Керівник запорізьких теплових мереж отримував премію, коли підприємство штрафували

Гендиректор комунальних “Міських теплових мереж” Олександр Грек отримував премію, коли підприємство штрафували за порушення законів. Також комунальники користувалися службовими автомобілями у вихідні дні.

Про це йдеться у відповідному звіті Держаудитслужби. 

Так, Олександр Грек отримував премії у 2020 та 2021 роках, саме у ті періоди, коли на “Міські теплові мережі” накладав штрафи національний регулятор НКРЕКП (за порушення законів у сфері теплопостачання та ліцензування – 70 тис. грн).

Також гендиректор отримував виплати на оздоровлення (відповідно до пункту у трудовому контракті), однак такі виплати у законодавстві не передбачені. Отже міський голова (вочевидь йдеться про Володимира Буряка – від “Запорізького проєкту розслідувань”) недотримав норми законодавства, коли укладав з гендиректором трудовий контракт.

Таким чином підприємство необґрунтовано витратило 92 тис. грн (на заробітну плату) та 20 тис. грн (на сплату соціального внеску).

Крім того, працівники концерну користувалися службовими автомобілями без дозвільних документів (розпорядження, наказів тощо) у вихідні дні. Це призвело до зайвого використання палива та необґрунтованих витрат підприємства за 9 місяців 2021 року на майже 7 тисяч гривень.

Окремим пунктом аудитори виокремили борг “Запоріжсталі” перед комунальниками. “Запоріжсталь” купувало металобрухт і не сплатило за нього 1 млн грн. Водночас аудитори вказали, що комбінат все ж перерахував у грудні 2021 року 851 тис. грн. 

Загалом перевірка встановила, що якщо в 2019 та 2020 роках підприємство виходило з прибутками, то 9 місяців минулого року воно закінчило зі збитками – 606 млн грн.

Підприємство недоотримало 125 млн грн прибутку через занизький тариф на свої послуги. Також дія занизького тарифу вже призвела до того, що суд нарахував комунальникам 150 млн грн штрафних санкції перед “Нафтогазом”.

Водночас “Міські теплові мережі” отримують суттєве фінансування з бюджету міста (за останні три роки – 1,2 млрд грн). Ці гроші використовують на покриття поточних витрат. На капітальні ж витрати з цієї суми спрямували лише 18,5 мільйона гривень. Це не сприяє розвитку комунального підприємства. 

Також комунальники з запізненням виконували інвестиційну програму (через це не досягли економічного ефекту на 6,7 млн грн).

Також на підприємстві неврегульований перегляд незалежних експертних оцінок майна (через це комунальники недоотримали 1,5 млн грн доходу).

Мала кількість лічильників на гарячу воду та висока зношеність мереж призвели до втрат води і неефективних витрат на 131 мільйон гривень. 

Керівником Концерну “Міські теплові мережі” і нині залишається Олександр Грек. У декларації за 2020 рік він вказав отримання 420 тис. грн зарплати. Ще мав готівкові заощадження – 290 тис. грн, 40 тис. дол та 30 тис. євро. Також зазначив, що має кредит на 239 тис. грн.

До свого призначення на посаду гендиректора “Міських теплових мереж”, Олександр Грек працював головним енергетиком на ПАТ “Запоріжсталь”.

Вже минулий міський голова Запоріжжя Володимир Буряк до свого обрання працював головним інженером комбінату “Запоріжсталь”.