Суд повернув державі історичну будівлю в центрі Запоріжжя (опис рішення)

Господарський суд міста Києва вирішив повернути запорізький Будинок першої теплоелектростанції у власність держави. Будівлю забирають у “Запоріжжяобленерго”. 

Про це повідомляється у відповідному рішенні суду.

Згідно з матеріалами справи, Будинок першої теплоелектростанції у 1987 році отримав статус пам`ятки архітектури та містобудування місцевого значення. Відповідний статус прописувався у законі УРСР «Про охорону і використання пам`яток історії та культури».

Цей закон діяв до 2000 року, поки статус цієї будівлі не закріпили у Законі України «Про охорону культурної спадщини» та не внесли будинок до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

У 2020 році Будинок першої теплоелектростанції зареєстрували за ПАТ “Запоріжжяобленерго”.

Оскільки ж це підприємство з 1996 року знаходиться в процесі приватизації (і нині частиною обленерго володіють приватні структури) – Будинок першої теплоелектростанції фактично приватизували

Втім законодавством заборонено приватизувати пам’ятки архітектури. Власником такого майна може бути лише держава або територіальна громада. 

З огляду на це запорізька прокуратура звернулася до суду з вимогою  припинити право власності на будівлю підприємству “Запоріжжяобленерго”. 

Також виключити цю пам’ятку з майнового комлексу обленерго і насамкінець – повернути будівлю Фонду державного майна України.

Зрештою суд позов прокуратури задовольнив. Вказувалося, що ані комісія з корпоратизації обленерго, ані Міністерство енергетики та електрифікації України – не врахували охоронні норми щодо заборони приватизації пам’яток історії та культури.

Ці заборони прописуються в законах «Про приватизацію майна державних підприємств» та «Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації». 

Тож вказану будівлю дійсно не можна було приватизовувати.

Варто додати, у сторін є можливість оскаржити рішення господарського суду у апеляції. Поки у судовому реєстрі ухвал щодо подачі апеляції немає.

ПАТ “Запоріжжяобленерго” нині на 60% належить Фонду державного майна України. Частки підприємства також розподілені між кіпрськими Lex perfecta limited (16,5%), Kerelio commercial limited (7%) та Bikontia enterprises limited (12,3%).

Володіння двома першими юрособами вказувала дружина Віктора Медведчука. Bikontia enterprises limited приписували Костянтину Григоришину та Ігорю Коломойському.

На сайті Фонду державного майна України з’являлися повідомлення, що “Запоріжжяобленерго” готують до подальшої приватизації.

Будинок першої теплоелектростанції знаходиться у Олександрівському районі Запоріжжя (навпроти обласної дитячої лікарні). Цю будівлю звели у 1910 році.