітні 2021 року, її засновницею нині вказується Надія Огороднік. Впродовж травня-червня держустанови Міністерства охорони України напряму підписали з підприємством договорів більше ніж на 15 мільйонів гривень

ТЕСТУВАННЯ ВІД КОМПАНІЇ ЕКСДЕПУТАТА

Окрім купівлі реагентів, Запорізький обласний лабораторний центр залучав й приватні лабораторії для проведення тестувань на коронавірус. Одне з таких замовлень коштувало 3,3 мільйона гривень, його зробили у жовтні 2020 року. 

Зокрема, договір на послуги уклали з діагностичною лабораторією “Шеки” (ПМП “Шеки”) – для проведення майже чотирьох тисяч лабораторних досліджень методом ПЛР на коронавірус. Вартість одного дослідження склала 850 гривень.

Варто зазначити, що приблизно через тиждень після цього Львівський обласний лабораторний центр також уклав угоду на подібні послуги з приватною фірмою. Загальна вартість угоди у Львові склала 2 мільйони гривень, а ціна одного дослідження становила 420 гривень. Тобто була вдвічі меншою, ніж у Запоріжжі.

Приватне мале підприємство “Шеки” належить сім’ї бізнесмена та ексдепутата Запорізької міськради від ВО “Батьківщина” Дуняміла Саатова. Він – директор підприємства, а його дружина записана власницею. У 2015 році Саатов знов балотувався в депутати Запорізької міськради – цього разу від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”, але не пройшов. 

П”ята і остання найбільша закупівля Запорізького лабораторного центру – це договір з ТОВ “Лабсвіт” на постачання ПЛР-наборів та реагентів загальною вартістю 2,5 мільйона гривень. Постачальника знову обирали поза конкурсом. 

До речі, саме з ТОВ “Лабсвіт” державна установа уклала угод на найбільшу суму – 8,7 мільйона гривень: купувала набори реагентів, пристрої для приготування зразків нуклеїнових кислот ІВД та інше. Власники підприємства зареєстровані в Івано-Франківській області – це Ярослав Леськів та Микола Жужевич

Отже, найбільші угоди Запорізького обласного лабораторного центру у період пандемії стосувалася придбання реагентів для проведення “ковідних” тестувань, а також замовлення аналогічних послуг у приватних лабораторій. Проте ці закупівлі проводили у сумнівних фірм, подекуди зі значними переплатами. Придбання робили й у підприємців, які одразу після закупівель припиняли свою діяльність. 

Наприклад, серед даних “Прозоро” нам трапилася угода, за якою підприємець Дмитро Буряковський із Харкова продав Запорізькому лабораторному центру набори для відбору матеріалу (тампони та пробірки) на суму 560 тисяч гривень. На час укладання угоди, а саме у серпні 2020 року, вказаному підприємцю було 18 років. За серпень-вересень Буряковський уклав низку угод й з іншими державними лабцентрами та лікарнями країни. На підставі цих угод йому перерахували загалом 3,7 мільйона. Втім, наприкінці 2020 року підприємницьку діяльність Буряковський припинив.

Залишається сподіватися, що оцінку таким закупівлям зможуть дати правоохоронці.

Антон Філіппов,
“Запорізький проєкт розслідувань”

Підтримати проєкт