Скільки російського бізнесу конфіскують в Запоріжжі

Прийнятий парламентом 12 травня закон дозволить за рішенням суду конфіскувати майно тих, хто підтримує російську агресію. Громадянам країни-агресора в Запорізькій області належать майже 350 підприємств. Детальніше про порядок вилучення такого майна та що саме перейде до держави, в матеріалі Запорізького проєкту розслідувань.

Проголосований депутатами 12 травня закон (№ 7194) запроваджує стягнення в дохід держави активів, що належать фізичним або юридичним особам, а також активів, якими вони можуть прямо чи опосередковано розпоряджатися. Йдеться не про обмеження прав таких осіб, а саме про повне позбавлення їх майна. До такої процедури в першу чергу будуть вдаватися щодо росіян, які причетні до збройної агресії проти України та мають у нашій державі майно. 

Передбачається, що вилучати його будуть за “санкційним механізмом”. Спочатку до таких осіб мають застосувати санкцію у виді блокування їх активів (за рішенням Ради національної безпеки й оборони України). 

Далі конфісковувати майно будуть в судовому порядку. Процес розгляду таких справ, згідно закону, займатиме не більше 10 днів. Процедура судового розгляду має убезпечити від ризику повернення вилучених активів власнику в майбутньому або ж вимагання ним компенсації.

Конфісковані активи будуть використані для посилення обороноздатності та відновлення України. 

Національне агентство з питань запобігання корупції вже склало список “кандидатів” на санкції. За інформацією агентства, до війни в Україні причетні 11 298 фізичних осіб та 3 210 компаній.

За даними аналітичної системи «Youcontrol» у Запорізькій області російські громадяни повністю або частково володіють щонайменше 345 підприємствами. Переважна більшість з них, а саме 189 господарюючих суб’єктів, продовжують вести свою діяльність. Решта 156 підприємств ліквідовані або знаходяться в стадії ліквідації.

Найчастіше громадяни країни-агресора входили в засновники металургійних або машинобудівних підприємств, особливо енергетичного машинобудування, будівельних та монтажних організацій та підприємств оптової торгівлі.

ВТРАЧЕНИЙ ЗАЛК

Російський бізнес завжди проявляв особливий інтерес до Запорізького регіону. І в першу чергу це стосується великих промислових підприємств, важливих для економіки області та країни в цілому. З середини 2000–х запорізька чорна та кольорова металургія переходить під практично повний контроль російських мільярдерів та ставлеників з кремля. З початком військових дій на Донбасі вплив значно послабився і держава навіть почала згадувати про інвестиційні зобов’язання, взяті на аукціонах путінськими олігархами.

Показовим прикладом є Запорізький алюмінієвий комбінат (ЗАлК), де РУСАЛ російського мільярдера Дерипаски не виконав зобов’язання інвестувати $200 млн та погасити кредит в $76,4 млн. У 2016 році Генеральна прокуратура через суди повернула 68 % акцій у державну власність. Однак ревізія Держфінінспекції встановила, що попередні власники цілеспрямовано знищили підприємство. Ще у 2009 році під керівництвом російських кураторів організована зупинка рудотермічних печей та ділянок електролізного виробництва. Таким чином надалі ЗАлК припинив випуск алюмінію, звільнивши ринок під монополію російських виробників металу. Згодом основне виробниче обладнання було демонтоване та розпродане по заниженій вартості. Глухівський кар’єр кварцитів, який належав ЗАлК, переписали на кіпрський офшор російського олігарха. Лінію з випуску алюмінієвої катанки взагалі забрали в рахунок оплати за її зберігання.

Водночас офшорна компанія Judson Trading Limited зверталася з позовом до суду про повернення ЗАлКом боргу на загальну суму в 2,27 млрд грн. В свою чергу російський мільярдер звертався в міжнародний арбітраж за компенсацією інвестицій в алюмінієвий комбінат. На юридичний супровід захисту справи за два роки (2019-2020) з бюджету України витратили майже $10,5 млн. При цьому ЗАлК остаточно знищили, а розграбоване майно та кошти так і не повернули.

За даними слідства “Запорізький алюмінієвий комбінат” росіяни навмисно знищили. Джерело відео: СБУ

Прийнятий закон про націоналізацію майна має виправити описаний негативний досвід передачі власності державі. На Глухівський кар’єр кварцитів, відібраний у ЗАлКу російським мільярдером, 29 квітня Генеральною прокуратурою вже накладено арешт. І після 8-ми років війни на Сході високочистий кварцит та кремній не ввозитимуть в Росію для виготовлення тактичних ракетних комплексів.

СТРУКТУРИ “ДНІПРОСПЕЦСТАЛІ”

Чи не найбільшим промисловим об’єктом Запоріжжя, націоналізованим в дохід держави, мав би бути ПРАТ “Електрометалургійний завод “Дніпроспецсталь” ім. А.М. Кузьміна”. 

Це унікальне для держави підприємство випускає сотні видів спеціальних сталей, значна частина з яких використовується у виробництві військово-промислової продукції та військової техніки. У 2008 році зять Кучми Віктор Пінчук продає пакет акцій “Дніпроспецсталі” російській VS Energy, так званій «лужніковській» групі. До цієї групи входить заступник голови Державної думи РФ Олександр Бабаков, президент російського футбольного клубу ЦСКА  Євгеній Гінер і “авторитетний” бізнесмен Михайло Воєводін, що за даними Інтерполу має статус злодія в законі з призвіськом «Миша Лужнецкий»

Метою придбання росіянами “Дніпроспецсталі” було взяття під контроль виробника спеціальних сталей в Україні, й не виключено, під потреби російського оборонного комплексу.

Кінцевою власницею запорізького підприємства, відповідно до даних Youcontrol, нині є цивільна дружина Михайла Воєводіна – громадянка Словаччини Наталія Селіванова. Раніше вона була співвласницею словацької компанії Rokosan s.r.o. разом з Іриною Бабаковою, дружиною Олександра Бабакова. 

Селівановій також належить французька компанія SCI Ferme de Nuchon, за якою проект рослідувань «Схеми» знайшов розкішне шато з басейном та стайнею в муніципалітеті Дівон-ле-Бен. Поряд розташований ще один маєток з сільськогосподарськими землями, оформлений на французьку фірму Daria&Co.

Джерело фото: сайт радіо “Свобода”

Купаючись в розкоші та багатстві, російські власники вимивають кошти з “Дніпроспецсталі”, роблячи підприємство хронічно збитковим. У 2020 рік збитки склали рекордні 887,8 млн грн.

Водночас завод, згідно рішень російських акціонерів несе відповідальність за зобов’язаннями ТОВ “ДСС Глобал Трейдінг”. Дане товариство зареєстроване за однією адресою з українським представництвом VS Energy. 

«Дніпроспецсталь» на 99% володіє ТОВ “Ековторресурс”, ТОВ «Завод столових приборів – ДСС» та на 50% – ТОВ «Телерадіокомпанія «Омега» і ТОВ “Ферротерм”. В останньому співвласниками товариства є також росіяни Карюн Карахарян та Григорій Григорян.

Державне бюро розслідувань вже повідомило про початок розслідування, результатом якого може стати повернення підприємств та майна, належних групі VS Energy, в дохід держави.

– Група громадян Російської Федерації, наближених до керівництва країни-агресора, набула на території України активів критичної інфраструктури та інших комерційних об’єктів шляхом вчинення тих чи інших оборудок та махінацій. Всі ці обставини ми перевіряємо, запевнив прокурор Офісу Генпрокурора Роман Тулін.

“ЗАПОРІЖГІДРОСТАЛЬ” ОТОЧЕННЯ ПУТІНА

В Запоріжжі знаходиться й інше унікальне в нашій державі підприємство з проектування та інжинірингу гідроелектростанцій. Спеціальне проектне та конструкторське бюро “Запоріжгідросталь” розпочало свою діяльність у 1944 році з відновлення зруйнованої ДніпроГЕС. Невдовзі підприємство визначили виконавцем з проектування та авторського нагляду за гідроелектростанціями та штучними спорудами Дніпровського каскаду. За проектами запорізького бюро були побудовані ГЕС в Молдові, Закавказзі, росії, країнах Азії.

Однак з 2008 року наукові розробки та фактичний контроль над підприємством здійснюється ззовні. 60% конструкторського бюро тоді перейшли від трудового колективу до московського АТ «Трест «Гідромонтаж». Ще 26,7% відійшло ТОВ «Проектгідромех», власником якої зараз є голова правління запорізького підприємства Валерій Шубін та наближене йому оточення.

Російський трест став власником СПКТБ “Запоріжгідросталь” з 2008 року. Джерело: smida.gov.ua

Головний власник запорізького підприємства, АТ «Трест «Гідромонтаж», відіграє ключову роль в проектуванні та реконструкції гідротехнічних споруд по всій росії й отримує щедре фінансування з бюджету рф. Загальна сума держконтрактів, на кшталт «Роботи з перекриття русла річки Буреї у створі Нижньо-Бурейської ГЕС», станом на 2018 рік складала 20 млрд рублів

В тому числі трест брав участь в тендері на будівництво ялтинського водоводу в окупованому Криму.

На той час московським підприємством керував колишній топ-менеджер структур держкорпорації «Росатом» Анатолій Баітов. “Трест Гідромонтаж” входив до групи компаній «ПЕК Мосенерго», кінцевим власником тресту вказувався Ігор Аркадійович Ротенберг. Його батько, мільярдер Аркадій Ротенберг, входить до найближчого оточення путіна.

Інфографіка: Forbes

Після анексії Криму компанії «Стройгазмонтаж» Аркадія Ротенберга виділили з бюджету 228 млрд рублів на будівництво Кримського мосту

Після цього повідомлялося, що низка активів Ротенберга увійде до спільного підприємства з державною корпорацією ВЕБ.РФ. Серед цих активів називався й АТ “Трест Гідромонтаж”. 

Аркадій Ротенберг з 2014 року, а його син з 2018 року включені в санкційний список США.

РОСІЙСЬКІ АКУМУЛЯТОРИ З ПЕРЕМОГАМИ НА ТЕНДЕРАХ

Один з постачальників акумуляторних батарей, ТОВ «Акумбат», також зареєстрований в Запоріжжі і належить росіянину Сергію Барзукову. Він з родиною володіє й розташованою в москві групою компаній НВО «ССК» (SSK group).

Виробниче об’єднання “ССК” випускає тягові акумуляторні батареї та промислові акумулятори для резервного живлення АЕС, ТЕС, телекомунікаційних систем, систем безперебійного живлення, теле- і радіостанцій, телефонних станцій, аварійних і сигнальних систем, AC/DC системи. НВО «ССК» постачав акумулятори для надважливого для країни-агресора Федерального ядерного центру, де в часи СРСР створили першу ядерну бомбу. Центр підписав з НВО «ССК» дві угоди на 4,5 млн рублів.

Чималі кошти росіяни освоїли через ТОВ «Акумбат» на закупівлях в Україні. Згідно інформації з бази закупівель з 2009 по 2012 рік підприємство уклало 13 угод на загальну суму 9,8 млн грн

Тарас Боросовський,
Ольга Приходько,
“Запорізький проєкт розслідувань”

Наразі це перший матеріал з циклу публікацій Запорізького проєкту розслідувань про вплив російського бізнесу на економіку Запорізької області та зв’язки з власниками підприємств в регіоні з вищим керівництвом країни-агресора.

Підтримати проєкт