Колишнього мелітопольського прокурора звільнили від покарання за втрату секретних документів 

Жовтневий районний суд  Запоріжжя за строками давності звільнив від покарання колишнього прокурора. Його обвинувачували у втраті документів на прослушку.

Про це йдеться у відповідній ухвалі суду.

Згідно з матеріалами справи, старший прокурор Мелітопольської міжрайонної прокуратури наприкінці 2014 року склав два клопотання до слідчого судді Апеляційного суду Запорізької області.

У клопотаннях йшлося про надання дозволу на проведення негласних слідчих дій: аудіо-, відеоконтроль особи та зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж у провадженні щодо злочину з наркотиками (ч. 2 ст. 307 КК України).

Після задоволення клопотань, правоохоронець отримав примірники вказаних ухвал і поклав до свого портфелю, хоч і розумів про заборону самостійно отримувати і транспортувати документи з грифом секретності.

Ввечері він зустрівся у кафе “Тріо” зі своїм колегою. Водночас портфель з документами залишив на передньому пасажирському сидінні автомобіля. Після відвідин кафе, прокурор виявив, що скло автомобіля розбито, а з салону зник портфель.

З огляду на це, силовики у 2014 році відкрили кримінальне провадження щодо втрати документів з державною таємницею (ст. 329 КК України). Після закінчення розслідування до суду надійшов відповідний обвинувальний акт.

У суді обвинувачений свою вину не визнав. Вказував, що зазначені клопотання він завжди самостійно відвозив до апеляційного суду. Порядок забезпечення режиму секретності не дотримувався у зв’язку із неможливістю забезпечення пересилки секретної кореспонденції фельд’єгерською службою або службою державного спеціального зв’язку. Надалі усі втрачені документи одразу відновили у повному обсязі.

Суд у 2018 році визнав Миколу Гринька винним. Йому призначили 2 роки позбавлення волі з посадовими обмеженнями на такий же строк. Зрештою,  звільнили від покарання з іспитовим строком на 2 роки.

Обвинувачений з цим рішенням не погодився і подав апеляцію. Апеляційний суд призначив розгляд справи наново у суді першої інстанції з іншим складом суддів.

Вже під час нового розгляду до обвинувачення додали ще одну статтю – щодо службової недбалості (ст. 367 КК України).

23 вересня 2021 року Жовтневий районний суд визнав колишнього прокурора винним у втраті документів з державною таємницею, а у службовій недбалості – ні.

Стосовно службової недбалості, то обвинувачення вказувало про істотну шкоду охоронюваним законом інтересам держави, яка також підірвала авторитет правоохоронних органів. Проте у законодавстві поняття “істотна шкода” має грошовий вимір. Слідчі ж не надали грошову оцінку “істотної шкоди” у справі. 

За втрату документів суд призначив обвинуваченому 2 роки позбавлення волі, втім звільнив від покарання через закінчення строків давності притягнення до відповідальності за цей злочин. Так, це злочин невеликої тяжкості і з моменту його вчинення пройшло більше п`яти років.

У вироку окремо вказувалося, що суд встановив підстави для звільнення обвинуваченого від покарання на підставі Закону України «Про амністію у 2016 році», однак обвинувачений відмовився від його застосування.

На сайті Судової влади України обвинуваченим у цій справі вказується Микола Гринько. У вироці зазначалося, що він нині працює адвокатом.