Гучні ДТП 2021 року: небезпечні маршрутки, аварія депутата та скалічений поліцейський

Минулого року в Запорізькій області сталося більше семи тисяч аварій. Це на 14% більше, ніж попереднього року. 

Частина ДТП сталася через невдалий збіг обставин. Чимало й випадків, коли водії безвідповідально відносилися до себе та інших людей на дорозі.

За сухими цифрами значної кількості ДТП ховаються не тільки розбиті машини, але й жахливі наслідки, як от зіпсуте здоров’я чи навіть обірване життя. “Запорізький проєкт розслідувань” вирішив згадати гучні дорожні аварії 2021 року на Запоріжжі та з’ясувати, чи покарали за них кого-небудь.

СМЕРТЕЛЬНА ДТП ЗІ СТУДЕНТОМ ЗА КЕРМОМ

21 березня приблизно о пів на шостій ранку у Запоріжжі автівка BMW на литовських номерах в’їхала в дерево. В результаті ДТП, яка сталася на вул. Бородінській, загинув один з пасажирів автівки – студент Ярослав Матюнін.

Як виявилося пізніше, за кермом був інший студент – 21-річний п’ятикурсник ЗНУ Артур Повшок. Всю ніч він відпочивав у нічному клубі зі знайомими, а зранку вони попросили його розвести всіх по домівках – бо він один залишався тверезий.

На вулиці Бородінській, керуючи BMW, він почав перелаштовуватись на іншу смугу дороги, щоб перегнати автівку попереду. Після цього BMW повело і автівка врізалася в дерево. Машину буквально розділило навпіл. 

У результаті ДТП поліція почала кримінальне провадження. Через кілька місяців, у травні 2021 року, до Ленінського районного суду міста скерували обвинувальний акт у справі. Тоді Артура Повшка звинуватили у порушенні правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого (ч.2 ст. 286 КК). 

Згодом у суді він розказав, що автомобілем керує з 18 років, втім до цього не сідав за авто з заднім приводом. BMW належало другу одного з пасажирів. Померлого водій знав по школі, але не дуже близько.

У суді Повшок визнав провину повністю. Визнав, що перевищив швидкість руху, але дорога у той ранок була слизька, вкрита тонким шаром інею. Крім того, як потім він дізнався з висновку експерта, резина на колесах була «лиса». Водій також додав, що ці обставини жодним чином не зменшують його провину.

Мати загиблого студента у суді розповіла, що втратила єдиного сина. Зазначила, що Артур Повшок приходив до неї одного разу з другом – сказав лише «вибачте», а потім мовчав. 

У судовому засіданні, яке відбулось 22 вересня 2021 року, його визнали винним та призначили п’ять років позбавлення волі, також заборонили керувати транспортними засобами на три роки.

Втім це рішення нині оскаржують в апеляції. Розгляд справи призначили на 28 березня 2022 року. 

ТРАГЕДІЯ НА ХОРТИЦІ

Інша смертельна аварія сталася ввечері 29 серпня 2021 року. Подружжя та їхня 5-річна донька йшли краєм дороги, яка з`єднує вул. Будинок відпочинку та вул. Таганську (на острові Хортиця). 

Позаду них їхав автомобіль “Honda Accord”, за кермом якого був 49-річний водій. Він вчасно не зупинився і наїхав на сім’ю. 

Уся родина потрапила до лікарні з численними пораненнями (переломи, струс мозку, садна). У найважчому стані опинилася дівчинка Уляна. Згодом стало відомо, що дитина померла

Стосовно водія з’ясувалося – чоловік був нетверезий. У його крові виявили 1,6 проміле алкоголю. 

 У день ДТП поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про порушення правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортом в стані сп’яніння (ч.1 ст. 286-1 КК). 

Наступного дня водію повідомили про підозру. Після цього суд обрав чоловікові запобіжний захід – два місяці цілодобового домашнього арешту. 

Втім на початку вересня, коли померла дитина, справу перекваліфікували за більш тяжкою частиною статті (ч. 3 ст. 286-1 КК). Тоді суд змінив запобіжний захід водію на два місяці СІЗО з альтернативою у вигляді застави (181 тис. грн). 

Водій вніс гроші, і через два дні після рішення суду вийшов з-під варти. 

Обвинувальний акт у справі скерували до Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя на початку листопада 2021 року.

19 листопада суд провів підготовче засідання, на якому призначив справу до розгляду. Чергове засідання відбудеться 12 січня цього року.

Обвинуваченим у справі вказаний Євген Матюх.

ДЕПУТАТСЬКЕ П’ЯНЕ ДТП

11 вересня на Мелітопольському шосе у Бердянську сталася ще одна резонансна ДТП. Близько 18.10 водій BMW X5 в’їхав в опору електроосвітлення, після чого ще й збив пішохода.

Пішохід того вечора повертався додому від свого друга. Внаслідок аварії він отримав струс мозку, закриті переломи ребер та відкритий перелом гомілки.

З’ясувалося, що за кермом BMW X5 сидів депутат Бердянської міськради від партії “Наш край” Микола Рудницький. Він був напідпитку – у його крові зафіксували 2,2 проміле алкоголю. Як стверджували свідки, з місця події він намагався піти, однак перехожі зупини його та повернули до машини. 

В день аварії Рудницького затримали. Наступного дня йому повідомили про підозру за статтею про порушення правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортом в стані сп’яніння (ч.2 ст. 286-1 КК).

Також слідчі звернулися до суду для арешту депутата. На підтвердження його вини поліцейські надали відеозапис, покази свідків, акт медичного огляду про зафіксоване значне перевищення алкоголю у його крові. 

Водночас у суді з’ясувалося, що обранця хочуть взяти на поруки 22 депутати Бердянської міськради, а також 5 депутатів Запорізької облради.

Втім суд вказав, що водій підозрюється у вчиненні тяжкого злочину з можливістю позбавлення волі від 3 до 8 років, відтак існує ризик його переховування. Ухвалою від 13 вересня Бердянський міськрайонний суд арештував Миколу Рудницького на два місяці з можливістю внесення застави в розмірі 90,8 тис грн. Сам Рудницький невдовзі після аварії заявив, що складає депутатські повноваження. 

В партії “Наш край” це рішення одразу назвали “суперечливим”, а самого депутата –  “відомим у Бердянську промисловцем”, “меценатом”, “волонтером” і “люблячим батьком”.

Остання ухвала у цій справі датується 16 грудня 2021 року. У ній повідомлялося, що слідчі передали до суду обвинувальний акт відносно Рудницького. Підготовче засідання у справі призначили на 14 січня. 

ЗЛАМАНЕ РЕБРО У МАРШРУТЦІ

Одна з неприємних подій сталася 5 липня о 7 годині ранку у громадському транспорті Запоріжжя. Водій маршрутки №81 в районі зупинки 12 квітня різко загальмував, бо одна з автівок попереду зупинилася. Пасажирка, що готувалася до виходу, впала і вдарилася об панель приладів.

На зупинці водій викликав швидку. Далі медики з’ясували, що жінка зламала ребро і пошкодила легеню. Тоді правоохоронці відкрили кримінальну справу щодо порушення правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортом (ч.1. ст. 286 КК). 

У вересні 2021 року справу скерували до Ленінського районного суду Запоріжжя.

Судова експертиза вказувала, що водій маршрутки мав технічну можливість зупинити свій транспорт без різкого гальмування. Машина попереду була на достатній дистанції для того, щоб маршрутка в неї не врізалася. 

Обвинувачений вину визнав та відшкодував пасажирці збитки. Після цього вони примирилися. У жовтні суд звільнив водія від кримінальної відповідальності, а справу закрив.

Ім’я водія в судовому реєстрі не розкривалося. Вказувалося лише, що він працює на ТОВ «Альянс-Авто».

ШТОВХАНИНА З 11 МАШИН

Ввечері 11 жовтня 2021 року у Запоріжжі сталася одна з наймасштабніших ДТП. На перехресті вулиці Української та проспекту Соборного водій BMW в’їхав у Lexus. За інерцією Lexus пошкодив низку автівок попереду: BMW, Lanos, Dacia, Hyundai. 

Втім того дня це була не єдина аварія за участю водія BMW. Він втік з місця першої аварії і вже на вул. Поштовій врізався у низку інших машин, які були припарковані: Volkswagen, Opel, Hyundai, Volkswagen Passat, Mazda 6. 

Пізніше у поліції розповідали, що і ця ДТП могла стати не останньою – автівка порушника зупинилася лише тоді, коли в неї відірвало колесо (відео). Тоді винуватця аварій затримали. 

У крові 29-річного чоловіка виявили 1,88 проміле алкоголю. Того дня у ДТП ніхто не постраждав, але водій порушив одразу низку статей Кодексу України про адміністративні правопорушення. На нього склали одразу кілька протоколів, які передали до суду. 

У суді чоловік провину визнав. 17 листопада Жовтневий районний суд оштрафував його на 850 гривень за трощу на перехресті Української та пр. Соборного, та на таку ж суму за аварію на Поштовій (за ст. 124 КУпАП).

Окремо суд постановив оштрафувати водія на 3400 гривень за втечу з місця ДТП (ст. 122-4 КУпАП). 

За водіння у стані алкогольного сп’яніння винуватцю додатково присудили ще 17 000 гривень штрафу та позбавили його на 1 рік права керування транспортними засобами (ч.1 ст. 130 КУпАП).

Водієм цього BMW був Євгеній Жилінський.

16 ПОСТРАЖДАЛИХ У МАРШРУТЦІ

У іншій аварії, яка сталася в Запоріжжі на початку 2021 року, травмувалася значна кількість людей. Зокрема, 1 лютого у Бородінському мікрорайоні переповнена маршрутка №81 влетіла у стовп. 

Від удару одна з пасажирок отримала тяжкі поранення (черепно-мозкову травму та пошкодження руки з операцією надалі). Загалом до лікарні тоді звернулося 16 постраждалих.

Водія ж довелося шукати тиждень, бо одразу після ДТП той втік. 

Поліцейські перевіряли вірогідні місця, де він може переховуватись, та зрештою чоловік сам прийшов до відділку. Наприкінці лютого йому оголосили підозру за статтею про порушення правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортом (ч 1. ст. 286 КК). 

1 березня Ленінський районний суд Запоріжжя обрав водію маршрутки запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. У квітні ж 2021 року до суду передали обвинувальний акт у цій справі. 

Відтоді суд неодноразово призначав та переносив дату проведення підготовчого засідання. 

Провести засідання змогли лише наприкінці вересня 2021 року. На ньому суд ухвалив призначити вказану справу до розгляду. Зараз розгляд цієї справи триває. За інформацією з сайту Судової влади України, наступне засідання у справі відбудеться 27 січня 2022 року. 

Фігурантом вказаної справи став водій ТОВ “Юністар Авто” Микола Пономар.

ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ ЗІ ЗЛАМАНИМИ НОГАМИ

31 серпня об 11 ранку патрульні зупинили у Михайлівці (Василівський район) автомобіль Mazda за порушення правил дорожнього руху. 

При перевірці документів запідозрили, що водій автівки – напідпитку. 

Тоді патрульні запропонували 71-річному водієві пройти перевірку на сп’яніння в лікарні, проте він відмовився. Ба більше – зачинився в салоні автівки, завів двигун та поїхав на поліцейського. Правоохоронець опинився на капоті іномарки і проїхав так 5 кілометрів, аж поки автомобіль на великій швидкості не врізався у дерево.

Поліцейський зламав обидві ноги. 

Зрештою справа опинилась на розгляді Токмацького районного суду. Наприкінці листопада минулого року суд провів підготовче засідання та призначив розгляд справи по суті. 

Водія Валентина Дудко обвинуватили у порушенні правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортом в стані сп’яніння (ч.1. ст. 286-1 КК) та у посяганні на життя працівника правоохоронного органу (ст. 348 КК). 

За першою статтею водію загрожує до 3 років позбавлення волі, а за другою – довічне ув’язнення. У зв’язку із цим суд роз’яснював пенсіонеру про можливість та особливості розгляду кримінального провадження судом присяжних.

Відповідно до інформації з сайту Судової влади України, наступне засідання у справі призначили на 13 січня. 

ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ ЗА КЕРМОМ ДЖИПА

Ще одна аварія за участі поліцейського сталася у Мелітополі. 26 вересня приблизно о десятій годині вечора Toyota Land Cruiser врізалася у ВАЗ-2110.

У салоні ВАЗ-2110 було п’ятеро людей – двоє з них потім звернулися до лікарні. У Toyota Land Cruiser знаходилося подружжя. 

Згодом з’ясувалося, що у джипі перебував поліцейський з Мелітопольського районного управління поліції – Віталій Юрченко.

Свідки цієї події стверджували, що за кермом Toyota спочатку сидів саме він. А вже після зіткнення на місце водія пересіла його дружина. Також вони вказували, що у чоловіка за кермом були явні ознаки алкогольного сп’яніння – відповідний запах та поведінка. 

Втім наступного дня після аварії нетверезий стан свого співробітника у поліції  спростували. 

До суду, зрештою, надійшов адміністративний протокол про порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів (ст. 124 КУпАП). Протокол склали на дружину Віталія Юрченка – Ольгу Юрченко.

Під час судового розгляду свідки та водій ВАЗу продовжували стверджувати, що за кермом Toyota Land Cruiser була не вона, а  її чоловік. Також скаржилися, що прибулий на місце події патруль не став пропонувати Віталію Юрченку пройти тест на сп’яніння. 

Сам Юрченко наполягав, що водій ВАЗу говорить неправду з тих причин, що його батько раніше теж працював в поліції і Юрченко мав з ним неприязні стосунки.

Зрештою суд дійшов висновку, що покази свідків про керування автівкою поліцейським правдиві. Водночас вони вказують на те, що Ольга Юрченко не вчиняла ДТП. Тож наприкінці листопада 2021 року Мелітопольський міськрайонний суд постановив закрити справу проти неї  – через відсутність складу правопорушення. 

Варто додати, 20 грудня суд також розглянув протокол за ст. 124 КУпАП й стосовно Віталія Юрченка. 

На суді поліцейський продовжив наполягати, що він не був за кермом автівки Toyota. Пояснив, що знаходився на пасажирському сидінні спереду. Коли ж сталася аварія, яка заблокувала двері з його боку – вирішив вийти через двері водія. При цьому зазначив, що його дружина весь час продовжувала сидіти за кермом

У суді ж дослідили результати здійсненої службової перевірки щодо участі поліцейського у ДТП та відеозапис події, які спростували ці твердження. Зрештою, суд розцінив свідчення поліцейського як бажання уникнути відповідальності. 

В результаті суд визнав винним Віталія Юрченка у ДТП та оштрафував – на 850 гривень. За інформацією з сайту Судової влади України, правоохоронець подав на це рішення апеляційну скаргу. 

Зазначимо, у декларації за 2020 рік Юрченко не вказував володіння чи право користування Toyota Land Cruiser.

СМЕРТЕЛЬНА АВАРІЯ ТА ДЕПУТАТСЬКІ ПОРУКИ

Аварія, яка сталася 18 вересня в селі Велика Знам’янка (Василівський район), завершилася трагедією. Тоді автомобіль Mazda 626 на великій швидкості в’їхав у дерево. ДТП відбулася на вулиці Шкільній біля півночі. 

Крім водія у машині перебувало два пасажири, один з яких – 22 річний хлопець – помер.

Після ДТП 20-річного водія автівки затримали, у його крові поліція виявила 1,96 проміле алкоголю. 

19 вересня водію повідомили про підозру у порушенні правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортом в стані сп’яніння зі смертельним наслідком (ч. 3 ст. 286-1 КК). 

Спочатку його взяли під цілодобовий домашній арешт, але згодом, за ухвалою Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя, віддали на поруки депутату Запорізької облради (ім’я депутата в ухвалі не розкривалося). 

Іншою ухвалою від 16 листопада суд продовжив поліції строки розслідування цієї справи – до 19 січня 2022 року. 

В одному із судових документів вказувалося, що в результаті аварії у підозрюваного сталися переломи кісток черепа та значні гематоми. Через це він перебував на стаціонарі в лікарні, а потім проходив низку обстежень. Його родина збирала гроші, бо хлопцю потрібно було негайно робити операцію. 

Ім’я винуватця аварії в судовому реєстрі не повідомляється.

Замість післямови. Тож, як бачимо, українське законодавство карає винуватців ДТП по-різному, в залежності від наслідків аварії. Якщо наслідки аварії незначні – водія будуть карати у межах адміністративного законодавства. 

Якщо під час ДТП хтось помер чи отримав травми, то правоохоронці відкривають кримінальне провадження.

Більшість гучних ДТП, які сталися на Запоріжжі минулого року, були пов’язані із п’яним водінням. Варто додати, 17 березня 2021 року Кримінальний кодекс України доповнили ст. 286-1 – “Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння”. Тепер за цією статтею вчинене п’яне ДТП, що призвело до смерті кількох осіб (ч.4 ст. 286-1), карається до 12 років позбавлення волі. 

Антон Філіппов,
Олег Шемчук,
“Запорізький проєкт розслідувань”

 

Підтримати проєкт