Активіст програв суд щодо вирубки дерев Кальцевим у сквері Яланського

Активіст Ігор Лукашенко програв позов про скасування дозволу на вирубку дерев у запорізькому сквері Яланського.

Про це повідомляється у відповідній постанові Касаційного адміністративного суду. 

Згідно з матеріалами справи, Виконавчий комітет Запорізької міської ради 13 квітня 2018 року погодив вирубку дерев у сквері Яланського для будівництва там торгово-розважального центру фірмою «Ленд Дівелопмент» Володимира Кальцева.

З цим рішенням не погодився один з громадян, який проживає біля скверу Яланського – Ігор Лукашенко.

16 квітня 2018 року Лукашенко звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду для скасування цього рішення. Вказував, що посадовці міськради перед голосуванням виконкому не провели оцінку впливу на довкілля.

Окрім цього, вони офіційно не скликали засідання виконавчого комітету. У процесі голосування взяло участь менше половини членів від загального складу виконавчого комітету. Сам міський голова перебував у відпустці і не міг головувати. 

Мііськрада також не оприлюднила відповідний проєкт рішення про вирубку дерев – за 20 днів до дати розгляду. 

У документах виконкому про вирубку зелених насаджень фактично йдеться про початок будівельних робіт, а не підготовчих. Водночас дозвіл на проведення робіт “Ленд Дівелопмент” не отримувало, проєктної документації не існує. 

У Запоріжжі також проводили громадські слухання щодо будівництва торгового центру. На цих слуханнях більшість членів територіальної громади (431 людина) висловились проти будівництва. Присутні підтримали пропозицію про розірвання договору оренди землі скверу Яланського та повернення їй цільового призначення – для розміщення парку. 

Втім Запорізький окружний адміністративний суд позов Ігоря Лукашенка не задовольнив. Далі наводимо аргументи суду. 

Стосовно оцінки впливу на довкілля. Положення про оцінку впливу на довкілля застосовується лише до рубки лісів. Зелені насадження у сквері Яланського не віднесені до лісів. Тому вирубка цих дерев не є видом планованої діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля.

Стосовно виконавчого комітету. Засідання комітету дійсно не скликалося, проте інсує інша форма роботи цього органу. Проєкт рішення ухвалили в період між засіданнями виконавчого комітету шляхом опитування осіб. Працівники міськради об’їхали членів виконавчого комітету для підписання відповідного документу. 

Вказане рішення підтримало 11 членів виконавчого комітету – з 15. Міський голова дійсно був у відпустці, втім замість нього рішення підписав його перший заступник. 

Стосовно оприлюднення проєктів рішень. Не всі проєкти рішень мають оприлюднювати, а тільки ті, що підлягають обговоренню. Водночас міський голова не ухвалював рішення про винесення на обговорення громадян проєкту рішення про видалення зелених насаджень. 

Стосовно будівельних робіт. Фірма отримала дозвіл на підготовчі роботи. Водночас повідомлення про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт. “Ленд дівелопмент” виконало вимоги законодавства щодо підготовчих робіт, зокрема порядок видалення зелених насаджень та сплати вартості їх відновлення. 

Стосовно громадських слухань. На вказаних громадських слуханнях не обговорювали рішення про видалення зелених насаджень, тому протокол про результати слухань не містить інформації щодо предмету доказування у цій справі. 

Ігор Лукашенко не погодився з цим рішенням суду і звернувся спочатку до апеляції, а потім до касації. 

У серпні 2018 року апеляційний суд підтвердив висновок суду першої інстанції. 27 жовтня цього року з рішенням суду першої інстанції погодився і касаційний суд.

Паралельно фірма ТОВ “Ленд Дівелопмент” хотіла стягнути з Лукашенка 26 тисяч гривень витрати на правничу допомогу. Втім суд цей позов не задовольнив

Водночас, юрист у цій справі Денис Тарасов у коментарі “Запорізькому проєкту розслідувань” повідомив, що це не всі позови щодо будіництва торгового комплексу у сквері Яланського. Нині у судах розглядають ще 4 справи, в яких активісти намагаються оскаржити погоджувальні документи для проведення робіт у сквері.

Кінцевим бенефіціарним власником ТОВ “Ленд Дівелопмент” вказується Володимир Кальцев. Останній нині нардеп від партії “Опозиційна платформа – За життя”.  

Раніше з фірмою Кальцева також судилися ГО “Національні дружини Запоріжжя”. Вони хотіли визнати недійсним договір оренди ділянки у сквері Яланського. Але активісти також програли цей позов (справа №908/93/19 та №908/20/19).

Нині на місці скверу Яланського будівництво торгового комплексу не ведеться. Активісти висадили там молоді дерева, але територія виглядає пусткою. Там немає нормальних доріжок, лавочок та інших об’єктів інфраструктури.